מה קורה במדרשת "באר מרים"?

הוריהן של צעירות הלומדות במדרשת "באר מרים" שבירושלים מזהירים זה שנים מפעילותו המסוכנת של המוסד, ומאשימים את העומד בראשו בניהול מסע הסתה נגדם. לטענתם, הצעירות מוחזקות במקום בניגוד לרצונן תוך שטיפת מוח. המשטרה: "כל התלמידות בגירות, לא נמצא כל התנהלות פלילית בפעילות המוסד"

תלונות רבות נאספו באחרונה סביב פעילותה של מדרשת "באר מרים" שבירושלים ונגד העומד בראשה, אהרון רמתי, בחשד לכאורה של הסתת צעירות נגד הוריהן והחזרתן בתשובה. ההורים טוענים כי מדובר בכת וכי הבנות עוברות שטיפת מוח ומוחזקות בניגוד לרצונן. במשטרה מסבירים כי חקירת הנושא הסתיימה ללא ממצאים פליליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהטענות שנשמעו נגד המוסד עולה לכאורה כי המדרשה מצרפת לשורותיה תלמידות חדשות מדי תקופה בשיטת "חבר מביא חבר". מי שצולחות את תהליך הסינון הראשוני, עוברות, על פי הטענות, שטיפת מוח שבמסגרתה הן מוסטות נגד בני משפחותיהן. לראייה, נטען כי רוב תלמידות המדרשה ככולן מנתקות כל קשר עם הוריהן ועם משפחתן לאחר הצטרפותן למסגרת.

מי שעומד בראש המדרשה הזו הוא תושב ירושלים בשם אהרון רמתי, המכונה לעתים גם בתואר "רב", זאת למרות שבתיעודי הרבנות אין כל אסמכתא שתוכל לאשר שהוא נושא את התואר הזה.

חלק מהורי הצעירות כבר מיואשים מהניסיונות הכושלים לחדש את הקשר עם יקירותיהן, ומפנים את האשמה לעבר אדם אחד בלבד. "זו כבר שנה שלמה שלא ראיתי את בתי", מספרת מירי וקנין, שבתה הצטרפה בשנת 2011 ל"באר מרים". "ניסיתי ליצור איתה קשר כמה פעמים, אבל היא אומרת שאני היצר הרע ומתנה את חידוש הקשר בינינו בהתנצלות שאני צריכה להביע בפני אהרון רמתי".

כת או מסגרת לימודית קפדנית? מדרשת "באר מ (חדשות 2)

לטענת וקנין, עד שהצטרפה למדרשה הייתה בתה בחורה נורמטיבית למדי. "היא שירתה במג"ב שלוש שנים ויש לה השכלה", מעידה האם. "בזמן שירותה בירושלים היא הכירה את אחת התלמידות מהאולפנה, ויום אחד היא פשוט אמרה לי שהיא רוצה לחזור בתשובה וללכת לסמינר. אני נתתי לה, רציתי שתבחר. חצי שנה לאחר מכן גיליתי שהיא במקום לא טוב".

בביקור היחיד שהותר לה אי פעם לערוך במדרשה, התרשמה האם – כך לטענתה – מהתנאים המחפירים במקום. "היא ישנה מתחת לשולחנות, המזרנים שלהן קרועים", היא מספרת. "אחר כך היא לא רצתה לראות אותי יותר. היא איימה עלי בטלפון אפילו. מדובר בכת לכל דבר ועניין".

"הוא מבטיח להן מקום בגן עדן"

לטענת צעירה שעזבה את המדרשה, במהלך שהותן של התלמידות בין כתליה נשלל מהן, לכאורה, כל ביטוי של רצון עצמאי. "כל דבר שעושים שם מצריך אישור וקבלת רשות", טוענת התלמידה לשעבר. "אבל מה שהוא (רמתי) עושה – זה קודש קודשים. אף אחד לא שואל שאלות. הוא אומר לבנות 'ההורים שלכן זה היצר הרע, וביצר הרע צריך להילחם'. הוא מבטיח להן שעם הלימודים במדרשה הן מכינות להן את גן עדן בשמיים".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "לפני כשנה וחצי הוגשה תלונה בנושא, ובמסגרתה אף נפתחה חקירה סביב התנהלות המדרשה. מבדיקת הדברים עלה כי כל תלמידות המוסד הן בגירות וכי לא מתבצעות בו כל עבירות פליליות, ולפיכך התיק נסגר".