מאות הפגינו מול שגרירות צרפת למען הסגרת דורסי לי זיתוני ז"ל

מול בניין שגרירות צרפת בתל אביב נערכה הערב הפגנה בקריאה להביא למשפט את דורסי הצעירה לי זיתוני ז"ל, שנדרסה למוות על ידי אזרחים צרפתים שנמלטו לאחר ביצוע המעשה. מאות בני אדם הגיעו למקום ולתמוך בחבריה ובבני משפחתה

מאות בני אדם הצטרפו הערב למשפחתה וחבריה של לי זיתוני ז"ל, והפגינו מול שגרירות צרפת בישראל בקריאה להביא לדין את החשודים בדריסתה למוות ביום שישי האחרון. את ההפגנה העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

במהלך ההפגנה אמר רועי פלד בן זוגה של לי, לחדשות 2 באינטרנט: "המטרה של ההפגנה היא להשמיע קול זעקה של הציבור בישראל והחברה הישראלית. לציבור נמאס הציבור לא מוכן לעבור לסדר היום למצב שבו בנאדם לוקח כלי רכב, נוסע ברחובות דורס אישה צעירה שכל הפשע שלה היה שהיא הלכה לעבודה, עברה במעבר חצייה, נדרסה ונשארה שם על הכביש".

 "החלאה לקח את עצמו, נעלם למדינה זרה, ועכשיו הוא יושב ומתלבט אם הוא יסגיר את עצמו, לא יסגיר את עצמו. הציבור בישראל לא יכול לקבל דבר כזה, זה לא יעבור לסדר היום", הסביר פלד בכעס.

פלד הוסיף כי נעשים מאמצים להפעיל את הקהילה היהודית בצרפת: "הבחור הזה הוא חלק מהקהילה הזאת. אנחנו קוראים להם - תוקיעו את האדם הזה מתוככם. שהבן-אדם הזה לא יוכל ללכת ברחוב בלי שהוא ידע שמסתכלים עליו כי הוא רצח. אנחנו לא חושבים שהוא קם ובבוקר ואמר 'אני רוצה לדרוס מישהי', אבל ברגע שהוא דרס, הסתכל אחורה ופשוט ברח הביתה ונס על נפשו, הוא פשוט הפך לרוצח. אנחנו רוצים שהצעקה הזאת תגיע לכל העולם".

שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו יצא בשלב מסויים כדי לדבר עם המפגינים. בשיחה עם פלד הבטיח כי יעשה הכל כדי להעמיד את הדורסים לדין.

"אסור לתת להם להתחמק ממשפט"

אוטובוסים מאורגנים מאזור הצפון ומהקיבוץ בו גדלה לי נווה אור, הסיעו מאות בני אדם לרחוב הרברט סמואל בתל אביב שם נערכת ההפגנה. בן זוגה של לי וחבריה פרסמו בימים האחרונים קריאה בפייסבוק להגיע ולתמוך בהם במאבקם: "אנו קוראים לכם וזקוקים לתמיכתכם! הקלות שבה מישהו מרסק חיי אישה צעירה ומשפחות שלמות, לא מתקבל על הדעת".

עוד נכתב בדף האירוע הרשמי, בו אישרו הגעה יותר מ-1,500 בני אדם: "אסור לתת להם להתחמק ממשפט, אסור להוריד נושא חשוב זה מסדר היום !!! בואו לתמוך ולדרוש צדק בשביל לי ז"ל וכל משפחתה".

השגריר ביקר את משפחתה של לי

שגריר צרפת בישראל ביקר היום את בני משפחתה של לי ,זאת על רקע הימשכות החקירה שאמורה להביא למעצר קלוד אייזיק החשוד בדריסתה, שנמלט מישראל לצרפת עם בעל הרכב ובני משפחתם.

"באתי כדי להביע את תנחומי למשפחה, גם בשם הממשלה הצרפתית", אמר ביגו בתום הפגישה שנערכה בקיבוץ נווה אור. "אנחנו חולקים את התחושה של המשפחה שמדובר במעשה מביש ונעשה הכל, על בסיס הראיות שיימסרו לנו ממשטרת ישראל, כדי לפתור את המקרה מבחינה משפטית".

"אנחנו דמוקרטיות, צריך סבלנות"

ביגו הדגיש כי בכל אופן יפעלו הרשויות בצרפת לפי החוק. "ישראל וצרפת הן שתי מדינות דמוקרטיות ואנחנו גאים בכך", אמר. "נכון שלפעמים דברים עובדים לאט, אבל זה טבען של דמוקרטיות. עלינו להקפיד למלא אחר החוק".

בפנייה למשטרת ישראל, קרא השגריר להעביר למשטרה הצרפתית את הראיות שבידה בהקדם, כדי שניתן יהיה להמשיך בחקירה. עם זאת, הדגיש ביגו, זה עדיין לא פוטר את שני החשודים מלהסגיר את עצמם לישראל.

"המצב האידיאלי הוא שהם יבינו את חומרת מעשיהם, יחזרו לישראל ויסגירו את עצמם", אמר השגריר. "אבל אם הם לא יעשו את זה, נפעל לפי הראיות שנקבל מישראל".

דודתה של לי: "ביקשנו שיפנה לסרקוזי"

ביגו הבטיח כי ההליך המשפטי בצרפת יהיה בדיוק כמו בישראל. "אין סיבה שההליך יהיה שונה, בגלל שמדובר במדינות דמוקרטיות", אמר.

"הוא היה חם ומבין", אמרה אראלה עזריאל, דודתה של לי זיתוני ז"ל, שהתייחסה למפגש עם השגריר. "השגריר היה מאוד חם ואמפטי והיה מאוד נחוש", אמרה. "ביקשנו ממנו לפנות גם לסרקוזי, להשמיע את קולנוע, כדי שייעשה צדק ללי. הוא הבטיח שיעשה ככל יכולתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת