אתם בחרתם: אלו "שבעת פלאי ישראל"

בתום תהליך הצבעה צמוד ומותח חשף שר התיירות את שבעת האתרים שנבחרו על ידי הגולשים להיכלל ברשימת "שבעת פלאי ישראל". האם האתר שבו בחרתם הצליח להיכנס לרשימה? צפו ברגע ההכרזה

תחרות "שבעת פלאי ישראל" הגיעה לסיומה: לאחר שיותר מ-16 אלף גולשים הציעו והצביעו לאתר שלפי דעתם ראוי להיכלל ברשימה הסופית, הכריז היום שר התיירות סטס מיסז'ניקוב על "שבעת פלאי ישראל".

האתרים הזוכים הם: הגנים הבאהיים, ים המלח, הכותל המערבי, מצדה, שונית האלמוגים באילת, מערת הנטיפים וגן לאומי קיסריה.

במשך כשבועיים הצביעו גולשים לאתרים מכל רחבי הארץ, שעלו לשלב הגמר במיזם של משרד התיירות וחדשות 2. 15 האתרים שהגיעו לשלב הגמר בתחרות הוצעו על ידי הגולשים עצמם בדף . התחרות נועדה לבחור את האתרים שלדעת הציבור הישראלי מייצגים בצורה הטובה ביותר את המדינה מבחינה היסטורית, תרבותית, גיאוגרפית, גיאולוגית, ארכיטקטונית ועוד.

הנה מבט נוסף על האתרים הזוכים:

הגנים הבהאיים 

הגנים הבהאיים בחיפה בנויים על מדרון ובו 19 גנים מדורגים המתחילים בראש הר הכרמל ומסתיימים למרגלותיו. זהו המונומנט הארכיטקטוני הבולט והמפורסם ביותר בעיר חיפה. בלבו ממוקם מקדש הבאב בעל כיפת הזהב, קברו של הנביא המבשר של הדת הבהאית. זהו המקום הקדוש ביותר לבני הדת הבהאית ומרכזם העולמי. עיצובם הייחודי של הגנים משלב תבניות גיאומטריות וגינון מרהיב. הוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי.

גן לאומי קיסריה 

עיר נמל מהמאה הראשונה לפנה"ס שהוקמה על ידי המלך הורדוס הגדול. הייתה העיר החשובה בארץ ישראל ובירתה בתקופה הרומית-ביזנטית. בין השרידים מצוי הנמל המלאכותי הגדול ביותר בעולם בזמנו, תיאטרון, היפודרום, מצודה, ארמון ואמות מים מתוחכמות. באתר קיים שילוב מיוחד של ארכיאולוגיה, נוף ומרכז תיירותי שוקק.

מערת הנטיפים (שורק) 

מערה בהרי ירושלים, נחשבת ליפה שבמערות הנטיפים בישראל. במערה יש ריכוז נדיר וצפוף של נטיפים, זקיפים, הלקטיטים ואלמוגי מערות הנוצרים כתוצאה מהמסת סלעי גיר וחלחול מים במשך מיליוני שנים.

הכותל המערבי 

השריד האחרון מהחומה שהקיפה את הר הבית בתקופת בית שני. הכותל מהווה מוקד עלייה לרגל והפך למקום הקדוש ביותר ליהודים בכל הדורות ולסמל להזדהות עם בית המקדש שהיה מרכז חיי הדת והלאום של עם ישראל.

מצדה

ארמון המקלט של המלך הורדוס הגדול במדבר יהודה ומקום עמידתם האחרון של כאלף קנאים נגד הרומאים. האתר הארכאולוגי הפך לסמל לזהות תרבותית-יהודית והן של המאבק האנושי המתמיד בין דיכוי לחירות. הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי.

ים המלח 

המקום הנמוך ביותר על פני היבשה בכדור הארץ וחלק מהשבר הסורי-אפריקאי. בעל סגולות מרפא ייחודיות בזכות ריכוז המינרלים הגבוה שבו. מועמד בתחרות שבעת פלאי עולם הטבע.

שונית האלמוגים באילת 

בית גידול תת ימי לאלמוגים, צמחים ודגים המשתרע במקביל לחוף מפרץ אילת לאורך של כקילומטר וחצי. זוהי שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם והיחידה בישראל. בשמורת האלמוגים קיים מגוון עשיר של בעלי חיים והיא מציעה חוויה צלילה ייחודית.