40% מבני הנוער נוהגים לפני שהוציאו רישיון נהיגה

סוף השבוע הוא פרק הזמן היותר בעייתי מבחינת צעירים שנוהגים במכוניות ההורים, באופנועים, בטרקטורונים, לפני שקיבלו רשיונות נהיגה. סקר חדש מלמד ש-40% מבני הנוער נוהגים לפני שהוציאו רישיון נהיגה."ילד שבא לעלות לרכב בלי רישיון - שיחשוב קודם על ההורים שלו", אמר אחד הקטינים שנתפס והתחרט על מעשיו

בשנה האחרונה יותר ויותר קטינים עולים על כלי רכב ונוהגים בלי רישיונות. סקר חדש של עמותת "אור ירוק" מגלה כי לא פחות מ-40 אחוזים מבני הנוער נוהגים לפני שהוציאו רישיון נהיגה.

מלבד הצעירים הרבים שלוקחים את המכוניות של ההורים בסוף השבוע ונוהגים שלא כחוק, לאחרונה עולה גפ מספר הצעירים שנוהגים - עוד לפני שקיבלו את רישיון הנהיגה. באגף התנועה של משטרת ישראל החליטו להילחם בתופעה.

מסקר של עמותת "אור ירוק" עולה כי מימדי התופעה הם נרחבים מאוד. 40% מקרב הצעירים בני 17-18 מודים שהם נהגו בטרם היה להם רישיון נהיגה. אחרי שהם נתפסים, מובאים הקטינים בפני קצין מבחן ונשפטים כעבריינים צעירים.

קטינים שנתפסו: "הטעות של החיים"

אחד הצעירים שנהג ללא רישיון ונתפס מעיד: "תפסו אותי יושב ברכב מותנע עם אלכוהול, עשו לי בדיקות, ראו שאני שיכור ושלחו אותי לנסיעת מבחן. לא חשבתי על זה באותו רגע, באותו רגע זה לא עניין אותי". קטין אחר מספר: "לקחנו את הרכב לתל אביב ושם עשינו תאונה. לא קרה כלום, אבל ברחנו משם עם האוטו ותפסה אותנו המשטרה בדרך תוך כדי בריחה".

חלק מהקטינים מביעים חרטה על מעשיהם. "היינו ילדים, לא חשבנו. היום אני מרגיש שזה טעות של החיים שלי", סיפר אחד מהם. צעיר אחר קרא לאחרים לחשוב לפני המעשה: "ילד שבא לעלות לרכב בלי רישיון שיחשוב קודם על ההורים שלו, איך זה יכול להתפתח ואיך זה יכול להזיק לו".

אילנה נבון, שאיבדה את בנה ליאור ז"ל כשנהג באופנוע בלי רישיון, מספרת כי בנה למד נהיגה, אבל נכשל בשני טסטים. "אני עושה את הכל כדי להציל כמה שיותר ילדים שיבינו שהם קיבלו חיים במתנה. הם עדיין צעירים והחשיבה שלהם לא מספיק בוגרת כדי להבין כמה סכנות מחכות להם בכביש", אומרת אילנה על מאמציה למנוע מצעירים אחרים למצוא גורל דומה לשל בנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת