נשיא המדינה בטקס לזכר יצחק רבין ז"ל: "האם עשינו די כדי שאסון כזה לא ישנה?

בהר הרצל בירושלים נערך היום טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, במלאת 16 שנים להירצחו. הנשיא פרס אמר בנאומו: "בפינות חשוכות עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק"

16 שנים עברו מאז נרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. 3 היריות שנורו מאקדחו של יגאל עמיר זעזעו את החברה הישראלית ושינו את פניה. בהר הרצל בירושלים נערך בצהריים טקס האזכרה המרכזי לזכרו של רבין, אותו העברנו בשידור ישיר בחדשות 2.

הטקס נערך במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, שר הביטחון אהוד ברק ויו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שגם נשאו דברים במהלכו. ראש הממשלה נתניהו, שהיה אמור להשתתף בטקס, הודיע לדליה רבין כי נבצר ממנו להגיע בשל האבל על מות חמיו שמואל בן-ארצי הבוקר. בתו של רבין אמרה כי היא מבינה את כאב המשפחה וביקשה למסור את תנחומיה הכנים לגברת נתניהו ולמשפחה.

העצרת הראשית שתוכננה להתקיים בשבת האחרונה ונדחתה בשל מזג האוויר, תתקיים בשבת הקרובה בכיכר רבין בתל אביב. מוקדם יותר נערכה בשכונת התקווה בתל אביב עצרת הנוער הממלכתית לזכרו של רבין. 

נשיא המדינה שמעון פרס נשא דברים במהלך הטקס, והתייחס לאירועי "תג המחיר" האחרונים. "יצחק נרצח בפסגת הישגיו. אנו חייבים לשאול את עצמנו, האם עשינו די כדי שאסון כזה לא ישנה? חוששני שבפינות חשוכות, מעבר לקשת הדעות הלגיטימיות של החברה הישראלית, עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק והמתעמתים עם חיילי צה"ל המגנים עליו. אחדים מהם נתפסים אף למעשים מטורפים של השחתה, שריפה, וחילול מקומות קדושים. זוהי אלימות לשמה. חובתנו לאתר ולבודד את האלימים ואת המזיקים, ולהביאם לדין כראוי".

עוד אמר פרס: "אני מאמין שניתן לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים שהתחיל בו יצחק. אני פונה מכאן להנהגה הפלסטינית וממליץ לה לשוב לאלתר אל שולחן המשא ומתן הישיר כדי ליישב את חילוקי הדעות שנותרו. השלום לא יושג במסגרת האו"ם, כי האו"ם לא יכול לספק עצמאות לפלסטינים וביטחון לישראל".

גם שר החינוך גדעון סער נשא דברים במהלך הטקס, והתייחס למעמדה של ירושלים כבירתה של ישראל. לדבריו, עמדתו של יצחק רבין בנושא הייתה תמיד ברורה, ולפיה על ישראל לשמור על מה שקיבלה מבני דורו של רבין.

בנוסף התייחס סער לפעולות "תג מחיר": "כנופיות 'תג מחיר', המקיימות פעילות של התנכלות לחפים מפשע, פגיעה ברכוש, פגיעה בחיילי צה"ל ובכוחות הביטחון, שריפת מסגדים והטלת אימה הן בגדר גידול סרטני אלים ומסוכן שיש לעקרו", אמר השר. "אנשי 'תג מחיר', הם עוכרי היהדות וארץ ישראל, ועל רשויות אכיפת החוק לפעול בתקיפות למיגור תופעה חמורה זו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת