מחקר: גם שימפנזים מתפקדים כשוטרים

עד כה תועדה התנהגות מוסרית מסוג זה רק אצל פרטים בודדים, אך מחקר חדש בשוויץ מראה שגם בתוך קבוצות של קופי שימפנזה, יש קופים שמשמשים כ"בוררים". החוקרים גילו באופן מפתיע, כי הקופים לא פותרים סכסוכים למען רווח אישי - אלא בשביל שלום בית

שוטרים - גם בקרב הקופים (AP)

אם חשבתם ש"חוק הג'ונגל" הוא רק ביטוי, תחשבו שוב. מחקר חדש מראה שיש שוטרים גם ביערות הגשם - והם קופי שימפנזה.

הם לא חובשים קסדות ולא נושאים אזיקים, אבל גם השימפנזים לוקחים חלק ב"שיטור" במהלך קונפליקט בקבוצה בה הם חיים, כך לפי אנתרופולוגים מאוניברסיטת ציריך. המחקר המלא פורסם במגזין PLoS ONE.

המחקר החדש שלהם מגלה שהשימפנזים מגשרים בקונפליקטים בין חברי קבוצתם לא למען רווח אישי, אלא כדי לשמר את השלום בתוך הקבוצה. לפי המדענים, התנהגות מסוג זה עשויה להתפרש כסוג מוקדם אבולוציונית של חוש מוסר.

התנהגות מוסרית מושרשת (רויטרס)

עד כה, התנהגות שמונעת ממוסר אצל שימפנזים תועדה רק במקרים בודדים. אך המחקר מאשר שהשימפנזים מתערבים בקונפליקטים כדי לשמר את יציבות קבוצתם, ומציגים התנהגות סוציאלית המבוססת על דאגה לקהילה.

החוקרים מצאו גם שהפרטים ה"בוררים" היו נכונים יותר להתערב במריבה, אם היו מעורבים בה מספר קופים ולא רק שניים, ככל הנראה כי לקונפליקט שכזה יש סיכון גבוה יותר לסכם את שלום הקבוצה.

"העניין בדאגה לקהילה, שמפותח ביותר אצלנו, מהווה את הבסיס להתנהגותנו המוסרית. מצאנו את זה אצל בעלי החיים הקרובים אלינו ביותר", סיכם ראש המחקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת