בהלת האשראי: ידוענים, ספורטאים ועיתונאים על הכוונת

בדיקה שערכו חברות האשראי העלתה כי מספר הישראלים שנפגעו מחשיפת פרטי כרטיסי האשראי שלהם נמוך בהרבה מזה שהציגו בגאווה ההאקרים - וגם: מי מתגורר בעיר "Information"?

ככל שעוברות השעות מאז הודעת ההאקרים על חשיפת פרטי כרטיסי האשראי של 400 אלף ישראלים, הולכים ומתבררים ממדי הנזק - שהתגלו מצומצמים בהרבה. בדיקות שערכו במהלך היום חברות האשראי העלו כי רבים מבין השמות שהופיעו ברשימות שפורסמו מזויפים, ואחרים הוזכרו כמה פעמים.

כך תדעו: האם גם פרטי כרטיס האשראי שלכם נחשפו?

לפי ההערכה, נחשפו בפועל פרטי כרטיסי האשראי של 14 אלף ישראלים "בלבד" - ונציגי החברות השונות היו עסוקים במהלך היום באיתור הלקוחות שנפגעו ומתן הודעות להם על כך. בתום בדיקה גילו חלק מהלקוחות כי בכרטיסיהם נעשו עסקאות קטנות, אך נרשמו גם מקרים ששווי החיובים הגיע לסכומים של עשרות ואלפי דולרים.

לפי שעה, אין סיבה לחשוש: חברות האשראי קיבלו על עצמן באופן מלא את האחריות לבטל את החיובים ולהשיב ללקוחותיהן את הכסף. במקביל, יבוטלו הכרטיסים שנחשפו - ובמקומם יונפקו חדשים.

ידוענים נחשפו: מקריות או תכנית פעולה?

כרטיס אשראי. אילוסטרציה (רויטרס)
נבירה בקובץ השמות שפרסמו ההאקרים העלתה כי בין אם במקרה ובין אם לאו - נחשפו פרטי כרטיסי האשראי של לא מעט ידוענים. בין היתר, הוזכרו שם אייל גולן, חיים רביבו, אבי נמני, אופירה אסייג, בן סהר ואייל ברקוביץ'. נוסף עליהם, נפלו קורבן לפריצה גם עיתונאים הנמנים עם סגל מערכת חדשות 2.

בחלק מהמקרים, בלט במיוחד חוסר ההבנה של ההאקרים באשר לזהות בעלי הכרטיסים. מקום מגוריהם של אזרחים ממודיעין שנחשפו הוזכר כ-"Information", וכן אלו שמתגוררים ביישוב גני תקווה הוצגו כמי שחיים במקום בשם "Gardens of Hope".

ההאקרים שאחראים לפריצה אומנם הזדהו כפעילי ארגון "אנונימוס", אך עדיין לא ניתן לקבוע אם אכן כך הדבר. הסיבה לכך היא שאנשי "אנונימוס" נוהגים לפגוע במוסדות שונים או במדינות, ולא פועלים נגד אזרחים פרטיים - כמו שאירע בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת