ממחר: אתר ויקיפדיה יושבת למשך 24 שעות

האינציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה, האתר השישי בפופולאריותו ברשת, תושבת ל-24 שעות. מייסד האתר ג'ימי וולס מוחה על כוונה ליזום חוק שיגן על זכויות יוצרים. למרות שרוב סעיפי החוק בוטלו וולס נחוש: "המטרה היא גם למנוע חקיקת חוקים דומים בעתיד"

שביתה רשתית (חדשות 2)

אם תכננתם לכתוב עבודה או לחפש מידע באמצעות ויקיפדיה ביממה הקרובה כדאי שתדעו: הנהלת ויקיפדיה מכריזה על שביתה של 24 שעות שתתחיל מחר בשבע בבוקר במחאה על "חוק הפיראטיות" שנדון כעת בקונגרס האמריקני. ג'ימי וולס, מייסד ויקיפדיה, הכריז מלחמה על "המהלך לבלימת הפיראטיות ברשת", כפי שזה מכונה על ידי המחוקקים בארה"ב.

לפי הודעתו של וולס, גרסת האתר באנגלית תפסיק לפעול מהשעה 07:00 בבוקר (שעון ישראל) כך הכריז מייסד האתר ב'ציוץ' ברשת החברתית טוויטר. במקום עמוד הבית שמוביל ל-3.8 מיליון הערכים של האינציקלופדיה המקוונת, מבקרי אתר ויקיפדיה יראו מכתב הבעת עמדה של וולס נגד התערבות הממשל וחקיקה בנושא הרשת, ורק אותו.

ג'ימי וולס אמר "זה עומד להיות אירוע גדול. אני מקווה שהגולשים שלנו ישביתו את מערכות הטלפונים בגבעת הקפיטול בוושינגטון ביום רביעי הקרוב, ספרו לכל מי שאתם יכולים", אמר וולס ל-46,000 עוקביו בטוויטר. הסיבה להשבתה היא התנגדותו של וולס לכל חקיקה פדרלית בנוגע לרשת האינטרנט, גם חקיקה מתונה יותר כמו החוק שאמור להגן זכויות המידע היא דבר שלא מקובל, לפי וולס.

הקדימו להכין את שיעורי הבית

על פי ההערכות, 100 מיליון בני אדם יראו את המכתב של וולס כשינסו למצוא מידע בויקיפדיה, האתר השישי הכי נפוץ בעולם. וולס קורא לתלמידים ולסטודנטים "להקדים ולעשות את שיעורי הבית שלהם".

אתר ויקיפדיה לא יהיה האתר היחיד שישבות: גם האתר REDDIT לשיתוף קבצים מתכנן להשבית את הפעילות ליממה. הטענה של וולס וחבריו היא שהחוקים כופים אחריות לא הוגנת ולא מעשית על אתרים כמו וויקיפדיה, אחריות הדורשת מהאתר להיות אחראי בנושא של זכויות יוצרים. כרגע על פי החוק האמריקני אתר שמסיר חומר אסור תחת חוק זכויות יוצרים אחרי דרישה מהיוצר, לא נושא באחריות ולא חייב בעונש או פיצויים, כפי שויקיפדיה אכן עושה לעתים.

מטרתו של החוק היא למנוע מאתרים לקבל גישה להעתקים לא חוקיים או להפר זכויות יוצרים בנושא מוזיקה, סרטים או סדרות, מבלי לשאול או לתגמל את היוצר. ביום שישי האחרון הבית הלבן פירסם הודעה על פיה רוב סעיפי החוק בוטלו בגלל שאינם עומדים במבחן החוקה האמריקנית, אבל ג'ימי וולס נחוש להביע את עמדתו ולגרום למחוקקים לא רק למנוע את חקיקת החוק הזה אלא למנוע חקיקת חוקים דומים בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת