האם מעגן סודי עתיק מסתתר בבת ים?

עוגן ברזל עתיק נמשה על ידי מצילים בחוף בת ים והועבר ליחידה לארכיאולוגיה ימית של רשות העתיקות. "מציאתו של עוגן הזה ושניים נוספים, מעידה על אפשרות קיומו של מעגן עתיק שלא היה ידוע במחקר", אומרים בהתרגשות ברשות העתיקות

עוגן ברזל עתיק מהתקופה הביזנטית, בן כ-1400-1700 שנים, נמשה לאחרונה מהים בחוף הרחצה בבת ים על ידי המצילים בחוף. העוגן, שאורכו 2.1 מ' ומשקלו כ-300 ק"ג, התגלה דרומית לחוף הסלע בבת ים, בעומק של כ-2 מטרים מתחת לפני המים ובמרחק כ-30 מטרים מהחוף.

בתחילה, סברו המצילים - אבי אפיה ודוד מזרחי, כי מדובר בעוגן מודרני, אך לאחר שהתעורר חשדם כי מדובר בעוגן עתיק, יצרו - בסיוע עיריית בת-ים, קשר עם רשות העתיקות, ודיווחו על המציאה.

מפקחי היחידה לארכיאולוגיה ימית של רשות העתיקות שהגיעו לשטח, קבעו כי מדובר בעוגן ברזל מהתקופה הביזנטית (מאות 6-3 לספירה), הנמצא במצב השתמרות מעולה - דבר המעיד על כך שכנראה נחשף לאחרונה, לאחר שהיה קבור במשך מאות שנים מתחת לחול.

בצלילת סקר שערכו יחד עם המצילים באתר, מצאו עוגן ברזל זהה לזה שהוצא מהים, ובנוסף - עוגן אבן עתיק יותר, עם נקב בקצה העליון.

"מציאתו של עוגן זה ושניים נוספים, מעידה על אפשרות של קיום מעגן עתיק שלא היה ידוע במחקר", ציין דרור פלנר, מפקח היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות והציע אפשרות נוספת, לפיה מקורם של העוגנים בספינה שחיפשה לאורך החוף מקום מחסה טבעי מפני סערה פתאומית ונטרפה בחוף בת ים, הסמוך לנמל יפו.

"שני עוגני הברזל שנתגלו נמצאו ללא מטה העוגן משולב בתוכם וניתן להסיק מכך כי הם לא היו בשימוש, ואולי היו עוגנים רזרביים בבטן הספינה", הוסיף פלנר.

ברשות העתיקות אומרים כי בקרקעית הים, לאורך חופיה של ישראל, מצויים שרידים עתיקים רבים. עוגנים רבים מתקופות שונות מהווים עדות לנתיבי שייט לאורך החוף במשך למעלה מ-5,000 שנה. "העוגנים הקדומים ביותר המוכרים הינם עוגני האבן, ונעשה בהם שימוש עוד מהתקופה של ראשית הספנות - החל מהאלף השלישי לפנה"ס. בעוגנים אלה נוקב חור אחד בחלקם העליון, שדרכו שלשלו את חבל העוגן", מספרים שם.

ברשות העתיקות מזהירים עוד מפני תופעה הולכת וגוברת של צוללים ודייגים המוציאים עתיקות מהים ללא דיווח. "הוצאת העתיקות ללא תיעוד ארכיאולוגי ראוי גורמת לאובדן מידע ארכיאולוגי היסטורי חשוב, ולפגיעה משמעותית בנכסי התרבות הימיים של מדינת ישראל.

"ממצאים עתיקים שהוצאו מהים לאחר שהיו קבורים בקרקעית הים במשך מאות ואלפי שנים בסביבה נטולת חמצן, רטיבות, מליחות וטמפרטורה קבועה נחשפים לראשונה לתנאים קיצוניים, הגורמים להם נזק רב ולעיתים בלתי הפיך", מתריעים ברשות ומדגישים כי פגיעה או הוצאת עתיקות מהים מהווה עבירה על חוק העתיקות שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת