האם גברים עקרים יצליחו להביא ילדים לעולם?

קבוצת מדענים ישראלים וגרמנים הצליחו לגדל זרע של עכבר במעבדה, באמצעות תאי נבט שנשאבו מאשכיו. מדובר בפיתוח מהפכני שעשוי לשנות את פני עולם טיפולי הפוריות, ולאפשר לכל גבר להפוך להורה טבעי. "בהחלט ייתכן שבסופו של דבר נוכל לגדל זרע אנושי שמסוגל להפרות ביצית", אמר אחד השותפים למחקר

האם ניתן לפתח זרע מחוץ לגוף? (חדשות 2)

האם נמצאה דרך לגדל זרע אנושי? קבוצת מדענים מישראל ומגרמניה טוענים כי הושגה פריצת דרך בפיתוח זרע אנושי בתנאי מעבדה. על פי הפרסומים, ההישג הרפואי יאפשר לגברים בעלי זרע פגום להיות ההורים הביולוגים המלאים של ילדיהם, מבלי להיעזר בתרומות.

המודעות לבעיית הפוריות של גברים מעסיקה יותר ויותר מומחים ב-50 השנים האחרונות, בעיקר בשל תנאי המחייה על פני כדור הארץ, שנוטים לפגוע לעיתים בפוריות הגברית. כעת ייתכן שצוות החוקרים בראשות הפרופ' שטפאן שלאט מאוניברסיטת מונסטר בגרמניה, הצליח להשיג פריצת דרך בתחום.

קבוצת המדענים הצליחה לגדל זרע של עכבר בצלוחית באמצעות תאים בודדים שנשאבו מאשכי העכברים (המכונים תאי נבט). פרופ' מחמוד חוליחל מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, שלקח חלק במחקר, אמר בריאיון לירחון המדעי NATURE כי "בהחלט ייתכן שבסופו של דבר נוכל לגדל זרע אנושי שמסוגל להפרות ביצית, על ידי מיצוי תאי הנבט באשכים וגירוי ייצור של זרע בתאים הללו".

"פיתוח מדהים שיכול לגרור מהפכה בטיפולי הפוריות"

על פי הפרטים שהתפרסמו בירחון, המחקר עשוי להוביל בסופו של דבר ל"גביע הקדוש" של עולם הפוריות, שהוא למעשה גידול של זרע מחוץ לגוף האדם.

"זה פיתוח מדהים שיכול לגרור מהפכה בטיפולי הפוריות, ולאפשר לכל אדם להפוך להורה טבעי", אמר סטפאן גורדון, מומחה פוריות בעל שם עולמי, והוסיף: "גברים עקרים חולמים לצאצאים טבעיים כמו כולם, אך היום זה לא קורה. כעת, בעקבות התגלית עם העכברים, חלומם עשוי להתגשם".

השותפים למחקר המהפכני הבטיחו כי הם עושים כמיטב יכולתם בכדי ליישם את הידע שנצבר על עכברים - בבני אדם. פרופ' חוליחל ציין כי "אנו בטוחים שאם אפשר לעשות את זה ביונקים כמו עכברים, אפשר יהיה לעשות את זה גם על אנשים". עם זאת, הדגיש חוליחל כי יידרש זמן רב כדי להשיג הצלחה בתחום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת