"זרקו אותה כמו שקית זבל על הכביש"

הוריה וחבריה של לי זיתוני, שנדרסה למוות ביום שישי, בטוחים: דורסיה של לי יוחזרו לארץ ויעמדו כאן למשפט. אחד מחבריה, עומר כפרי, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "כל ההתנהגות של פגע וברח במאה ומשהו קמ"ש ולזרוק אותו כאילו הוא שקית זבל - זה לא נתפס". הוריה של לי: "בן עוולה גדע את הכל ברגע אחד"

בני משפחתה וחבריה של לי זיתוני מתקשים לעכל את האסון. בפתחו של השבוע החדש, ביחד עם בן זוגה, הם מנתבים את מרב המאמצים להביא לתפיסתם ולהסגרתם של הדורסים, אריק רוביק וקלוד אייזיק, ולהביא אותם למשפט בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

צפו: הרכב הפוגע צולם אחרי התאונה

"החלטנו למנף את הכוח שלנו למאבק שנוגע בכולנו ישירות", אמר עומר כפרי, אחד מחבריה של לי בשיחה עם ערוץ החדשות. "הבאנו את הנושא למודעות רבה בזמן קצר. המשטרה נעזרה בנו". כפרי סיפר כי החברים כועסים על ההתנהלות של השניים שפגעו בלי. "רובנו אנשי צבא ודרך ארץ. כל ההתנהגות של פגע וברח במאה ומשהו קמ"ש ולזרוק אותו כאילו הוא שקית זבל - זה לא נתפס".

"האסון הזה כואב מאוד, כמו שאמרתי – דמה של לי לא ישפך לחינם, זה מכאן והלאה ואנחנו צריכים את העזרה של כולם. אני לא מאמין שהם לא יוחזרו לארץ בצורה זו או אחרת".

ההורים: "נפסיק להיות מדינה שנוטשת אזרחיה ודורסת בנותיה"

גם הוריה של לי הוציאו היום הודעה לתקשורת. "כל חייה היו לפניה עם עתיד מזהיר וברגע אחד, בן עוולה גדע את הכל והשאיר אותה זרוקה על הכביש כאילו היתה חפץ. היא היתה כמשב רוח רענן בחיי כל אלה שבהם נגעה, מלאת אנרגיה ובעלת לב ענק. לילי גדלה להיות אישה חזקה, נבונה ונחושה".

"אנחנו רוצים ללמוד משהו ממנה, מן האופן שבו רק החלה לנהל את חייה, את קביעת המטרות, הנחישות והעדר ההתפשרות", הוסיפן הוריה. "נלמד כל אחד מאיתנו וכולנו ביחד: לא נתפשר עם הסתמיות של ההרג על הכבישים, נפסיק להיות מדינה שנוטשת אזרחיה ודורסת בנותיה".

בן זוגה של לי: לא אנוח עד שהדורס ייתפס

רועי פלד, בן זוגה של לי זיתוני שנהרגה ביום שישי האחרון כשנדרסה על ידי ג'יפ BMW X6 בתל אביב, מגייס את כל האמצעים כדי להביא להסגרתו של הנהג החשוד שנהג ברכב. לאחר ששמע על האסון, חזר פלד מברלין ופנה לכל חבריו בפייסבוק בבקשה שיתגייסו להסגרת הנהג.

"חברים יקרים שלי, אני מודה לכולכם על התמיכה, אבל כרגע אנחנו צריכים להתמקד בעשייה", הוא כתב. "צריך להפיץ, להציף, לחפש, לבקש, לשאול ובמיוחד ללחוץ, להפעיל לחץ ציבורי הן בפייס והן ברחוב".

עוד הוסיף פלד בהודעתו לחבריו: "אני מפעיל כל מנוף לחץ שיש ברשותי. מי שמכיר אותי יודע שיש לא מעט: בתקשורת, בממשלה, במשטרה ובנוספים שמסייעים. אבל חשוב ביותר הלחץ הציבורי. אני אומר את זה בפעם הראשונה בחיים שלי: אני צריך את עזרתכם. אני נשבע פה מול כולכם: לא אנוח, לא אעשה שום דבר נוסף, עד שלא אסתכל לדבר הזה בעיניים, גם אם זה הדבר האחרון שאעשה. תודה מראש לכולכם".

חבריה של לי סיפרו בסוף השבוע כי פלד וזיתוני עברו רק לאחרונה להתגורר יחד, בדירתו של בן הזוג בתל אביב.

חיים מאושרים שנגדעו: התמונות האחרונות של לי

במשך כל סוף השבוע הגיעו חבריה של לי זיתוני לחזות ברכב שלקח אותה מהם, את חברתם העדינה שזכתה במלגה מלאה ללימודי רפואה בחו"ל – אבל בחרה להישאר בישראל. לי, ספורטאית ומדריכת פילאטיס מצטיינת, שקלה פחות מ-50 קילוגרם. הנזק שנגרם לחזית הרכב הפוגע יכול להעיד על עוצמת הפגיעה בה.

לפני כמה חודשים בילו לי ובן זוגה רועי בקטיף דובדבנים בצפון, במה שהפך לתיעוד הווידאו האחרון בחייה של זיתוני. "דיברתי עם לי בטלפון ביום חמישי, והיא רצתה מאד שניפגש", אומרת הילה שיר, חברתה הקרובה של לי. "לצערי זה לא התאפשר לי בגלל העבודה. ואז אתמול בבוקר....", נשנק גרונה של החברה.

"היא בחורה רזה מאד, 1.60 מ' ששוקלת פחות מ-50 ק"ג", מוסיפה החברה בדמעות. "כשרכב מעיף גוף כל כך קטן, וזו הפגיעה ברכב הג'יפ המסיבי, מבינים כמה מהר הוא נסע. הוא חצה באדום ובכלל לא הסתכל".

גם המנהלת של לי במכון הכושר שבו עבדה המומה לחלוטין. "היא הייתה בדרך לעבודה", סיפרה דליה מנטבר. "התקשרו אליי להגיד שהיא לא הגיעה ואמרתי, 'זה לא מתאים לה'. צלצלתי אליה אבל הטלפון שלה היה סגור. צלצלתי גם לאמא שלה. פתאום אמרו לי שיש תאונה. יצאתי לראות ואז זיהיתי אותה, לפי טבעת שהייתה לה על כף הרגל, ידעתי שזו היא. זה נורא. בחורה מדהימה, יפהפייה, אין לה תחליף".

הערב (ראשון) בשעה 18:00 תיערך הלוויתה של לי זיתוני, שחייה הקצרים נגדעו בדמי ימיה, בקיבוץ הולדתה נווה אור. היא השאירה אחריה זוג הורים, שלושה אחים ובן זוג, והרים של תמונות שמחות – שמהן החיוך לא יימחה.

הנהג הדורס וחברו צולמו - ונמלטו לפריז

ככל שנוקפות השעות מאז תאונת ה"פגע וברח" בה נדרסה למוות לי זיתוני ז"ל, נחשפים פרטים חדשים אודות הנהג הדורס והתאונה הקטלנית. מחקירת המשטרה עד כה עולה כי בעל הג'יפ הוא אריק רוביק, אזרח צרפת בן 38, וחברו ומי שככל הנראה נהג ברכב בזמן התאונה הוא קלוד אייזיק, בן 40, גם הוא אזרח צרפתי. שני הצרפתים הם אנשי עסקים ששהו בארץ באופן חוקי עם אשרת תיירים.

השניים בילו בליל חמישי באזור ת"א, ובסיום הבילוי, אייזיק - חברו של בעל הרכב - נהג בג'יפ והוא זה שפגע בלי והרג אותה במקום. הם נמלטו מהמקום כשהם עוברים ברמזורים אדומים, והגיעו לחניון הבניין בו הם מתגוררים ברחוב מזא"ה 5 בתל אביב, שם החביאו את הרכב בחנייה תת-קרקעית בבניין היוקרתי בו התגוררו.

מיד לאחר התאונה ועוד לפני שהתברר למשטרה במי מדובר, אספו השניים את חפציהם ונמלטו מהארץ ביחד עם בני משפחותיהם בטיסה לז'נבה, משם המשיכו לפריז. חוקרי צוות החקירה המיוחד שהוקם במחוז ת"א הצליחו ליצור קשר בטלפון עם הנהג הדורס ועם חברו באמצעות משפחותיהם, ועושים מאמצים גדולים - כולל בסיוע האינטרפול - להביאם ארצה לחקירה.

צו מעצר בינלאומי כבר הוצא נגד שני החשודים בדריסתה למוות של לי ז"ל. גורם בכיר במשטרה המעורה בפרטי החקירה אמר לחדשות 2 באינטרנט כי כבר מהחיפוש שנערך בדירתו של החשוד בדריסה, אזרח זר מצרפת, התברר כי הוא ארז את חפציו ונמלט. "זהותו ידועה לנו, ואם צריך נפעיל גם משטרות זרות כדי ללכוד אותו", אמר גורם משטרתי בכיר לחדשות 2. "הטבעת סביב בעל הרכב מתהדקת ומוטב בשבילו שיסגיר את עצמו וישוב לארץ".