צפו: ליקוי ירח מלא התרחש בישראל

בשעה 16:31 החל בישראל אירוע שמתרחש רק אחת לכמה שנים - ליקוי ירח מלא. הירח, שהופיע בכיוון צפון-מזרח נראה גדול מהרגיל וזהר במקביל לשקיעת השמש. פספסתם את המחזה המרהיב? הליקוי הבא ב-2018

הירח לבש אדום: בשעה 16:31 שעון ישראל, החל אירוע בו ניתן לחזות רק אחת לכמה שנים - ליקוי ירח מלא, בו נכנס הירח אל תחום הצל שיטיל כדור הארץ.

למעשה, הליקוי המלא החל עוד קודם לכן, אבל נראה בבירור בכיוון צפון-מזרח רק עם זריחתו של הירח. דקות הליקוי הראשונות היו מרהיבות במיוחד - כשמקביל לזריחת הירח השמש שקעה בכיוון דרום-מערב. הליקוי המלא נמשך עד השעה 16:57 ואחריו הירח חזר לעצמו בתהליך איטי שמסתיים בשעה 18:17. בעת זריחת הירח הוא ייראה לנו גדול מאוד, בגלל אשליה אופטית - העין מטעה אותנו באשר לגודלו הזוויתי של הירח, המצוי סמוך לאופק.

ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, מבהיר כי את הליקוי יהיה אפשר לראות מכל מקום וללא צורם בעזרים נוספים כמו משקפת או טלסקופ. "על מנת שיתרחש ליקוי ירח מלא יש צורך שיתקיימו שני תנאים: הירח צריך להיות מלא וצריך להימצא באותו המישור עם כדור הארץ והשמש", אמר פתאל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

ליקוי הירח המלא הבא בישראל, שייראה רק במחציתו הראשונה, צפוי להתרחש ב-28 בספטמבר 2015. ומי שמקווה לראות ליקוי מלא מההתחלה ועד הסוף ייאלץ להמתין עוד קצת,  עד 27 ביולי 2018.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק