יוזמה: עצמות רבי נחמן יועלו לקבורה בישראל

ראש הממשלה יארח היום בירושלים את נשיא אוקראינה. בין היתר, הוא צפוי להציג לו יוזמה שהציג אדם שביקש שלא להזדהות, ובמרכזה מימון העברת קברו של הרבי נחמן מהעיר אומן - לישראל. אחד מחסידיו הסביר: "הסכום שהאיש הזה מוכן לשלם הוא אגדי"

בקרוב בישראל? חסידי ברסלב

נשיא אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ', יגיע היום לביקור ממלכתי בישראל. בפגישה שיערוך עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי האחרון להציג לאורחו בקשה בלתי שגרתית - ולבקש להתיר להעלות את עצמותיו של רבי נחמן מאומן לקבורה בארץ ישראל.

מאחורי היוזמה עומד ח"כ דני דנון מהליכוד, שסיפר: "קיבלתי פנייה מתורם אנונימי ופניתי לראש הממשלה, כדי לנסות ולהביא את עצמותיו של הרב נחמן מאומן לישראל". דנון הסביר כי "מדובר במטרה חשובה מאין כמותה" והביע תקווה כי "בשנה הבאה נוכל לחגוג את ראש השנה הבא בקברו של הרבי נחמן מאומן - בישראל".

בהתחשב בכך שמדי שנה יוצאת מישראל רכבת אווירית ובה רבבות מאמינים שפוקדים את קברו של הרב ומכניסים לא מעט כסף לקופת אוקראינה, לא ברור עד כמה ימהרו בקייב לוותר על מוקד העלייה לרגל.

"הבאת עצמות הרב - כמו שחרור שליט"

עדי טרר, שחקן ומפיק חוזר בתשובה, הוא אחד מהיוזמים של הניסיונות להעלות את עצמותיו של רבי נחמן ארצה. "אנחנו יודעים שהעדיפות הראשונה של הרבי הייתה להיטמן בארץ ישראל", הסביר טרר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "לכן כיום, אם צצה אפשרות לעשות את זה בצורה מכובדת, חוקית וממלכתית - יש להביא את עצמותיו לקבורה בישראל".

לדבריו, העלאת העצמות ארצה כמוה כפדיון שבויים. "הבאת הרבי נחמן לישראל דומה לעסקה לשחרור גלעד שליט. שחררו שם חייל אחד תמורת מחיר שכולם מסכימים לכך שהוא היה גבוה", אמר טרר - והסביר: "למרות זאת, הרוב כנראה חושבים שזה היה שווה את זה, אחרת זה לא היה יוצא לפועל. אם כך לגבי חייל, הרי שקל וחומר ביחס למחיר שיש לשלם על העברת קברו של רבי נחמן". קל וחומר בציון קברו של רבי נחמן.

טרר התעקש לשמור בחשאיות את פרטיו של אותו תורם אלמוני, אך הדגיש כי הוא הביע נכונות לשלם מחיר גבוה מאוד - שיוכל לשכנע את האוקראינים להוציא לפועל את המהלך. "הסכום שהאיש הזה מוכן לשלם כדי לשחרר את רבי נחמן הוא אגדי", הסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת