חוקרים: אי אפשר לעצור את 'וירוס יום הדין'

למרות הפצרות מצד הממשל האמריקני, מסתמן כי "וירוס יום הדין" - שפעת עופות המסוגלת לחסל 60% מאוכלוסיית העולם, כבר נמצא בידי גורמים עוינים. לחץ רב מופעל למנוע את פרסום ה"מתכון" לנגיף, אך חברים בקהילה המדעית אומרים כי המחקר כבר נגיש לכל מי שעוסק בתחום ולכן, אי אפשר למנוע את הפצת המידע

"וירוס יום הדין". מפחיד (רויטרס)

לפני כחודש, פורסם כי חוקר הולנדי הצליח לפתח נגיף המסוגל לחסל יותר ממחצית מאוכלוסיית העולם. הנגיף, שהוא השבחה גנטית של וירוס שפעת העופות, נישא באוויר, וקטלני לכ-60% מבני האדם עימם הוא בא במגע. החוקר, רון פושייה, החליט לפרסם את ממצאיו אודות "וירוס יום הדין" בירחונים מדעיים נחשבים.

עם היוודע דבר התגלית, החלו ניסיונות רבים לחסום את פרסום הממצאים, מחשש שגורמים עוינים יוכלו לשכפל את הווירוס ובכך, להחזיק למעשה ב"נשק יום הדין". פושייה בעצמו טען שאין כל רע בפרסום הממצאים, משום שמדובר בתגלית שנשארה במעבדה שלו וכי הפרסום יסייע בפיתוח חיסונים נגד מוטציות שונות של הנגיף.

גורמים בממשל האמריקני, שמימן את המחקר, פנו לכתבי העת בהם אמורים להתפרסם המחקרים, וביקשו מהם להשמיט את החלקים במחקר שמסגירים את ה"מתכון" ליצירת הווירוס. אולם, בין אם יסכימו כתבי העת לבקשה או לא, חוקרים מעריכים כעת כי כבר לא ניתן למנוע את הפצת ה"מתכון".

למרות שטרם פורסמו הממצאים בכתבי עת, מדובר במחקרים שערכו שנים ונידונו בהרחבה בקהיליית הווירולוגים והאימונולוגים. בנוסף, המוטציה שאירעה בווירוס שפעת העופות ואפשרה לו להיות נישא באוויר אינה חדשה למדע. לכן, טוענים מדענים ואפילו פושייה בעצמו, כי לא ניתן למנוע את נפילת המידע לידיים עוינות. לכן, אולי מוטב לפרסם את הממצאים במלואם, כדי להקל על מפתחי החיסונים, משום שככל הנראה, המידע הדרוש לייצור הנגיף כבר נמצא בידיים עוינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת