צפו: הפגנה נגד שריפת כלבים וחתולים

עשרות בני אדם נאספים בשעה זו מול שגרירות אוקראינה בת"א במחאה על כוונת השלטונות באוקראינה "לטהר" את המדינה מבעלי חיים לקראת לטורניר יורו 2012 שייערך במדינה. "לא צריך להיות יהודי, ישראלי או אוהב בעלי חיים בשביל שמשרפות המטהרות את רחובות אירופה יעוררו אסוציאציות קשות", קרא אחד מיוזמי ההפגנה

מפגינים נגד "טיהור החיות" באוקראינה: פעילים למען בעלי חיים ואזרחים נוספים מתאספים בשעה זו מול שגרירות אוקראינה בתל-אביב במטרה להפגין נגד כוונתה של אוקראינה לחסל את בעלי החיים במדינה לקראת טורניר יורו 2012 שיתקיים במדינה. את ההפגנה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

חלק מהמשתתפים הגיעו להפגנה כשהם לבושים כשופטי כדורגל, מצוידים במשרוקיות ובכרטיסים אדומים. בהמשך ידליקו המפגינים נרות נשמה במקום לאות אבל על המוני בעלי חיים שכבר נהרגו במדינה על ידי המשרפה הניידת.

לקראת אירוח אליפות אירופה בכדורגל, פתחו רשויות אוקראינה במסע נמרץ ל"טיהור" הרחובות מבעלי חיים חסרי בית, בעיקר כלבים וחתולים משוטטים. כבר מספר חודשים פועלת במדינה משרפה ניידת, על גלגלים, לחיסול מהיר שלא יותיר עקבות. מייד כשמתמלאת המשרפה הניידת ב-"40 ק"ג" כלבים וחתולים, מופעל התנור בעוצמה של 900 מעלות ושורף את בעלי החיים, בעודם חיים וערים. לפי הדיווחים, משרפה כזו עולה יותר מ-20 אלף יורו.

בנוסף, חלק מבעלי החיים מומתים על ידי זריקות רעל שמשתקות את שרירי הנשימה. ארגונים להגנת בעלי-חיים באירופה פתחו בקמפיין רחב נגד הרג החיות, כולל עצומה עולמית שנחתמה על ידי יותר מ-300 אלף איש. הארגונים הגדירו את שיטת ההשמדה במשרפות הניידות כ"רעיון היטלראי". קבוצה ישראלית שנפתחה ביום חמישי האחרון בפייסבוק וקוראת להחרים את משחקי יורו 2012 כבר מונה מעל ל-600 חברים.

אופ"א: לא ביקשנו לסלק את בעלי החיים

לפני קיום ההפגנה, פנו הפעילים לשר החוץ, אביגדור ליברמן ולשר להגנת הסביבה גלעד ארדן בבקשה לסייע לעצור את ההרג הנרחב שמבצעת אוקראינה בחיות חסרות בית בתחומה. השר ארדן השיב לפעילים כי הוא מזועזע ממעשי הרשויות באוקראינה, ושבכוונתו לפנות בהקדם לשגריר המדינה בישראל וליצור קשר עם השר להגנת הסביבה של אוקראינה בניסיון לעצור את הטבח. גם חבר הכנסת איתן כבל, יו"ר שדולת בעלי החיים בכנסת, הבטיח לפעול בנושא.

"בערב ראש השנה הגיעו אלי תמונות מחברים באירופה. בתמונות נראים כלבים וחתולים שנזרקים בעודם בחיים לתוך משרפות, שנתלים, ששוברים את לסתותיהם כדי שלא יזעקו, שמזריקים להם רעל ושכורתים את ראשיהם עם גרזנים", סיפרה אודיה אהרוני, מיוזמות ההפגנה. "לא צריך להיות יהודי, ישראלי או אוהב בעלי חיים בשביל שמשרפות המטהרות את רחובות אירופה יעוררו אסוציאציות קשות. אבל לא מדובר רק בסמל, אלא גם בסבל קשה מאוד, שחייבים לעצור".

אופ"א (UEFA), איגוד התאחדויות הכדורגל האירופאיות, קרא לממשלת אוקראינה לחדול משיטות החיסול האכזריות של בעלי החיים, אך ללא הצלחה עד כה. באיגוד מסבירים שלא ביקשו את סילוק בעלי החיים מהרחובות, אך שאין בידיהם האפשרות להתערב במעשי הרשויות באוקראינה מעבר לבקשות שכבר הפנו, בנושא וכי אין בכוונתם לנקוט צעדים מעשיים נגד הטבח הנמשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת