בזמן שחגגתם: סיכום חדשות ראש השנה

ראש השנה כבר מאחורינו ורבים מכם טרם התפנו להתעדכן בכותרות הימים האחרונים. במיוחד בשבילכם, אספנו את לקט האירועים הבולטים שאירעו במהלך החג, ובהם בין היתר: ארה"ב החליטה להקפיא את הסיוע לפלסטינים בעקבות הפנייה לאו"ם, רצח מזעזע בראשל"צ ו-350 אלף מטיילים שפקדו את היערות והפארקים

עפיפונים בפסטיבל בבית גוברין, אתמול (חדשות 2)

לא פחות מ-350 אלף ישראלים ביקרו במהלך ראש השנה בשמורות הטבע, בגנים הלאומיים וביערות הקרן הקיימת לישראל. אחרים עשו את החג בתפילות בבית הכנסת או במחיצת בני משפחותיהם. במיוחד עבור אלו מכם שבילו את ארבעת הימים האחרונים מבלי לקרוא חדשות, לפניכם סיכום חדשות החג.

ארה"ב הקפיאה את הסיוע לפלסטינים

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח הבוקר כי הקונגרס האמריקני החליט להקפיא סכום של 200 מיליון דולרים שהיו אמורים להימסר לרשות הפלסטינית כסיוע - זאת כתגובה על המהלך החד-צדדי באו"ם. ההחלטה להפסקת הזרמת הכספים לרשות התקבלה חרף ניסיונות ממשל אובמה להעביר את הסיוע, דבר הממחיש את הזעם הרב במדינה על המהלך שנקט אבו מאזן, למרות ועל אף ההתנגדות האמריקנית העזה אליו.

על פי הדיווח, עשויה התגובה האמריקנית להיות רק חוליה אחת בשרשרת צעדי ענישה שתספוג הרשות מוושינגטון. מאז 2008 מעביר הממשל לפלסטינים סיוע בגובה 600 מיליון שקלים, סכום שרק לאחרונה דרש הרוב הרפובליקני בקונגרס לבלום את הזרמתו.

בתגובה הביע בכיר פת"ח נביל שעת' כעס רב על החלטת הקונגרס האמריקני להקפיא את הסיוע הכספי, ואמר במהלך מסיבת עיתונאים שכינס היום ברמאללה כי "לא קיבלנו עדיין שום הודעה רשמית, אבל הם כבר התחילו להעניש אותנו, עוד לפני שהם מטילים וטו על הבקשה שלנו למועצת הביטחון. צעדים קשים ננקטים אך ורק כלפינו".

האיחוד האירופי: "מגיעה לפלסטינים מדינה"

ביום חמישי אימץ פרלמנט האיחוד האירופי החלטה לפיה הבקשה הפלסטינית לחברות באו"ם הינה לגיטימית. הפרלמנט קרא לחברות האיחוד להציג גישה מאוחדת התומכת בבקשה הפלסטינית.

כמו כן, שיבח הפרלמנט את הרשות הפלסטינית ותוכניותיה למסד מדינה פלסטינית, תוך שהוא מדגיש את הזכות הפלסטינית להגדרה עצמית ואת החשיבות במציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, במיוחד לאור "האביב הערבי".

חשד: גבר נרצח במכות בראשון לציון

גופת גבר חסר בית בן 40 ועליה סימני אלימות קשים נמצאה ביום שישי בבוקר, בחניון באזור התעשייה הישן בראשון לציון. ארבעה חשודים במעשה נעצרו, מתוכם גם קטינים.

האירוע החל סמוך לשעה 5:00 בבוקר, כאשר עוברי אורח שעברו במקום הבחינו בשני גברים מוטלים על הרצפה - והזעיקו את המשטרה. לצוות מד"א שהוזעק אף הוא למקום האירוע לא נותר, אלא לקבוע את מותו של הגבר. סמוך לגופה נמצא גבר נוסף, פצוע באורח בינוני, שפונה לקבלת טיפול בבית החולים אסף הרופא שבצריפין. במשטרה חושדים כי ארבעת הבליינים, שייתכן שהיו שיכורים ויצאו ממועדון סמוך, תקפו את השניים ללא סיבה. מחקירת המשטרה עולה כי לא נראה שהייתה התגרות מצד שני המותקפים.

גורמים המקורבים לחקירה סיפרו לחדשות 2 כי הממצאים שעלו עד כה מעידים על דמיון בין האירוע בראשון לציון לבין הלינץ' שהתרחש לפני כשנתיים בחוף תל ברוך בתל אביב. "מדובר בהתעללות אכזרית שמזכירה את רצח אריק קרפ", לדברי גורמים במשטרה. "גם כאן לא היה שימוש בנשק חם או קר, אלא אלימות ובריונות לשמה". 

קטל בכבישים גם בחג: הולכת רגל בת 71 נהרגה מפגיעת רכב

קשישה בת 71 נהרגה בליל שישי, לאחר שמכונית פרטית פגעה בה בשעה שצעדה בצומת הרחובות לה גרדיה ומשה דיין בתל אביב. בתחילה פונתה האישה לבית החולים איכילוב בת"א, כשהיא במצב אנוש וסובלת מפגיעה רב מערכתית. הרופאים בבית החולים ניסו להילחם על חייה והמשיכו את פעולות ההחייאה שביצעו בה אנשי מד"א בשטח - אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותה.

ביום חמישי נפצע נהג בן 50, לאחר שהתנגש עם רכבו בעמוד חשמל בכניסה לשכונת נווה נוי בבאר שבע. כוחות הצלה רבים שהגיעו למקום הצליחו לחלצו מהרכב ולהעבירו במצב אנוש לבית החולים סורוקה בעיר. צוותי מד"א שהגיעו למקום סיפרו כי הפצוע סובל מפגיעה קשה בחזהו ובראשו. אגף התנועה במשטרה ממשיך לחקור את נסיבות התאונה.

הפגנות לציון מהומות אוקטובר - לא בבתי הספר הערביים

במגזר הערבי נערכו היום צעדות מחאה שונות במלאת 11 שנים למהומות אוקטובר 2000 - שבהן נהרגו 13 ערבים-ישראלים מאש המשטרה. לחדשות 2 נודע כי מנהלו של אחד מבתי הספר באזור הצפון, שערך טקס לציון המאורע, זומן בשל כך לשיחת שימוע במחוז הצפוני של משרד החינוך.

במגזר האשימו את משרד החינוך ברדיפה, בעקבות הנחייה שניתנה השנה שם לבתי הספר שלפיה עליהם להימנע מלערוך טקסים לזכר ההרוגים, למורת רוחם של אנשי הצוות. בחלק מבתי הספר באזור סכנין החליטו התלמידים לעזוב את הכיתות על דעת עצמם, לטובת השתתפות בצעדות הזיכרון. עם זאת, ברובם הגדול של בתי הספר במגזר לא נערכה פעילות בנושא - באופן שלעיתים הפתיע אף חלק מאנשי הצוות החינוכי. "בדרך כלל אנחנו מציינים את היום הזה", סיפר מנהל בית ספר באזור כפר כנא. "השנה הופתענו מאוד שזה לא קרה. אף אחד לא סיפק לנו הסבר לזה".

בריטניה תשלם פיצויים לשייח' ראאד סלאח

כחודשיים וחצי אחרי ששוחרר מבית הכלא בלונדון, קבע ביום שישי בית המשפט העליון בבריטניה כי מעצרו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, התבצע שלא כחוק - והוא יהיה זכאי לקבל פיצויים מהממלכה. סלאח נעצר בבריטניה בחודש יוני האחרון, בשיאו של סבב ביקורים והרצאות שערך. הוא נעצר בבית המלון שבו שהה בלונדון, בטענה שנכנס לבריטניה שלא כדין - עקב היותו אישיות בלתי רצויה בה.

עיתון ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי בית המשפט העליון במדינה החליט לזכות את סלאח בשל פגם בהליך כניסתו לממלכה. בהליך התברר כי השייח נחת בנמל התעופה הית'רו מבלי שאיש התריע בפניו על כך שהגעתו לבריטניה נאסרה. התברר כי גם כשעבר את ביקורת הדרכונים, התעלמו הפקידים שם מההודעה על כך שכניסתו אסורה.

שלושה פצועים בעימותים אלימים סמוך לענתות

עשרות מתנחלים הגיעו ביום שישי בצהריים לכפר ענתא ממזרח לירושלים, והתעמתו עם חקלאים פלסטינים שעבדו במקום בליווי פעילי שמאל. הפעילים מדווחים כי המתנחלים שברו מצלמות שהיו בידי הפעילים, ומנעו את תיעוד האירוע. צוותי רפואה וכוחות הביטחון הגיעו למקום בניסיון להשיב את הסדר על כנו.

כוחות של משטרת יהודה ושומרון הוזעקו למקום, ומצאו כ-20 פעילי שמאל שנופפו לעברם בדגלי פלסטין. שלושה בני אדם נפצעו קל במהלך העימותים, והם פונו לטיפול בבית חולים, ושני פעילי שמאל עוכבו יחד עם בעל המאהל בגין הפרות סדר.

חוסל מנהיג אל קעידה בתימן

בבוקר יום חמישי חוסל בכיר ארגון "אל-קעידה" בתימן, אנוור אל-עוולאקי, בתום מצוד שנמשך יותר משנתיים אחר אחת הדמויות הבולטות בהנהגת ארגון הטרור העולמי. נסיבות החיסול עדיין אינן ברורות, אך בהודעה של הרשויות בתימן נמסר כי "הטרוריסט חוסל עם כמה מפעיליו הבכירים. בשנה האחרונה הוא ניצל מניסיון חיסול של מזל"טים אמריקניים, אך הפעם לא שיחק לו המזל".

אנור אל-עוולאקי, איש דת סוני קיצוני, נחשב למנהיג תא הטרור של ארגון "אל-קעידה" בתימן. הוא נולד בשנת 1971 בניו-מקסיקו, ארצות הברית, להורים אמריקנים ממוצא תימני והחזיק באזרחות כפולה. בגיל צעיר עבר עם הוריו לתימן, ושב בראשית שנות ה-90' לארצות הברית, שם השלים את לימודיו האקדמיים.

יום אחרי חיסולו של אל-עוולאקי, טענו גורמים אמריקניים כי לצד בכיר התנועה, שהיה נחשב למועמד פוטנציאלי לרשת את אוסאמה בן-לאדן, נהרג גם "יצרן הפצצות" של ארגון הטרור - איברהים אל-אסירי. סוכנות הידיעות AP ציטטה שני בכירים אמריקנים שאמרו כי במתקפה של צבא תימן על מעוזו של אל-עוולאקי נהרג גם חברו, אולם טרם התקבל אישור רשמי לכך.

זוכרים? הלילה עוברים לשעון חורף

לאחר הסערה הגדולה, שבסופה הודיע שר הפנים אלי ישי על הארכת תקופת שעון הקיץ - נסיים הלילה את ההנאה משעות האור הרבות יחסית ונעבור לשעון חורף. בלילה שבין שבת לראשון, בשעה 02:00, נזיז את מחוגי השעון לאחור והשעה למעשה תהיה 01:00. שעון הקיץ ייכנס מחדש לתוקפו ב-30 במרס 2012.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת