פרס על "תג המחיר" ביפו: "מעשה פסול ונפשע"

נשיא המדינה פירסם במוצאי יום הכיפורים הודעת גינוי בעקבות חילול בתי העלמין הנוצרי והמוסלמי ביפו. "חילול מצבות הוא מעשה פסול ונפשע המבזה את כבודנו ומנוגד לערכי המוסר של החברה בישראל", אמר פרס שקורא למשטרה למצוא את האחראיים למעשה

מעשה פסול ונפשע. השחתת המצבות ביפו (באדיבות: יפו 48)

נשיא המדינה שמעון פרס גינה הערב בחריפות את מעשה הוונדליזם שבוצע במהלך החג בבתי הקברות הנוצרי והמוסלמי ביפו. "חילול מצבות הוא מעשה פסול ונפשע המבזה את כבודנו ומנוגד לערכי המוסר של החברה בישראל", אמר הנשיא שפרס שקרא לגורמי אכיפת החוק במדינה לעשות מאמצים עליונים כדי לתפוס את הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין בהקדם האפשרי.

במהלך יום כיפור התגלה כי בית קברות מוסלמי ונוצרי הושחת בפעולת "תג מחיר". אלמונים ניתצו מצבות וריססו על הקברים "מוות לערבים". מחמוד עוביד, נציג התנועה האיסלאמית ביפו אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "אתמול בלילה קיבלנו דיווח מתושב השכונה שראה חשודים מתרוצצים בבית הקברות. מיד התקשרתי לנציגי התנועה האיסלמאית שהגיעו למקום והבחינו בכיתובים על קברים ומצבות שנותצו". לדבריו, בשני בתי הקברות, התגלו כתובות "מוות לערבים", "תג מחיר ו"גויים", שרוססו על הקברים.

גם ח"כ ניצן הורוביץ הביע שאט נפש מחילול בתי הקברות ביפו. ח"כ הורוביץ הביע תקווה כי "בני הבליעל שביצעו את המעשה ייעצרו במהירות. הם מביישים ומסכנים את כולנו", אמר.

"תג מחיר" בטובא זנגריה

השחתת המצבות בבתי הקברות ביפו מצטרת לפעולת "תג מחיר" נוספת בתחילת השבוע. ביום חמישי הותר לפרסום כי המשטרה עצרה חשוד בפעולת ה"תג מחיר" בטובא זנגריה שבצפון, שם הוצת מסגד. מעצרו של החשוד, שנעצר שעתיים בלבד לאחר ההצתה הוארך. החשוד הוא צעיר יהודי כבן 19, תושב הצפון במקור שלמד בישיבה ביהודה ושומרון. בתחילת הדיון היום בבית המשפט, אמר השופט לנציג המשטרה שהמסמך הסודי שהעביר לידיו אינו מפורט דיו. נציג המשטרה ביקש לערוך הפסקה בדיון כדי להתייעץ עם הממונים עליו. החשוד, מצדו, מכחיש כל קשר או מעורבות בהצתת המסגד.

הצתת המסגד עוררה סערה גדולה, והוציאה מאות מתושבי הכפר להפגין במחאה על האלימות נגדם. עשרות צעירים תושבי הכפר חסמו את הכניסה לכפר ויידו אבנים לעבר כוחות משטרה. בעקבות ההתפרעויות נעצרו בימים האחרונים כ-30 מתושבי הכפר.

בחלק מהמקרים אף נפתחה אש חיה לעבר שוטרים שהיו במקום, ולמרבה המזל לא היו נפגעים. המתפרעים הציתו אש בכמה מוקדים בכפר, בהם בניין המועצה, במתנ"ס ובמרפאה בכפר. נזק כבד נגרם למבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת