69% מהציבור: משה קצב זכה למשפט הוגן

שופטי בית המשפט העליון שדחו פה אחד את ערעורו של משה קצב, מקבלים תמיכה נרחבת מהציבור: מסקר שנערך אחרי ההחלטה עולה כי רוב הציבור מאמין שההרשעה תעודד נפגעות עבירות מין להתלונן, אך מביעים תמיהה על ההחלטה לדחות את תחילת ריצוי העונש

לאחר שבית המשפט העליון דחה הבוקר את ערעורו של הנשיא לשעבר משה קצב, מקבלת ההחלטה גם תמיכה ציבורית נרחבת. מסקר שנערך היום על ידי חברת פאנלס עבור ערוץ הכנסת עולה כי 69% מהציבור סבורים כי נשיא המדינה לשעבר שהורשע בשני מקרי אונס ובשורה של עבירות מין זכה למשפט הוגן.

לשאלה "האם לדעתך הנשיא לשעבר משה קצב זכה למשפט הוגן?", ענו 69% מהנשאלים בחיוב. בניגוד לעמדת סניגורו של קצב עו"ד אביגדור פלדמן, רק 20% חושבים שהאופן שבו התנהל המשפט לא היה הוגן. 11% מהנשאלים השיבו "לא יודע" לשאלה.

דחיית הערעור והשארת העונש על כנו, יחזקו לדברי הנשאלים את אותן נשים שהוטרדו ויעודד אותן להתלונן. רוב הנבדקים (68%) מהם ענו בחיוב לשאלה "האם פרשת קצב תעודד או תרתיע נשים מלהתלונן על תקיפה/הטרדות מיניות בהשוואה למצב שלפני הפרשה?".  ענו 68% תעודד, 7% תרתיע, 19% לא תשפיע, 6% לא יודע.

לבסוף, העבירו המשיבים ביקורת על ההחלטה לא להכניס את קצב לכלא מיד אחרי הקראת פסק הדין בערעור. לשאלה: "משה קצב לא נכנס לכלא מיד לאחר שנפסק גזר דינו בבית המשפט המחוזי וגם כעת לאחר הפסיקה בערעורו הוא לא מועבר ישירות לכלא. האם לדעתך זו התנהלות נכונה של רשויות החוק?", ענו 57% כי זאת התנהלות לא נכונה, 38% כי זאת התנהלות נכונה לאור מעמדו, 5% לא יודע.

מכון "פאנלס" ערך את הסקר בקרב 300 משיבים מעל גיל 18, לאחר מתן ההחלטה בערעור של הנשיא לשעבר. טעות הדגימה בסקר היא 5.6%.

קצב יתחיל את ריצוי מאסרו ב-7 בדצמבר

הבוקר הגיעה לסיומה פרשת משפט קצב. ב-7 בדצמבר ייכנס נשיא המדינה השמיני לכלא ל-7 שנות מאסר, באשמת אונס ושורה של עבירות מין. ערעורו של קצב נדחה הבוקר לחלוטין בבית המשפט העליון. קצב ומשפחתו שבו לקריית מלאכי עם ההחלטה.

שלושה שופטים, עדנה ארבל, סלים ג'ובראן, ומרים נאור הכריעו: משה קצב אנס את א' בלשכתו ובבית מלון בירושלים. קצב, קבעו השופטים, ביצע ב-א' גם מעשה מגונה בכוח והורשע בשיבוש הליכי משפט. בכך נדחה הערעור על לב התיק. כך דחו גם את הערעור בנוגע לעבירות המין שביצע בשתי העובדות הנוספות, ל' ו-ה'.

ראש ההרכב, השופטת מרים נאור, אמרה בתחילת ההקראה כי ההחלטה התקבלה פה אחד. השופטים דחו את קו ההגנה החלופי של פרקליטי קצב, לפיו ייתכן ונשיא המדינה לשעבר ניהל עם א' ממשרד התיירות רומן - ולא אנס אותה, למרות ההרשעה ולמרות שקצב מעולם לא אמר זאת בעצמו. לפי השופטים, עדותה של א' אמינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת