מהשבי אל החופש: היום הארוך בחייו של גלעד שליט

התחנה הראשונה במסע של גלעד הביתה הייתה ב-5:30 בקרית אתא, כשסבו צבי שליט יצא בדרך לפגוש אותו. באותה שעה הוסע שליט ברחובות עזה לנקודת המפגש, כשהתרגשות בליבו. ב-10:23 שודרו לראשונה תמונות משחרורו, ב-13:05 הוא חיבק את הוריו וב-17:00 נכנס בדלת ביתו במצפה הילה, כאזרח משוחרר. צעד אחר צעד: כך שב גלעד הביתה

רק במסוק שהוביל אותו לתל נוף, בדרך לאמא ואבא, ראינו את גלעד שליט מחייך סוף סוף, מעכל שהסיוט הזה מאחוריו - אחרי 1,941 ימים. ביום הזה אף אחד לא דיבר על מחיר, אלא רק התרגש עם משפחת שליט, שהייתה יכולה לחבק שוב את בנה.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

05:30, קריית אתא: צבי שליט יוצא מהבית
הבוקר הזה התחיל מוקדם מאוד, כשסבו של החייל ששב הביתה, צבי שליט, עזב את ביתו שבצפון, כדי לפגוש את נכדו.

שליט לא שוחח עם העיתונאים והצלמים כאשר יצא מפתח ביתו, אך בהמשך העניק ראיונות טלפוניים. הסב אמר כי הוא יוכל להאמין כי נכדו שב רק כאשר יחבק אותו.

06:30, מצפה הילה: משפחת שליט יוצאת מהבית
בשעות הבוקר המוקדמות יצאו אביבה ונועם שליט, יחד עם יואל בנם ויערה וינקלר, ממצפה הילה לתל נוף, אחרי עוד לילה וכמעט 2,000 לילות ללא שינה.

במקביל, נלקח גלעד בשיירה של החמאס בציר סלאח א דין בעזה, לקראת מעבר רפיח, שם התעדתו שוביו למסור אותו לידי המצרים, כפי שסוכם בעסקה עם ישראל.

10:00, ראיון בטלוויזיה המצרית
התחנה הראשונה של גלעד לאחר שעבר מעזה למצרים היה ראיון בטלוויזיה המצרית. זה היה ראיון מצמרר. מאוחר יותר, כאשר שודר התמונות מהראיון, ניתן היה להבחין כי הוא רזה, לבן, מבוהל - ומתבקש לשחזר את הסיוט.

עם זאת, גם ברגעים הלא קלים האלה הוא השיב לשאלות באופטימיות. כשמעליו מוסא אבו מרזוק, מספר 2 בחמאס, פוקח עיניים ובוחן את תשובותיו - גלעד עדיין ענה תשובות רהוטות.

10:17, רפיח: גלעד מזוהה בוודאות
17 דקות אחרי השעה 10:00, הגיעה הבשורה שכולם חיכו לה - גלעד זוהה ונבדק על ידי המצרים, והודעה על כך הועבר לישראל ונמסרה לכל אזרחי ישראל באמצעות דובר צה"ל.

10:23, רפיח: תמונות ראשונות
6 דקות לאחר מכן, כשנתיים מאז פרסום הקלטת האחרונה שלו בשבי החמאס, פורסמה התמונה הראשונה של הילד בן ה-25, שנפל בשבי ושב רק היום. מאחוריו בתמונות היה רמטכ"ל החמאס, מוביל אותו לתחנה הבאה.

לא ניתן לדעת מה חלף אז במוחם של הוריו, שצפו בתמונות הללו, אך ניתן לנחש כי הם התרגשו רבות וספרו את הדקות והשניות האחרונות עד שיוכלו לחבוק אותו בידיהם.

10:45, כרם שלום: מפגש ראשון עם אנשי צה"ל
במעבר כרם שלום פוגש שליט לראשונה ישראלים - את קציני הנפגעים והבריאות של צה"ל. הם שואלים אם כואב לו או שהוא פצוע. שם, במעבר סמוך למקום שבו הותקף הטנק שלו לפני חמש שנים, הוא יוצא בדרך לישראל.

11:05, בסיס אמיתי: עובר למדי צה"ל
בבסיס החטיבה הדרומית של אוגדת עזה הוא יכול להירגע, ובטלפון קווי, כמו פעם, הוא שומע לראשונה את קולה של אימא - שאחרי יותר מחמש שנים, בלי סימן חיים, היא יודעת שמבחינתה זה נגמר.

הוא עדיין חלש, חיוור, נאחז במעקה כדי לרדת במדרגות, אבל עכשיו הוא עם משקפיים, מדי צה"ל וכומתה של שריונר. קציני צה"ל דואגים שהוא לא יקבל מכה בראש כשהוא עולה לנגמ"ש.

12:48, נוחת בתל נוף
בדרך לתחנה הצבאית הבאה, גלעד היה נרגש. הוא אף לא חש בטוב והתעלף במסוק, ככל הנראה על רקע מצבו הרפואי וההתרגשות הרבה שאחזה בו - רגע לפני המפגש עם בני המשפחה.

13:05, תל נוף: פגישה עם רה"מ והמשפחה
ראשון לפגוש את שליט בבסיס תל נוף היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כמה טוב שבאת הביתה", הוא אומר לו ולוחץ על ידו - לאחר שזכה להצדעה מצד החייל ששב הביתה. גלעד אף מספיק ללחוץ את ידו של שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל, ואז מגיע הרגע המיוחל, שנערך בדלתיים סגורות.

המפגש הראשון עם אימא היה פרטי ואנונימי. בחדר הסגור המתינה לו קערה גדולה של במבה. זה היה אולי יותר מדי עבור מי שהיה סגור חמש שנים. בהמשך הוא עבר בדיקות וטיפולים בתל נוף, ונמצא כי הוא סובל ממספר פציעות שהוזנחו וממחסור חמור לשמש.

16:30, ממריא מתל נוף
אחרי שהשלים את הבדיקות הרפואיות, ולאחר התייעצויות ארוכות בין הרופאים באשר למצבו, הוחלט לאשר לו לחזור לביתו במצפה הילה. גלעד ושאר בני המשפחה עולים על המסוק וממריאים, כאשר גלעד יודע כי הוא בדרך האחרונה - הביתה.

17:00, גלעד מגיע הביתה
במצפה הילה המצלמה קולטת את יד ימין של גלעד על הלב, לא מאמין למה שקורה, להמונים שחיכו לו. רק אז, כנראה, הוא קולט ששמו הפך לסמל - שעם שלם התגייס למען שחרורו.

הוא יוצא מהרכב, צועד לעבר ביתו, יורד במדרגות וכעבור שניות ארוכות שנראו כמו נצח, בתום היום הארוך - נכנס לביתו, הפעם כאזרח חופשי במדינת ישראל.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

הושלמה העברת האסירים ליו"ש

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי