צווי מניעה לפינוי המאהלים

אתמול בלילה הגישו המוחים עתירה לבית המשפט בבקשה לעצור את פינוי המאהלים בתל אביב. אחרי יממה של הפגנות סוערות בתל אביב ותחושה של תסכול הולך וגובר מצד המוחים, נרשם הלילה ניצחון קטן – בית המשפט אישר צווי מניעה לפינוי המאהלים עד יום ראשון

אחרי יממה סוערת של החרפת מחאת הדיור בתל אביב, הצליחו פעילי המאבק להשיג ניצחון קטן: צו מניעה מבית המשפט. אמש, אחרי ההפגנה מול ביתו של רון חולדאי והודעת העירייה כי בכוונתה לפנות גם את מאהל לוינסקי, פנו הפעילים לבית המשפט בבקשה לקבלת צו מניעה. התוצאה - בית המשפט קיבל את העתירה והאוהלים יישארו על תילם לפחות עד יום ראשון.

הבקשה הוגשה סמוך לשעה חצות. בזמן שהתנהל הדיון בבית משפט השלום בתל אביב, ישבו אנשי המאבק בכלל ואנשי מאהל לוינסקי בפרט במתח, בתקווה לבשורות טובות. ואכן, סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר אישר בית המשפט את הבקשה ואנשי המאהל נשמו לרווחה.

בלילה: הפגנה מול ביתו של חולדאי

אחרי ההפגנה הסוערת מול עיריית תל אביב, עברו עשרות מפעילי המחאה החברתית להפגין מול ביתו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, זאת במחאה על פינוי האוהלים בעיר.

בין עשרות המפגינים היו גם כמה מראשי המאבק, בהם דפני ליף, יונתן כהן וסתיו שפיר, כשמולם כוחות גדולים של משטרה שאיבטחו את האזור. "לחולדאי יש אחריות רבה על חלק מהסבל שיש לתושבים המוחים אצלו בעיר. לא ניתן שיהרסו לנו את המאהלים", אמרה סתיו שפיר לחדשות 2 באינטרנט. "מה שהורסים - אנחנו נבנה מחדש".

המפגינים הניפו שלטים בנוסח "חולדאי גנב בלילה", "צא מהמרפסת, העיר שלך קורסת" וגם "חולדאי תתפטר, התושבים שווים יותר", ודרשו לשחרר באופן מיידי את 40 מפעילי המחאה שנעצרו במהלך ההפגנה סמוך לעירייה.

"לאנשים פשוט נמאס", אמר בזעם יגאל רמבם, מראשי המחאה, לחדשות 2 באינטרנט. "מה שאנחנו עושים זה תגובה לבעל מכה. רון חולדאי הגיש לנו אתמול פרחים ביד אחת והציע לנו עזרה, אבל ביד השנייה הוא הכה אותנו היום. זו לא מחאה של סושי ונרגילות, הפקק הזה והרסן שהחזקנו בהפגנות יוצאים היום החוצה".

מוקדם יותר: 40 עצורים בהפגנה מול עיריית ת"א

אתמול אחר הצהריים קיימו מאות בני אדם הפגנת מחאה סוערת מול בניין העירייה בתל אביב, במחאה על פינוי חלק מהאוהלים מוקדם יותר הבוקר. המפגינים השליכו ביצים לעבר העירייה והתעמתו עם כוחות גדולים של משטרה שהוזעקו לשמור על הסדר במקום.

כמה מהמפגינים ניסו אף לפרוץ לבניין העירייה במהלך ההפגנה, תוך שהם משמיעים קריאות נגד ראש עיריית תל אביב וקריאות "תעצרו את חולדאי", "העם דורש צדק חברתי" ו"ביזיון". כוחות גדולים של משטרה ויס"ם חסמו את הכניסה לתוך הבניין, בעוד עובדי העירייה למעשה נותרו תקועים בפנים. המפגינים חסמו בין היתר את הרחובות אבן גבירול, בלוך, מלכי ישראל ואת שדרות בן גוריון.

למקום ההפגנה הגיעו בין היתר מפקד מחוז ת"א במשטרה, ניצב אהרון אקסול, ומפקד מרחב ירקון תנ"צ יורם אוחיון. לפחות 40 מפגינים נעצרו בחשד להפרות סדר ותקיפת שוטרים, ובשלב מסויים המשטרה סגרה במחסומים את כל הכניסות לבניין העירייה.

דפני ליף, שהייתה גם היא בין המפגינים, אמרה כי "יש התקהלות של אנשים כועסים, כמו גנבים בלילה הגיעו פקחים וזרקו לפחים. גם ביום הראשון של המחאה לא הייתה תמיכה מהעירייה. מאוד מעניין שאחרי חודשיים של מחאה חברתית, העירייה מפנה את האוהלים שהפכו לסמל. יחד עם זאת, אני תמיד מפחדת שהמחאה תגלוש לאלימות, יש כאן הרבה כאב".

"רון חולדאי, מה שאתה עושה לא חוקי, אסור לך לפנות אותנו", אמר אחד המפגינים לחדשות 2 באינטרנט. "ביבי וחולדאי, אנחנו רוצים את המדינה בחזרה ומוטב שתתעוררו ותחזרו לכיוון שלנו". במהלך ההפגנה הסוערת התפתחו עימותים אלימים בין השוטרים לבין המפגינים, כאשר אנשי הביטחון של העירייה ניסו להדוף בכוח את הלחץ שהפעילו המפגינים בניסיון לפרוץ לבניין העירייה.