תקלה: האתר ממשלתי לנפגעי האשראי לא פועל

משרד האוצר הבטיח להפעיל במהלך היום שירות אינטרנטי וטלפוני לנפגעי פריצת האשראי, אך לקוחות שפנו לאתר הופנו לחברות האשראי. משרד האוצר: "הבעיה בטיפול". חברות האשראי כבר טיפלו במרבית הלקוחות שנפגעו

מי יסייע לאתר הסיוע הממשלתי? הממשלה החליטה להתערב בפרשת דליפת פרטי האשראי בעזרת פרויקט משותף של משרד האוצר ומשרד המשפטים, שאמור היה להינתן החל מהבוקר, אך בשל תקלות טכניות, לא ניתן לקבל שירות באתר. מי שפונה למוקד הטלפוני שהוקם, נתקל בזמן המתנה ארוך מאוד ובני המזל שהצליחו לדבר עם נציג - מופנים לחברות האשראי.

ממשרד האומר נמסר כי "הרעיון היה לתת מידע מעבר למספר האשראי שנפרץ, ולאפשר לפונים לדעת אילו פרטים נוספים נחשפו, אבל בעיות טכניות בקובץ מונעים את העבודה איתו. גורמים במשרד מנסים לטפל בבעיה, כדי שלא יעבור מידע לא נכון וכדי לא להסתכן בדליפת המידע".

בנוגע למוקד הטלפוני נמסר כי הוא קרס תחת העומס בגלל ריבוי הפניות, והנציגים מספקים מענה אנושי לפניות ומפנים את המתקשרים לחברות האשראי עד שיהיה אפשר לעבוד עם הקובץ".

במשרד האוצר הבטיחו לאפשר לכל אדם בדיקה בטוחה על מנת לגלות אם נפגע בפריצה. זאת, למרות שרוב  הלקוחות שפרטיהם נגנבו ונחשפו אותרו על ידי חברות האשראי, שביטלו את הכרטיסים הפרוצים והבטיחו לשלוח כרטיסים חדשים במקומם כבר בימים הקרובים.

בהודעה שמופיעה באתר נכתב: נכון לשעה 09:50 בבוקר כי "השירות יעלה לאוויר בקרוב. בינתיים, כדי לבדוק האם פרטיך נחשפו יש לפנות ישירות לחברות האשראי". במשרד האוצר מסבירים שהאתר נתקל בקשיים בגלל הנתונים הרבים שיש להזין בו וציינו כי התקלה הטכנית תתוקן בהמשך היום. השירות הטלפוני שהיה אמור להתחיל לפעול ב-08:00 בבוקר החל לפעול באיחור של יותר משעה, וגם אז נדרש זמן המתנה ארוך מאוד.

השירות פועל באמצעות מספר הטלפון 02-6664693 ובאינטרנט, בכתובת: checkfraud.gov.il.

לקוחות רבים שניסו לברר אתמול אם נפגעו לא הצליחו להשיג את המידע בשל עומס חסר תקדים על מוקדי השירות של חברות כרטיסי האשראי. עקב כך, פרויקט ממשל זמין במשרד האוצר, בשיתוף הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים הקימו שירות אינטרנטי וטלפוני מיוחד, באמצעותו יוכלו האזרחים המודאגים לברר מה מצבם.

אתמול: האתרים לא עומדים בעומס

חברות האשראי מנסות להרגיע את הציבור מאז דווח על הפריצה של ההאקרים הסעודים לחשבונותיהם של אלפי ישראלים. למרות זאת, החשש מדליפת הפרטים האישיים הביא אתמול אלפי לקוחות של חברות האשראי לפנות למוקדי השירות ויצרו עומס על אתרי האינטרנט של החברה.

לקוחות של חברת האשראי כאל שניסו להיכנס לאתר כדי לברר אם בוצעו רכישות בכרטיס מאז שפרטיו נפרצו, נתקלו בבעיה לצפות באתר, שלא עמד בעומס הפניות. "נוצר צוואר בקבוק מעומס הפניות", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט דוברת החברה שגית אופיר. "אבל צריך להרגיע את הציבור. מדובר בפחות מ-3,000 לקוחות שהפרטים שלהם נחשפו, וחשוב לקחת את הדברים בפרופורציה".

לדבריה, מאז פרסום הרשימה, אותם כרטיסים שפרטיהם דלפו לרשת נחסמו לביצוע רכישות באמצעות האינטרנט והנייד. "אף אחד לא ייפגע מזה", הסבירה אופיר, שהוסיפה כי נציגי החברה ייצרו קשר עם כל אחד מהלקוחות. "אין צורך לפנות אלינו כי אנחנו יודעים בדיוק איזה מספרים פורסמו ואנחנו ניצור איתם קשר. הלקוחות יכולים להשתמש כרגיל בכרטיס מלבד רכישות אינטרנט, אבל אם הם בכל זאת רוצים לדבר עם נציג, הם מוזמנים להתקשר לשירות הלקוחות שתוגבר, או לפנות באמצעות דף הפייסבוק שלנו".

חברות האשראי: "הכל בשליטה"

חברות האשראי נאלצו להתמודד אתמול עם עשרות אלפי לקוחות מבולבלים שגילו כי חלק מפרטיהם האישיים דלפו לרשת, אך למרות ההיקף הגדול של הפריצה, בחברות כרטיסי האשראי מרגיעים ואומרים: "הכל בשליטה".

"אותם קבצים שהתפרסמו עברו עיבוד על ידי מערכת אבטחת המידע של חברות האשראי והאירוע תחום בכ-14 אלף כרטיסים מכל חברות כרטיסי האשראי, כיוון שהמידע נדלה מתוך אתרי אינטרנט שונים", הסביר לחדשות 2 מנכ"ל חברת ויזה כאל דוד ישראל. "איתרנו את כל הקבצים וחסמנו את כל פעילות הכרטיסים באינטרנט".

לדברי מנכ"ל החברה, מדובר בכ-6,600 כרטיסים של חברת ישראכרט, 3,000 כרטיסים של ויזה כאל וכ-4,000 כרטיסים של לאומי כארד. הוא הוסיף כי בחברה ערוכים לאירועים בסדר גודל כזה. "זה לא אירוע גדול, אך הוא משמעותי. ברמה של הלקוח הבודד אין חשש לנזק כספי מכל סוג שהוא ובמהלך היום יוחלפו כרטיסי האשראי כדי לוודא שהכרטיסים שנחשפו יוצאים מהמערכת", אמר.

יש לציין שהקובץ עדיין מסתובב ברשת, והועלה לאתר הורדות גדול - ממנו ניתן להוריד את הפרטים באופן חופשי ובחינם. בהמשך, מבטיחים המפרסמים לחשוף את פרטיהם של חצי מיליון ישראלים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת