צפו: מכשיר הדימות לרגשות - שידע לפניכם מה אתם מרגישים

מה קורה כשחוקר קולנוע הופך לחוקר מוח? הוא משלב סרטים במכשיר דימות חדש שמאפשר לו לדעת בדיוק מה אתם מרגישים - אפילו לפני שחשבתם על זה. "אני יכול לראות ביטוי של תהליכים לא מודעים במוח", אמר אחד ממובילי המחקר, שיביא אולי לפריצת דרך גם ברפואה

לכאורה, חקר הקולנוע וחקר המוח נראים כשני תחומים נפרדים לחלוטין. אבל מה קורה כאשר חוקר קולנוע נמצא בדרכו לדוקטורט בחקר המוח? מחקר חדש שנערך לאחרונה בבית החולים איכילוב, בדק מה קורה למוח שלנו כאשר אנו צופים בסצנות סוחטות דמעות.

"אנחנו רואים שהקטעים הללו מתפעלים מערכות שידועות כמערכות רגשיות, ולחלוטין ניתן לראות במוח את האפקט הקולנועי המעציב", אמר גיל רז מבית הספר לקולנוע ומדעי המוח באוניברסיטת ת"א, שצפה בתוצאות מכשירי הדימות FMRI שנכנסו לאחרונה לשימוש בתחום חקר המוח.

ואם עד כה יכולנו להביע רגש במילים בלבד, עכשיו, באמצעות המכשירים, אפשר להבחין בשלושה אזורים שונים במוח משוחחים ומפעילים זה את זה. "עם המכשירים הללו נוכל להבין טוב יותר את החולים ולטפל במה שבאמת מפריע להם - גם אם הם אינם מסוגלים להביע את הסבל במילים", אמרה תלמה הנדלר, מנהלת המרכז לתפקודי המוח באוניברסיטת ת"א.

לסיום, החוקרים שהצליחו לראות את הרגש נוצר ומתהווה, גם יכולים לענות על השאלה אם "האהבה שלי היא לא האהבה שלו?". "החוויה שלי היא לא החוויה שלך", סיפרה הנדלר, "אני יכול לראות ביטוי של תהליכים לא מודעים במוח", הוסיף גיל רז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת