במשך שבועיים: היישוב קדיתא מנותק מאספקת מים

35 משפחות המתגוררות ביישוב שבגליל מנועות מלעשות שימוש במי הברז, בעקבות זיהום חמור שהתגלה בהם. בינתיים הם נאלצים להסתפק בבקבוקי מים שמספקת להם העירייה. "המים שיוצאים מהברזים מסריחים, הצבע והריח שלהם כשל חלודה", סיפרו תושבים לחדשות 2 באינטרנט

מתקן המים הזמני בקדיתא (חדשות 2)

35 משפחות המתגוררות ביישוב קדיתא שבגליל מנותקות כבר שבועיים מאספקת מים ראויים לשתייה. הסיבה לכך נובעת מזיהום ברמה גבוהה מאוד שהתגלה בהם - שעד כה, לא טופל כראוי.

התושבים, שהבחינו בצבעם החשוד של המים, הזעיקו למקום את נציגי משרד הבריאות. בבדיקות שנערכו התגלה זיהום חמור - שבגללו נאסר על התושבים לעשות כל שימוש במים, לרבות לצרכי מקלחת, שתייה, בישול ואף נטילת ידיים. לטענת התושבים, הובהר להם כי גם הרתחת המים לא תועיל ולא תאפשר להם שימוש בהם.

שיבולת בר נתן, תושבת קדיתא, אמרה לחדשות 2 באינטרנט כי "במשפחות שנותקו מזרם המים ישנם 80 ילדים קטנים. נציגי משרד הבריאות שהגיעו לכאן לבדוק את המים הופתעו מהזיהום הכבד שגורם לסכנת נפשות של ממש. המים שיוצאים מהברזים מסריחים, הצבע והריח שלהם כשל חלודה". נוסף על כך, היא טענה כי רוב תושבי היישוב סובלים בימים האחרונים מכאבי בטן עזים, צרבות והרעלות קיבה.

תושבים רבים סובלים מכאבי בטן עזים, צרבות והרעלת קיבה

בר נתן סיפרה כי בניסיון להקל על מצב התושבים בקדיתא, "סיפקה לנו המועצה משלוח של 1,000 בקבוקי מים מינרליים, אך עם זאת אנו עומדים בפני מצב של מחסור חמור במים לניקיון ולשתייה. מדי בוקר בשבועיים האחרונים אני יוצאת מביתי כדי למלא מים במתקן מרכזי שהוצב במרכז היישוב, אבל המצב הופך לבלתי נסבל".

מהמועצה האזורית מרום הגליל, שבתחומיה נמצא קדיתא, נמסר כי "ב-29 בנובמבר נתקבלה הודעה ממשרד הבריאות כי המים ביישוב אינם ראויים לשתייה. מיד עם קבלת ההודעה הופעל נוהל חירום וצוותים מטעם המועצה יצאו לקדיתא וביצעו את הפעולות הבאות: הודעה מיידית לכלל בתי האב על איסור שתיית המים, חלוקה של אלפי בקבוקי מים לתושבים ופיזור מיכלי מים גדולים ברחבי קדיתא".

ממשרד הבריאות נמסר כי "תושבי קדיתא נקראו להרתיח את המים לשתייה והכנת מזון בעקבות עכירות גבוהה וחיידקים שנתגלו במים. המים נשארו עכורים גם לאחר שטיפות שנעשו במקום. ההערכה היא שמדובר בצנרת פנימית של הישוב שאינה במצב תקין. לשכת הבריאות פנתה למועצה האזורית ולוועד היישוב האחראים לצנרת והנחתה אותם שעליהם לפנות למומחה שימליץ על הפעולות הנדרשות. עד לפיתרון הבעיה אנו מנחים את התושבים להמשיך ולהרתיח את מים".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת