מחקר: המוח שלנו מידרדר כבר בגיל 45

בעבר היה נהוג לחשוב שהיכולות השכליות האנושיות כמו זיכרון, הבנה וניתוח, מצטמצמות סביב גיל 60. אך מחקר חדש ומקיף שנערך על פני עשור שלם מגלה אחרת: גם אצל גברים וגם אצל נשים, מידרדרות היכולות המוחיות החל מגיל 45 - ואז זה נעשה גרוע יותר. החוקרים קוראים לצעירים שבינינו להתחיל לחיות בריא יותר

המוח מידרדר במהירות (רויטרס)

זיכרון ומיומנויות שכליות אחרות מתחילות להידרדר בגיל 45 - מוקדם הרבה יותר מהסברה הרווחת. כך מעלה מחקר חדש, לפיו יכולות המוח בנושאי זיכרון, הסקה, הנמקה ותפיסה מצטמצמות בגיל המעבר ולא בשנות ה-60 לחייו של אדם.

לדבריו מומחים, תוצאות המחקר חשובות מפני שהן צריכות לעודד צעירים לתגבר את היכולות המוחיות שלהם על ידי חיים בריאים יותר. החוקרים, ממרכז המחקר לאפידמיולוגיה ובריאות האוכלוסייה בצרפת ומאוניברסיטת לונדון, בחנו לצורך העניין 7,000 בני אדם במהלך 10 שנים.

הבדיקות כללו בחינה של זיכרון, אוצר מילים, שמיעה, הבנה ויזואלית, כתיבה ועוד. המחקר הראה שכל המדדים, פרט לאוצר המילים, ירדו בכל קבוצות הגילים במהלך המחקר, שפורסם באתר המגזין "בריטיש מדיקל ג'ורנל".

לשנות את הרגלי החיים, ומהר

בקרב גברים נמצא כי חלה ירידה של 3.6% בהסקה והנמקה במהלך 10 שנים, אצל מי שהחל את המחקר כשהיה בן 45-49, וירידה של 9.6% בקרב בני 65-70. בנשים, הירידה הייתה ב-3.6% וב-7.4% באותן קבוצות גיל.

ד"ר ארקנה סינג-מנו, מובילת המחקר, אמרה שעד כה הדעות היו חלוקות באשר לתחילת ההידרדרות המוחית. חלק מהחוקרים לא מצאו בעיה כלל לפני גיל 60, אך תוצאות המחקר הנוכחי מפריכות את הטענה הזו.

"יש מודעות הולכת וגוברת באשר למה טוב ללבבות שלנו וגם למוח שלנו. שינוי התנהגותי חריף בהרגלי החיים בגיל צעיר ככל האפשר הוא המפתח לשינוי בבריאות הציבור", אמרה החוקרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת