ריבלין בדיון המיוחד לזכר רבין: "תג מחיר זה טרור יהודי"

16 שנים חלפו מאז שנרצח ראש ממשלה בישראל והערב התכנסה הכנסת לדיון מיוחד לזכרו. במושב המיוחד נאמו יו"ר הכנסת ריבלין, יו"ר האופוזיציה לבני, שר הביטחון ברק ויו"ר העבודה יחימוביץ'. רק 70 ח"כים הגיעו

כנסת ישראל מתייחדת הערב עם זכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. 16 שנים עברו מאז נרצח משלוש יריות שנורו מאקדחו של יגאל עמיר - יריות שזעזעו את החברה הישראלית ושינו את פניה. את הישיבה המיוחדת במליאת הכנסת העברנו כאן בשידור חי.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר בנאומו: "מאחר שבימים שלאחר הרצח הושתק הוויכוח הדמוקרטי הלגיטימי בישראל, ליום הזיכרון הזה יש מורשת דמוקרטית כפולה: אנו נזכרים כי יש לגלות אפס סובלנות מול ניסיון של שוליים קיצוניים לשנות את סדר היום באמצעות שבירת כללי המשחק הדמוקרטיים. שנית, באותה עוצמה, אסור שבשם עקירת האלימות תונהג כאן דמוקרטיה סלקטיבית שעושה הכללות מסוכנות שפוגעת בשיח הדמוקרטי ופועלת לסתימת פיות".

ריבלין התייחס גם לתופעת "תג מחיר", ואמר: "בשנים האחרונות אנו רואים פגיעה ברכוש ערבי בתופעה המכונה 'תג מחיר' שמהווה טרור ולא יותר. זה טרור יהודי, אין לכנותו בשם אחר. הטרור הזה כמו ההתנקשות ההיא מזכיר את הבוז הבלתי נסבל לחוק ולמי שחוקק אותו לחורבן שבמו ידינו אנו עלולים להמיט על עצמנו. אני מאמין באמונה שלמה שציון כולה שלנו, חברון כתל אביב, ירושלים כנצרת".

"דווקא משום כך אני אומר לכל אלה שמבקשים לקדם פעמי משיח בנבואות שקר - שזה האיום הגדול ביותר על החזון הציונית מי שטועה לחשוב שבאמצעות מעשים אלה שוב מצדה לא תיפול שידע שבמעשים אלה הוא הורס שוב את מצדה וירושלים בתוכה. גם התעלמות במקום בו צריכה לבוא ענישה סופה באלימות, מלחמת אחים, רצח ראש ממשלה, חורבן ציון והציונות". 

לבני: תג מחיר - פשע שנאה 

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה במהלך נאומה במליאה: "ביום שאנחנו מציינים את הרצח, ביום שאנחנו מבכים את האדם שנרצח, ביום שאנחנו דנים במורשת רבין, אנחנו חייבים לעצמנו גם כמה החלטות ובעיני החלטות שהן כמעט מתחייבות ביום הזיכרון לראש ממשלת ישראל. כי רבין לימד אותנו שאפשר אחרת והרצח לימד אותנו שצריך  להסתכל פנימה אל תהליכים בחברה הישראלית ולהסיק מסקנות בעוד מועד".

"רבין לימד אותנו שאפשר אחרת, שישראל יכולה להיות אחרת. ישראל יכולה להיות מדינה שסדרי העדיפויות שלה משנים סדרי עולם. מדינה שלא מפקירה את החינוך אלא משקיעה בו, מדינה שנותנת מענה לצרכים החברתיים והביטחוניים. כן לשניהם. כמכלול אחד מתוך הבנה שמדובר בחלקים בלתי נפרדים מאותו השלם, הלא הוא החוסן הלאומי".

"כי רבין הוכיח יותר מכל אדם אחר שלא צריך לבחור בין ביטחון לבין שלום. לא רק בתקציבים אלא בכלל - וביטחון אמיתי מושג גם דרך יזמות מדיניות. רבין הוביל דרך שהרחיבה את המושג ביטחון הוציאה אותו מתחומי הצבא והעבירה אותו גם למגרש המדיני".

"עברנו הרבה מאז. עברנו כחברה כמה שלבים השוק הראשוני. היה גם הכעס של אוהביו ומאמיניו על המחנה השני בו הייתי גם אני הייתה ההתכנסות של מחנה איש איש לאוהליו בהתגוננות ואחר כך שוב בכעס. עברנו הרבה ולא למדנו מספיק. כן כולם מדברים על שלום ועל שתי מדינות אבל כשנדמה שהנה מה שפעם נחשב כבגידה וראש ממשלה שילם על כך בחייו הוא דבר הרוב, שוב חוזר השיח המוכר שמנסה לחייב את הציבור לבחור בין הביטחון המיצג את האינטרס הישראלי לשלום שמנסים לומר שזה רצון לתת למישהו משהו על חשבון האינטרס הישראלי והמדינה היהודית. אלה שמשתדלים להוכיח שאין סיכוי ואין פרטנר ואם יש אז הוא חלש השיח שונה אבל המטרה אותה מטרה להמשיך ולחנוק כל תקווה לשלום גם אם לא ביריות".

"והגיע הזמן שנוציא מהלקסיקון את המילה המכובסת לפשעי שנאה אידיאולוגים הקרויה תג מחיר. וגם אם יגאל עמיר היה אדם אחד אין לי ספק שאם הייתה לו עוד דקה אחת לפני שתפסו אותו הרי הוא היה מרסס שם בכיכר את המילים תג מחיר. והגיע הזמן שנגבה מאותם גורמים את המחיר על מה שהם מנסים לעשות לחברה הישראלית. איננו יכולים לחכות עוד".

ברק: לפעול לניצול הזדמנויות ולנטרל איומים

שר הביטחון אהוד ברק התייחס בדברים שנשא במליאה לאיומים מולם ניצבת ישראל: "כמנהיגים המחויבים למורשת רבין עלינו לפעול כעת, יותר מתמיד, כדי להילחם בתופעת ה'יהיה בסדר'. עלינו להביט במציאות הזו נכוחה ולהישאר ממוקדי עשייה. עלינו לפעול לניצול ההזדמנויות ולנטרול האיומים מבלי לאבד קשר עין עם המציאות, מבלי 'לכופף' וליפות את העובדות, גם אם הן קשות ומטרידות".

"ואני קורא לכולנו שוב - 'לצאת מהקופסא' ולפעול לכך שחברת המופת, התהליך המדיני וביטחון ישראל לא יתנגשו אלא להיפך ישלימו יחד- זה את זה. אם נרצה - אין זו אגדה".

יחימוביץ': "תג מחיר" זה כרסום יסוד הדמוקרטיה

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' התייחסה בדבריה לתופעת "תג המחיר": "רבין הבין שאחריותו של מנהיג היא לשבור את מעגל הבדידות והאיבה, ועוד חוזקה שלו שצריכה להיזכר והיא יושרה ויושר. לא היתה לו סבלנות לשקר ולהעמיד פנים, גם שהאמת לא החניפה לשומעיה. לא פעם שילם מחיר פוליטי בשל יושרו ובשל חדות המילים שלו ופשטותן קצרת הרוח, הוא לא התעסק באיך הוא מצטייר, אולי כי הוא לא היה צריך את זה, כי היה לו סוג של קסם אישי מחוספס, בלתי מתאמץ".

"אחרי הרצח עמדו מפגינים מול בית המשפחה כדי לחזק את לאה רבין. באחת הפעמים היא אמרה 'טוב שבאתם - חבל שלא באתם קודם.. המשפט הפשוט הזה הוא הלקח, אל תבואו אחר כך, בואו קודם. אל תניחו לשגרת היומיום, לסלידה מהמתרחש, לעייפות ולייאוש להפוך אתכם לאזרחים בלתי פעילים... אל תפקירו את הרחוב בידי שוליים קיצוניים".

"בשנה שלפני הרצח מלאו הרחובות בכאלה, נושאי הארונות, מניפי תמונות של רבין במדי אס.אס, מטילי הפולסא דנורא וגוזרי המיתה, וגם מי שבשקט עמל בחדרו על הכנתם של כדורי אקדח קטלניים במיוחד. עכשיו עולה הד לימים אלה בדמות התופעה הבלתי נסבלת המכונה 'תג מחיר', זה אותו סוג של ייסוד כרסום הדמוקרטיה".

פרס: "האם עשינו די כדי שדבר כזה לא יישנה?"

מוקדם יותר היום נערך טקס זיכרון בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, שר הביטחון אהוד ברק ויו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שגם נשאו דברים במהלכו. ראש הממשלה נתניהו, שהיה אמור להשתתף בטקס, הודיע לדליה רבין כי נבצר ממנו להגיע בשל האבל על מות חמיו שמואל בן-ארצי הבוקר. בתו של רבין אמרה כי היא מבינה את כאב המשפחה וביקשה למסור את תנחומיה הכנים לגברת נתניהו ולמשפחה.

העצרת הראשית שתוכננה להתקיים בשבת האחרונה ונדחתה בשל מזג האוויר, תתקיים בשבת הקרובה בכיכר רבין בתל אביב. מוקדם יותר נערכה בשכונת התקווה בתל אביב עצרת הנוער הממלכתית לזכרו של רבין. 

נשיא המדינה שמעון פרס נשא דברים במהלך הטקס, והתייחס לאירועי "תג המחיר" האחרונים. "יצחק נרצח בפסגת הישגיו. אנו חייבים לשאול את עצמנו, האם עשינו די כדי שאסון כזה לא ישנה? חוששני שבפינות חשוכות, מעבר לקשת הדעות הלגיטימיות של החברה הישראלית, עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק והמתעמתים עם חיילי צה"ל המגנים עליו. אחדים מהם נתפסים אף למעשים מטורפים של השחתה, שריפה, וחילול מקומות קדושים. זוהי אלימות לשמה. חובתנו לאתר ולבודד את האלימים ואת המזיקים, ולהביאם לדין כראוי".

עוד אמר פרס: "אני מאמין שניתן לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים שהתחיל בו יצחק. אני פונה מכאן להנהגה הפלסטינית וממליץ לה לשוב לאלתר אל שולחן המשא ומתן הישיר כדי ליישב את חילוקי הדעות שנותרו. השלום לא יושג במסגרת האו"ם, כי האו"ם לא יכול לספק עצמאות לפלסטינים וביטחון לישראל".

גם שר החינוך גדעון סער נשא דברים במהלך הטקס, והתייחס למעמדה של ירושלים כבירתה של ישראל. לדבריו, עמדתו של יצחק רבין בנושא הייתה תמיד ברורה, ולפיה על ישראל לשמור על מה שקיבלה מבני דורו של רבין.

בנוסף התייחס סער לפעולות "תג מחיר": "כנופיות 'תג מחיר', המקיימות פעילות של התנכלות לחפים מפשע, פגיעה ברכוש, פגיעה בחיילי צה"ל ובכוחות הביטחון, שריפת מסגדים והטלת אימה הן בגדר גידול סרטני אלים ומסוכן שיש לעקרו", אמר השר. "אנשי 'תג מחיר', הם עוכרי היהדות וארץ ישראל, ועל רשויות אכיפת החוק לפעול בתקיפות למיגור תופעה חמורה זו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת