סמלי: היום - התאריך העברי של נפילת רון ארד בשבי

ב-י"ג בתשרי, שנת תשע"ז, נפל בשבי הנווט הישראלי רון ארד. באותו תאריך, 25 שנים מאוחר יותר, התקבלה ההחלטה הדרמטית לאשר עסקת חילופי שבויים ולהשיב את החייל החטוף גלעד שליט לביתו. מקריות מצמררת

לאחר אישורה הדרמטי של העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט הלילה בממשלה, נשא נועם שליט, אביו, דברים במאהל המחאה בירושלים. בפתח דבריו ציין כי "באופן סמלי, זהו גם היום בו נפל רון ארד בשבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ואכן, הנווט השבוי שמוגדר "נעדר" נפל בשבי ב-16 באוקטובר 1986: י"ג בתשרי תמש"ז. התאריך של אתמול, עת התכנסה הממשלה לדיון המיוחד, היה 11 באוקטובר 2011: י"ג בתשרי, תשמ"ז.

בהמך דבריו אמר שליט, "זהו יום שבו ממשלת ישראל הצליחה, לאחר למעלה מחמש שנים שהם 1935 ימים ולילות קשים וארוכים, להחזיר את גלעד בנינו הביתה", אמר שליט הנרגש. "אנחנו מבקשים לחזק ולברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה, למרות הזמן הרב שעבר, ולמרות שהוא בעצם ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי".

"אוהל המחאה סיים את תפקידו", הכריז שליט. בהתייחס למחיר הכבד שצפויה ישראל לשלם עבור שחרורו של גלעד, אמר שליט: "לא מדובר על 1,000 מחבלים, אלא על 450 ועוד אסירים קלים שממילא אמורים להשתחרר בהקדם האפשרי. אני רוצה להזכיר לכולם שאת העסקה לא אנחנו עשינו ולא קבענו את המחיר". אביבה שליט, אמו של גלעד, ישבה בפנים חתומות לצידו של בעלה ורק אמרה: "אנחנו לא נותנים לרגשות להתפרץ. אנחנו מתאפקים. השמחה לא ניתנת לתיאור".

במהלך דבריו התייחס שליט גם לארד, "השמחה שלנו מהולה בעצם בעצב של משפחת ארד שלא זכתה שהבן שלה ישוב הביתה", אמר נועם. "אנחנו עם משפחת ארד גם הלילה וזה יום סמלי".

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?