מחקר: יונים חכמות כמו קופים

כבר יותר מעשור ידוע בקהילה המדענית שגם קופים מסוגלים ללמוד לספור. בעבר נהגו לחשוב שמדובר בתופעה שמקורה באב קדום משותף לקופים ולאדם, אך כעת, מדענים מניו זילנד גילו שאת היכולת הזו מציגים גם חיות שנחשבו "טיפשות" יותר - יונים

חכמה כמו קוף? ארכיון (רפי קוץ)

הכינוי "מוח של ציפור" יהפוך למחמאה? מחקר חדש טוען כי ליונים יש יכולת הבנה מתמטית השווה לזו של קופים. אחרי שניסויים שנערכו בשנת 1998 הוכיחו שקופים שלומדים לספור עד ארבע יודעים בהמשך ליישם את הידע שלמדו ולהבין מספרים גדולים יותר לבד, החליטו חוקרים בניו זילנד לראות אם גם ליונים יש את היכולת.

"יונים הן מושא המחקר המושלם למשימות ויזואליות, משום שראייתן טובה וקל לאמן אותן", אמר החוקר דמיאן סקארף לרשת החדשות FOX NEWS, "נדמה שניתן ללמדן לעשות כמעט כל דבר שקופים מסוגלים לעשות".

הצליחו ב-70% מהמקרים

תחילה, לימדו סקארף ועמיתיו החוקרים שלוש יונים לספור עד שלוש. לאחר מכן, אימנו את היונים באמצעות מסך מגע. על המסך הוצגו שורות שונות בקבוצות של אחד עד שלוש והיונים למדו שאם הן נוגעות בצורות לפי הכמות בכל קבוצה בסדר עולה, הן מקבלות אוכל.

לאחר מכן, ללא אימון נוסף הראו ליונים קבוצות גדולות יותר של צורות, המגיעות עד תשע. ב-70% מהמקרים, הצליחו היונים במשימה. "תוצאות המחקר דומות מאוד למחקר שנערך עם קופים", מסביר סקארף. כעת, נחושים החוקרים אם מינים אחרים, כגון חרקים, ניחנים גם הם ביכולת המספרית. אם יוכח הדבר כנכון, משמעות הממצא יהיה שיכולות מספריות הן ככל הנראה מאפיין משותף לכל בעלי החיים, ולא נמצאות רק אצל מינים להם אב קדמון משותף עם בני האדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת