צפו: "סופת השמש" שתגיע מחר לכדור הארץ

הטלסקופים של נאס"א קלטו התפרצות סולארית אדירה בשמש, שיצרה "סופת שמש" אשר עתידה להגיע מחר לכוכב שלנו. הסכנות: קרינה גבוהה, שיבוש לוויינים והפרעות בתקשורת. ייתכן שחלק מהמטוסים ייאלצו לשנות נתיב בעקבות הסופה

התפרצות סולרית עזה שהתרחשה בשמש צפויה להגיע לכדור הארץ כבר מחר (יום שלישי). מדובר ב"סופת הקרינה" העוצמתית ביותר מאז שנת 2005, במסגרתה משתחרר זרם של חלקיקים טעונים כלפי כדור הארץ.

הטלסקופים של נאס"א קלטו היום את תחילתה של ההתפרצות. לפי מנהל האטמוספרה האמריקני הלאומי, ייתכן ומטוסים החולפים במעופם מעל הקוטב הדרומי והקוטב הצפוני ייאלצו לשנות את נתיב הטיסה מחשש לקרינת-יתר שתפגע בכלי הטיס.

ההתפרצות הסולארית החלה ב"כתם שמש 1402", אזור בשמש שהופך ליותר ויותר פעיל לאחרונה. מספר לוויינים של נאס"א, כמו גם לוויינים של מנהל האטמוספרה, קלטו את סופת השמש האדירה.

שיבוש לוויינים וקשיים בתקשורת

מטר החלקיקים צפוי לפגוע בכדור הארץ מחר בסביבות השעה 16:00 (שעון ישראל). מדענים חוקרים היטב את ההתפרצויות האלקטרו-מגנטיות הללו, מפני שהן עלולות לייצר סופות גיאו-מגנטיות הגורמות לנזק פוטנציאלי רב.

בנוסף לתצוגה חזקה במיוחד של האורות הצפוניים והאורות הדרומיים, סופות גיאו-מגנטיות המכוונות ישירות לכדור הארץ עלולות לשבש עבודת לוויינים, לגרום להפרעות שונות בתקשורת ולגרום נזק לתשתיות אלקטרוניות.

גם בנאס"א עוקבים בחשש אחר תנאי מזג האוויר, שיקבעו האם יש סיכון לאסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית. נכון לעכשיו, 6 האסטרונאוטים שעובדים שם אינם מצויים בסכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת