"התייחסו אליי כאילו זרקתי גפרור וברחתי"

ימים לפני הגשת דוח המבקר בנושא, התייחס היום השר אלי ישי להאשמות הרבות שספג מיד אחרי אסון השריפה בכרמל. "נעשה לי עוול", טען. כשהגיע להעיד מול מבקר המדינה, הציג השר מסמכים המראים כי התריע על המצב הרעוע של שירותי הכבאות מבעוד מועד

שנה אחרי אסון השריפה בכרמל, הגיע היום שר הפנים אלי ישי לאזכרת אחד הנספים באסון. בשיחה עם חדשות 2, הסביר ישי את התסכול הרב שליווה אותו בעקבות הסערה הציבורית אחרי השריפה והאצבע המאשימה שהופנתה כלפי משרד הפנים.

"במידה רבה נעשה לי עוול", טען שר הפנים, "משום שהתחושה בציבור הייתה כאילו אני זרקתי את הגפרור וברחתי. זה היה נורא, אין קשר בין משרד הפנים למה שקרה. כשמדברים על מוכנות (של שירותי הכיבוי) נעשה באמת מעל ומעבר למה שמצופה", מסביר השר ומסכם: "עשיתי הרבה מעל ומעבר למה שמצופה משר".

כשהחל מבקר המדינה לחקור את אירועי השריפה, היה השר ישי אחד מהנקראים למתן עדות. ישי הציג תמלולי ישיבות של הקבינט המדיני-ביטחוני, שם הוא מתועד כמפציר בממשלה לחיזוק שירותי הכבאות.

"מערך כיבוי האש נמצא במצב של קריסה מוחלטת", אמר השר בישיבה בשנת 2009, "אני לא רוצה להביא דוגמאות של כבאיות משנות ה-60 או את מספר הקילומטראז' שלהן, כי אפשר לעקוף אותן גם עם אופניים... המצב פשוט חמור מאוד ומחייב דיון דחוף בקבינט או דיון פנימי עם ראש הממשלה, שר האוצר וסגן שר הביטחון. זה דבר שלא יכול להימשך כך. אני מבקש מראש הממשלה דיון דחוף... שלא נסתמך רק על סיעתא דשמיא".

שלושה חודשים לפני האסון, ביולי 2010, הפציר השר בשנית בפני הקבינט לחיזוק מערך הכבאות: "המצב שם הוא קטסטרופלי לגמרי, כאילו אין מערך כבאות בישראל. יש שם הזנחה של 44 שנים. זה באמת מחייב טיפול מאוד יסודי, רפורמה מקיפה", אמר השר והוסיף: "מצידי, קחו את זה ממשרד הפנים. למרות שזה לא פופולארי לומר את זה, אין לי בעיה".

דני רוזן כותב לאהובה תומר ז"ל בטור מיוחד במלאת שנה לאסון הכרמל

שנה אחרי השריפה בכרמל: נהרסו הבתים השרופים בבית אורן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת