דפני ליף: "אני עייפה אבל נחושה וזועמת"

הקיץ נגמר - המחאה לא. מארגני המחאה החברתית כינסו מסיבת עיתונאים בכיכר רבין בתל אביב, בה הם קראו לציבור הרחב להגיע להפגנה שתתקיים במוצאי שבת. "נמאס לנו לדבר בשפה של הפוליטיקאים - שייקנו מילון", קראה ליף

חוזרים להפגין - הפעם בכיכר: מארגני המחאה החברתית כינסו הבוקר מסיבת עיתונאים בכיכר רבין בתל אביב, שם הם מתכננים לערוך הפגנת מחאה המונית במוצאי שבת הקרובה, וקראו לממשלה לפעול לשינוי המצב החברתי. דפני ליף, ממובילות המחאה החברתית, פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו והצהירה "זו הפעם האחרונה שאני פונה אליך באופן ישיר - הגיע הזמן שתודה בטעותך". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ליף, שהפכה לפנים המוכרות של המאבק, גייסה לעזרתה היום אב לילד קטן ושתי ניצולות שואה, שהגיעו כדי לספר על הקושי שלהם להתקיים במדינה. "נראה שכל מה שנאמר בוועדת טרכטנברג יבוטל בחוק ההסדרים", אמר האב שישב לצדה של ליף עם בנו הקטן. "אנחנו כהורים מרגישים שאנחנו לא עומדים בתשלומים האינסופיים. הממשלה לא מתקדמת למרות ועדת טרכטנברג, חודשיים עברו ולא קורא שום דבר, לכן ב-29 נצא לרחובות".

לדבריו הצטרפה ניצולת השואה רות טריגר, שהאשימה את הממשלות הקודמות בהתעלמות ממצבם של ניצולי השואה. "אני מקבלת היום 550אירו וצריכה להתקיים מזה בגיל שלי. כל הממשלות לקחו את הכסף שלנו ונתנו לנו פירורים. לא עוזרים לנו בשום דבר. בני משפחתי כולם אינם, ופה אני לא מקבלת שום עזרה. אני מכירה ניצולי שואה שחיים בלי מים ובלי חשמל ואין מי שיעזור להם".

"ביבי - אתה חי על חשבוני"

מסיבת העיתונאים הגיעה לשיאה עם דבריה של דפני ליף שהיו חריפים מאוד. היא פנתה לראש הממשלה ואמרה: "ביבי - אתה חי על חשבוני". ליף תקפה את התנהלותו אותה כינתה "מלחמת התשה", והדגישה "אני אישה עייפה אבל נחושה וזועמת", אמרה.

"ליף סקרה את כל נושאי הרווחה שמוזנחים לדבריה בגלל סדר עדיפויות של הפוליטיקאים, ודרשה שינוי בתחומי החינוך, התעסוקה, הדיור והפנסיה. "אני רוצה שההורים שלי, שעובדים קשה, ישרים ושומרי חוק, לא יתבססו על היכולת שלי לכלכל אותם", אמרה ליף והוסיפה, "אני רוצה קורת גג כי זה לא מותרות, אלא צורך בסיסי בכל מקום בעולם".

"אין כבר שמאל וימין, יש רק מוסרי ולא מוסרי", אמרה ליף ופנתה לפוליטיקאים: "האנשים שם בכנסת, תקנו מילון. אני בשפה שלכם כבר לא אדבר - דברו בשפה שלי!"

ליף הפנתה את תשומת לבו למחאה שמתנהלת גם בארצות הברית הקפיטליסטית. "הגיע הזמן שתודה בטעותך ותבין שאת העתיד שלי לא תכריע תפיסת עולמו של אדם אחד שרק נואם ולא עושה מעשים.
החזרת את גלעד שליט והמילה הראשונה שאמרת היא 'אני', אבל אתה לא העיקר כאן".

"הגיע הזמן שהמפתחות של המדינה יהיו בידיים שלנו"

לסיום, קראה ליף לציבור לצאת ולהפגין בשבת הקרובה. "זו האחריות שלנו להמשיך לצאת לרחובות, זה מעייף, אבל צריך להקריב את הנוחות שלנו - כי הנוחות הזו היא בלוף. כל מה שאנחנו מצליחים לחשוב עליו הוא איך אנחנו סוגרים את החודש ואני רוצה להגיד בשם כל החברים שלי שמאמינים שאין לנו מקום אחר, שהגיע הזמן שהמפתחות של המדינה יהיו בידיים שלנו, כי אין לי מקום אחר. גם אם אני נראית עייפה ואומרים שהמחאה נחלשת, אני כאן כי השיטה מעייפת אותי והיא לא מאפשרת לי לחלום".

מוקדם יותר אמרה סתיו שפיר, ממובילות המחאה, בריאיון לערוץ החדשות כי "אנחנו כולנו נערכים עכשיו לקראת ההפגנה הגדולה בשבת הקרובה ב-20:00. הפעם אנחנו נפגשים בכיכר רבין מאחר והכיכר שופצה, ואנחנו מתכננים הפגנה כמו כל העצרות הגדולות שעשינו עד העצרת האחרונה שהייתה עצרת החצי מיליון. כרגע המצב הוא מאוד מאוד דחוף מאחר והכנסת חוזרת לעבוד סוף סוף, בשבוע הבא, ואנחנו חייבים להזכיר לה שאנחנו עדיין כאן והפעם כשהם חוזרים לעבודה, הם צריכים לחשוב עלינו בכל רגע ורגע".

"אנחנו צריכים להיערך להמשיך להיאבק גם כשאנחנו בלימודים, וגם כשאנחנו בעבודה וגם תוך כדי שאנחנו עושים אלף ואחד דברים אחרים כי זה המאבק על העתיד שלנו ואנחנו נצטרך לעשות את ההקרבה הזו. אי אפשר להפסיק עכשיו בגלל שהחורף הגיע או הלימודים התחילו, מוכרחים להמשיך", הוסיפה. "מסיבת העיתונאים היום נערכת לקראת ההפגנה בשבת, ומטרתה באמת לחבר את כל הגורמים האלה שנלחמים כרגע ביחד על זכויותיהם במדינה הזו. הרופאים והמתמחים, ניצולי השואה, בני הנוער, העובדים הסוציאליים כל המאבקים האלו שהתחממו בתקופה האחרונה שברור לכולנו שהם חלק מאותו המאבק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת