לילה ראשון במצפה הילה: ממתינים לגלעד

בני הזוג שליט הגיעו חזרה לביתם בגליל המערבי כדי להכין אותו לקראת שובם של בנם, החייל החטוף גלעד. במקביל, נשארים הפעילים במאהל המחאה - עד שגלעד יהיה שוב בביתו. "אני מתרגש לרדת שוב במדרגות", אמר נועם שליט. צפו בשמחה הגדולה במצפה הילה - שם חוגגים ההמונים בשירה, ריקודים ושמפניות

מאז חודש יולי 2010 שהו אביבה ונועם שליט יום ולילה במאהל המחאה בירושלים, מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו. אבל את הלילה הזה, ערב חג הסוכות אותו מציינים דווקא במעבר מלינה בבתי קבע למבנים ארעים, הם עושים בביתם במצפה הילה, מוקפים בתמיכת ההמונים וסופרים לאחור את הימים עד לשובו של גלעד משבי החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז חזרתם לבית, באו חברים קרובים ומכרים של בני משפחת שליט, בירכו אותם על השלמת העסקה ואף הביאו להם אוכל, לכבוד החג. גורמים המקורים למשפחה סיפרו כי למרות האופטימיות הזהירה, עדיין מרחף חשש מעל ראשיהם, עד אשר יחבקו את גלעד בזרועותיהם.

לעת עתה, מסתמן כי השלב הראשון בעסקה, במסגרתו ישוחררו 450 אסירים פלסטינים וגלעד יוחזר לישראל, ייערך כבר ביום שלישי הקרוב. עם זאת, אמר נציג חמאס בלבנון, עלי ברכה, כי שליט ישוחרר בתמורה לאסירים רק ביום רביעי, ערב החג השני.

על פי דיווחים אחרים בכלי תקשורת ערבים, ייערך השלב הראשון של העסקה רק בעוד עשרה ימים. בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען דווח כי משלחת חמאס בראשות ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל נועדה היום בקהיר, באופן בלתי ישיר, עם משלחת ישראלית, כדי לסכם את הליך ביצוע העסקה.

הפעילים נותרו במאהל

מאז אישורה של עסקת חילופי השבויים, התלבטו בני המשפחה מה לעשות עם מאהל המחאה בירושלים. בתחילה, הצהיר נועם שליט כי "המאהל סיים את תפקידו", אך בהמשך הוחלט להקים אותו, עד שגלעד ישוב באופן סופי.

עם זאת, החל מהלילה לא נמצאים בו נועם ואביבה שליט, אלא רק הפעילים שנותרו סמוך לבית ראש הממשלה כדי להזכיר לו שהעסקה אמנם נחתמה ואושרה, אך כעת יש להוציאה אל הפועל, כמתוכנן. הפעילים ימשיכו לאייש את המאהל גם בימים הקרובים.

מכינים את הבית לגלעד

ביתם של בני הזוג שליט עמד נטוש ב-15 החודשים האחרונים שבהם לנו במאהל המחאה. החל מהערב, עם חזרתם למצפה הילה, הם עומלים קשה כדי להבין את המקום לשובו של בנם האובד - כשאף אחד לא יודע באמת מה מצבו.

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) קרא לבני הזוג שליט שלא לפרק את מאהל המחאה בירושלים, תוך כדי שהוא מוחה נגד אישור העסקה בממשלה. "האוהל יהיה דרוש, לאסוננו, למשפחות החטופים הבאים, שחטיפתם יצאה לדרך עם אישור העסקה", כתב אלדד בחשבון הפייסבוק שלו, "או אולי כאוהל אבלים לאלו שיקיריהם יירצחו בידי משוחררי העסקה".

הפעילים שרו, רקדו והתחבקו

המוני פעילים גדשו את בית המשפחה, מחבקים באהבה את בני הזוג שליט, מנופפים בדגלים, שרים שירים, רוקדים ופותחים בקבוקי שמפניה. "הבאנו שלום עליכם", החלו הפעילים לשיר, מיד עם הגעת בני הזוג שליט ושאר בני המשפחה למקום.

לשאלה אם ציפה לקבלת פנים סוערת, כפי שציפתה לו, השיב נועם שליט בחיוב. "אני רק רוצה להיכנס עכשיו הביתה", אמר נועם לעשרות שהקיפו אותו. בשלב מסוים, בשל ההמולה, החל לצעוד שליט לכיוון מסוים, כשלפתע הסב אחד הנוכחים את תשומת ליבו כי הוא צועד לבית הלא נכון. "אני מתרגש לרדת במדרגות הביתה", אמר, נטש את קבוצת העיתונאים בחסות המשטרה - ונכנס לביתו, יחד עם שאר בני המשפחה.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?