כך נראה האדם לפני 7 מיליון שנה

תערוכה חדשה במוזיאון העיר דרזדן, גרמניה, עושה שימוש בטכניקות של חוקרי מז"פ במשטרה כדי לשחזר את פרצופיהם של אבות אבותיו של הגזע האנושי בהתאם לתורת האבולוציה. 27 הפורטרטים, שנוצרו בעזרת שאריות מאובנים, מאפשרים הצצה לדמות האדם מאז החל להתפתח לפני 7 מיליון שנה, עד דמותו של "האדם הנבון" - דמותנו שלנו

פרצופיהם של אבות אבותינו

האדם הקדמון לובש פנים חדשות: תערוכה יוצאת דופן שנפתחה בדרזדן, גרמניה, עושה שימוש בטכנולוגיה של זיהוי פלילי כדי ליצור מחדש כמה מאבות אבותיו של האדם – שחיו כאן במהלך 7 מיליון השנים האחרונות.

יוצרי התערוכה הם אנתרופולוגיים משפטיים שהשתמשו בטכניקות מבוססות מחשב המזכירות מאד את שיטותיהם של חוקרי מז"פ במשטרה לבנות מחדש גופות ופרצופים במקרי רצח. הבנייה מחדש של סוגים שונים של האדם הקדמון אפשרה לחוקרים לבנות מחדש לא רק את גופם, אלא בעיקר את פניהם של ה"אנשים הקדמונים" -  כך שנוכל לדעת היום כיצד נראו אבות הגזע האנושי.

27 הפורטרטים נוצרו באמצעות שאריות של מאובנים, ומאפשרים הצצה יוצאת דופן לדמותו של האדם מאז החל להתפתח מן הקוף לפני כ-7 מיליון שנה, החל מגזע המכונה Sahelanthropus tchadensis. מדובר בגזע שמתוארך בערך לזמן שבו הופיעו באפריקה "בני האנוש" הראשונים, כגזע מובחן ושונה מהקופים, ויש חוקרים המאמינים כי הוא למעשה "אבי השושלת" של בני האדם.

החל ממנו, מציג המוזיאון עוד 26 פורטרטים של "גזעים אנושיים" – עד דמותו של "האדם הנבון" (הומו סאפיינס), המין האנושי היחיד ששרד עד היום.

"פניהם של הגזעים השונים נוצרו תוך שימוש בשיטות מחקר אנתרופולוגיות-משפטיות לא על מנת לייצר דמות אידיאלית של הגזע, אלא כדי לייצר אינדיבידואל מהגזע הזה", מסבירים במוזיאון. "כל אחד מהם מספר את הסיפור שלו: איפה הוא חי, מה הוא אכל, סיבת מותו ועוד".

"יש מעט מאד ספק באשר לכך שאפריקה היא ערש האנושות. זהו המקום שבו התגלו מרבית השרידים של האדם הקדמון", הוסיפו מנהלי המוזיאון. "התערוכה גם מציגה בפני המבקרים את אתרי החפירות הארכיאולוגיות באפריקה שבהם חוקרים את שורשיו של הגזע האנושי. כל צעד בתהליך המדעי מוסבר בצורה ברורה המציגה איך בדיוק הגיעו המומחים למסקנותיהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו ל-200 אלף החברים של חדשות 2 בפייסבוק