רשף חזי לוי משחזר: זאת היתה מגה שריפה

"גם אם היו מגיעים אז מטוסי כבאות גדולים לא היה ניתן לבלום את השריפה" - כך אמר דובר שירותי כיבוי אש חיפה לשעבר, על האסון בכרמל. לוי עבד אז ימים כלילות והפך לאחד מסמלי ההסברה של האסון הזה. "הצלחנו לחלץ 17 תושבים ללא פגע. כמובן שכל ההצלחות הקטנות נבלעו באסון הנורא של האוטובוס", אמר. האזינו לראיון המלא

שנה לאסון הכרמל: דובר כבאות חיפה לשעבר רשף חזי לוי, שיחזר את אירועי היום בו פרצה האש. "טיפלנו בשריפות גדולות, אבל זאת היתה מגה שריפה", אמר במשדר מיוחד של "ערוץ החדשות" לציון האסון בכרמל. הקפיצות שלה למרחקים של קילומטרים, זה לא היה הגיוני. הצלחנו לחלץ 17 תושבים ללא פגע. כמובן שכל ההצלחות הקטנות נבלעו באסון הנורא של האוטובוס. אלמלא אירוע האוטובוס המצער, אותה גבורה עילאית של הכבאים, זאת היתה יכולה להיות רק עוד שריפה אחת בכרמל".

בנוסף אמר לוי כי להרבה אירועים שהיו על הכרמל, עדיין אין תשובה. "אנחנו חושבים ומנסים לתת תשובות לשאלות, ואני לא מצליח. השרשרת של האירועים, ההגעה של האוטובוס, ההגעה של הושטרים למקום והכבאים בה היה אלעד ריבן ז"ל, להרבה מאוד אירועים אין פתרון. גם אם היו מגיעים אז מטוסי כבאות גדולים לא היה ניתן לבלום את השריפה".

טיוטת דוח המבקר - קשה

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' דיבר על הפקת הלקחים בעקבות השריפה: "המשרד לביטחון פנים קיבל את האחריות על הכבאות. תמונת המצב מתקדמת. אנו נמצאים בתהליך של שינויים מבניים אמיתיים בעיבוי מערך האש שהועבר אלינו ממשרד הפנים. מה שנעשה עד עכשיו: כ-300 לוחמי אש חדשים בהכשרה. מערך כבאות בהקמה. טייסת הכיבוי הגיעה וכוללת שבעה מטוסים שיופעלו על ידי חיל האוויר".

בנוסף התייחס השר לדוח מבקר המדינה שצפוי להתפרסם בקרוב ויעסוק באסון: "אני יכול להגיד לכם שהטיוטה שקיבלתי של דוח המבקר היא מאוד קשה ומורכבת, ושמדובר גם באנשים ומפקדים וגם בארגונים עצמם".

"הכרתי את כולם, את הנספים ואת אלה שפיקדו. אני רואה את הכותרות ואני אומר לכם - תיזהרו. אנחנו מדברים על משפחת השכול. מצד שני אני רואה את אלה שפיקדו וחלקם לא איתנו. בואו לא נשפוט אותם ונמתין לדוח הסופי של המר תוך מספר שבועות או ימים. נשפוט את מי שצריך, נעמיד לדין את מי שצריך ונודה למי שצריך ונזכה אותו", מסביר אהרונוביץ'.

אהרונוביץ': "מה שהיה לא יהיה"

בטקס מיוחד שנערך הבוקר באוניברסיטת חיפה, נשא השר אהרונוביץ' דברים ופנה למשפחות של 44 הנספים בשריפה. "אני יכול להבטיח לכם כי מה שהיה לא יהיה. אני יודע עד כמה עמוק הוא הכאב. שאלות רבות ותהיות נשארו בחלקן ללא מענה, ותחושת הכעס אף היא נחלת רבים מכם", אמר השר.

באירוע שנערך באוניברסיטת חיפה, הוענקו 44 מלגות לימודים לזכר הנספים. המענקים, בסך אלף דולרים למענק, ניתנו לסטודנטים מהפקולטה לרווחה ובריאות באוניברסיטה שהתנדבו לפעול ולהתנדב להנצחת החללים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת