עיני: סיכוי של 100% לשביתה מחר

למרות המגעים בין האוצר להסתדרות שנמשכו לאורך הלילה, הסתיימה הפגישה ללא תוצאות. היום יימשכו המאמצים למנוע את השבתת המשק. עיני מעריך: הסיכוי לשביתה הוא 100%, רק בית הדין יוכל למנוע אותה

בדרך לשביתה: פגישתם של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ויו"ר אגף התקציבים באוצר הסתיימה הלילה ללא תוצאות. אם לא יגיעו הצדדים לפשרה או להבנות - מחר משעה 06:00 בבוקר תחל שביתה כללית במשק.

"יש סיכוי של 100% לשביתה", העריך הבוקר עיני בתכנית "העולם הבוקר", והוסיף כי רק בית הדין לעבודה, כרגע, יוכל לעצור את האיום המתוכנן: "אנחנו שומרי חוק ונכבד את החלטת בית הדין".  

אמש עם כניסתו של עיני לפגישה עם נציגי אגף התקציבים, הוא אמר "כי הסיכויים לכך שהשביתה הכללית במשק תצא אל הפועל ביום שני - גבוהים מאוד". עיני הוסיף כי בפגישה שקיים עם שר האוצר חזר שטייניץ "במשך שלוש שעות על אותה המנטרה".

מי צפוי לשבות? משרדי הממשלה, רשויות מקומיות, בתי החולים הממשלתיים, נמלי הים ומערבי היבשה, רכבת ישראל, חברת החשמל, סניפי הדואר והמועצאות הדתיות.

"כניסת עובדי הקבלן לתוך המערכות זה משפר את תנאיהם, מאחר ואתה לוקח את עמלת התיווך שמשלמים לקבלן, ומשלמים אותה לאותו עובד", מסביר עיני. "שר האוצר לא עושה טובה לאותם עובדים זה מגיע להם בית דין. שנים שילמו למתווכים ולא לעובדים, אני מקווה שאחרי המאבק הזה נוכל לצמצמם בצורה ניכרת את מספר עובדי הקבלן בישראל".

עיני הוסיף: "מסבירים לי שאם עובדי הקבלן יכנסו למערכת המשק יתמוטט - תחשוב עובדי הקבלן גם כך משלמים להם, אם חס וחלילה הם לא יהיו שקופים ויהיו עובדים באותם משרדים המשק יתמוטט. אותי הוא לא שכנע, אולי הוא יצליח את עם ישראל, אבל אני לא חושב שהוא יצליח כי בסופו של דבר העובדים הם חלק מתוך המערכות. מדינת ישראל בעיקר במגזר הציבורי הלכו רחוק מדי, זה לא קורה בעולם, בעולם מספר עובדי הקבלן מצומצם מאוד. פה כמעט כל עובד שני הפך להיות עובד קבלן".

בהתייחס לשביתה המתקרבת אמר עיני: "נכון לרגע זה הסיכויים מאוד גבוהים. אני מקווה שבהתנהלות נצליח להתקדם, אבל ישבתי ביום שישי עם שר האוצר שלוש שעות ושמעתי את אותה המנטרה".

שטייניץ: "השביתה מיותרת לחלוטין"

שר האוצר יובל שטייניץ התארח אמש בתכניתנו "פגוש את העיתונות" והתייחס לשביתה הכללית במשק שעלולה להיפתח מחר. לדברי שטייניץ, משרד האוצר עושה "מאמצים גדולים למנוע את השביתה", אותה הוא מגדיר "מיותרת לחלוטין".

"יש הסכמה מלאה בין הממשלה להסתדרות על כך שצריך לעשות הרבה לשיפור תנאי ההעסקה לעובדים החלשים בכל המגזרים", אמר שר האוצר ופירט מה הממשלה עושה למען העובדים החלשים: "שכר המינימום הועלה - אנחנו המדינה המערבית היחידה שהעלתה השנה, יש מס הכנסה שלילי", אמר שטייניץ אך הסכים: " בהחלט יש עובדים שעושקים אותם".

שטייניץ הציג מה מוכן משרד האוצר לעשות למען עובדי הקבלן: "אנחנו מוכנים לעשות הרבה לשיפור שכרם ולשמירה על תנאיהם. אנחנו מוכנים לקחת את המודל של שוודיה, דנמרק, פינלנד והולנד. בשוודיה כל עבודות הניקיון והתחזוקה הם מיקור חוץ, אבל שם שומרים על זכויות העובדים הללו מכל משמר, ואם חברת שמירה או ניקיון מתעללת בהם - יש קנסות עתק". השר הוסיף כי "אם הכלכלה נפגעת - החברה נפגעת ואני מקווה שהשכל הישר מנצח ואני מקווה שמחר נגיע לפתרון מוסכם והשביתה תימנע".

לדבריו של שטייניץ, עדיין לא ידוע מה תהיה הנוסחה לפשרה במשא ומתן, שתוביל לביטול איום השביתה. "אנחנו מציעים שיפור ניכר בשכר של עובדי חברות שמירה, ניקיון ותחזוקה", אמר שר האוצר והציע שכר מינימום יותר גבוה משכר המינימום הרגיל בענפים הללו. "תהיה אכיפה דרקונית כך שעובדים לא יפוטרו כדי לחסוך פנסיה והבראה, נהיה מוכנים לקלוט כאלה שהם באמת חלק ממערך העובדים".

שטייניץ ציין כי בכל מדינות ה-OECD יש חברות תחזוקה, ניקיון, שמירה וחברות נוספות שנותנות שירותים לממשלה כמו מחשוב. "אי אפשר לחזור 30 שנה אחורה ולהיות המדינה היחידה בעולם עם משק קשיח ולא מודרני ולא יעיל", דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת