אחרי 2,000 שנה: נחשפה תעלת ירושלים הקדומה

תעלה באורך של כ-600 מטרים שהיוותה את הרחוב הראשי דרכו עלו הולכי הרגל מבריכת השילוח בירושלים להר הבית בתקופת בית המקדש השני, נפתחה בחשאי למעבר מבקרים בפעם הראשונה מזה אלפיים שנה. בנוסף, מצאו ארכיאולוגים שרידים עתיקים ונדירים מהתקופה המרתקת, בהם חרב של חייל חי"ר רומי

בפעם הראשונה לאחר אלפיים שנה, נפתחה בשבוע שעבר "תעלת ירושלים הקדומה", ממעין השילוח ועד לכותל המערבי. בשל הרגישות בנוגע למיקום התעלה וחשש מהפרעות, לא פורסם דבר על אירוע הפתיחה והוא נערך ככנס מחקרי בעיר דוד בהשתתפות בכירי הארכיאולוגים.

מעתה יכולים המבקרים בגן הלאומי עיר דוד ללכת בחלק מתוואי הרחוב הראשי שעלה מבריכת השילוח של ירושלים אל הר הבית, ממש כפי שעשו זאת עולי הרגל והמבקרים בירושלים לפני אלפיים שנה, ומשם - להמשיך בתעלה מרחק של כ-600 מטרים, עד לפינת הר הבית ולקשת רובינסון, שבגן הארכיאולוגי ירושלים.

בנוסף, ניתן להתרשם בתעלה מיסודותיו המרשימים של הכותל המערבי, שנחשפו בנקודה הנמוכה ביותר שלהם עד כה. אבני היסודות, שעברו בצד תעלת הניקוז מתחת לרחוב של תקופת בית שני, אמנם מסותתות, אך ניכר שהן לא עובדו בדקדקנות ובהקפדה שבה סותתו האבנים שהיו חשופות לעין העוברים והשבים ברחוב.

פרטים נוספים להשלמת סיפור חורבן בית שני

במהלך החפירה הארכיאולוגית בתעלה, נתגלו לאחרונה גם ממצאים מיוחדים ונדירים, המקימים לתחייה את סיפור חורבן ירושלים.

בין היתר נחשפה בתעלת הניקוז חרב בת 2,000 שנה, עשויה ברזל ונתונה בתוך נדן עשוי עור. כמו כן נמצאו חלקים מן החגורה שבה נישאה החרב. לדברי מנהלי החפירה, ארכיאולוג רשות העתיקות אלי שוקרון ופרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, החרב הייתה שייכת לאיש חיל הרגלים מחיל המצב הרומי שישב בארץ ישראל עם פרוץ המרד הגדול ברומאים, בשנת 66 לספירה.

בעפר שמתחת לרחוב, בצד תעלת הניקוז, נמצא כלי אבן שעליו חריטה נדירה של מנורה. החוקרים שוקרון ופרופ' רייך משערים שעובר אורח, שראה את המנורה והתפעל מיופייה, חרט את רשמיו על אבן, ולאחר מכן השליך את השרבוט בצד הדרך, מבלי לשער שיצירתו תמצא לאחר 2000 שנה.

לדברי החוקרים, ניקוי התעלה מהמילוי שהצטבר בה, עזר להבהיר נקודות חשובות בהיסטוריה של הרחבת הר הבית בידי המלך הורדוס, וניקוז העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת