אולגה לנסקי הורשעה בהתחמקות מבדיקה; שיאה ייפסל

מכה קשה לאצנית אולגה לנסקי: בית הדין של הוועד האולימפי הישראלי הרשיע אותה בהתחמקות מבדיקת סמים לאחר ששברה את השיא הישראלי בריצה ל-100 מטרים. השיא החדש, 11.41 שניות, ייפסל ולנסקי הושעתה לכחצי שנה

האצנית אולגה לנסקי הורשעה בהתחמקות מבדיקת סמים והשיא הישראלי ששברה בריצת 100 מטרים ייפסל - כך קבע בית הדין של הוועד האולימפי בתום דיון בן ארבע וחצי שעות. עם הישמע דבר ההרשעה פרצה לנסקי בבכי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 Online

מאוחר יותר נגזר דינה של האצנית בת ה-21 - השעיה לכחצי שנה. הוועדה למניעת הסימום בספורט ביקשה להשעות את לנסקי לשנתיים מכל פעילות, עורך דינה ביקש להסתפק בביטול השיא. "זה עונש לא קל והוא חשוב לעניין ההרתעה", אמר עורך דין מטעם הוועדה. עורך דינה של לנסקי ציין כי יערער על ההחלטה. "היא קורבן של מסע תקשורתי על גבה, הוועדה מבקשת להרוס את הקריירה של ספורטאית צעירה ומוכשרת", תקף.

לנסקי שברה את תוצאתה המיתולוגית של אסתר רוט-שחמורוב במהלך תחרות שנערכה לפני כחודשיים באיצטדיון הדר יוסף. האצנית עצרה את השעון על 11.42 שניות ושיפרה את השיא שקבעה רוט-שחמורוב באולימפיאדת מינכן 1972 בשלוש מאיות.

אלא שלנסקי לא התייצבה לבדיקה ביום שלאחר שבירת השיא לבדיקה לגילוי שרידי סם. לטענתה, היא לא התייצבה לבדיקה לאחר שנאלצה לטוס בדחיפות לאוקראינה בשל מצבה הבריאותי של סבתה. "בשבת בצהריים הודיעו לי שאצטרך להתייצב בסביבות 6 וחצי בערב באצטדיון הדר יוסף לבדיקה.

"כבר הייתי בדרכי לאצטדיון ואז התקשרו אליי והודיעו שהבדיקה מבוטלת", סיפרה לנסקי מאוקראינה. לדבריה, הבדיקה התבטלה "עקב בלאגן שהיה אצל הבודקים".

מאיגוד האתלטיקה נמסר כי ההחלטה אם לפסול את שיאה של לנסקי נתונה בידיו. "אולגה לנסקי היא אתלטית צעירה ומוכשרת שתשוב להתחרות בשנת 2015 ואנו מקווים כי נזכה לראות ממנה בעתיד תוצאות איכותיות ושיאים חדשים. אך יחד עם זאת, ראוי שמקרה זה ישמש שיעור חשוב לאתלטים בדבר עמדת איגוד האתלטיקה בכל הנוגע לתחרות הוגנת והתנאים שמחובתם של האתלטים לעמוד בהם, בין היתר, על מנת ששיאיהם לאומיים שייקבעו, יאושרו בהתאם לאמות המידה הראויות. אולם, עם כל הכבוד הראוי, שאלת אישור שיאים באתלטיקה הישראלית בכלל ושיאה של אולגה לנסקי בפרט, נמצאים באופן בלעדי בתחום סמכותו של איגוד האתלטיקה אשר לא יסכים לשום התערבות חיצונית בסמכויותיו".