רון חולדאי שובר שתיקה: "המחאה ניצחה ולא משנה כמה יגיעו"

לראשונה מאז החלו גלי המחאה החברתית בשדרות רוטשילד בת"א, מעניק ראש העיר רון חולדאי ריאיון בלעדי לתכניתנו "פגוש את העיתונות". "נתתי חופש למחאה ואני מבין כמה היא חשובה", אמר חולדאי. "לא משנה כמה אנשים ייצאו הערב לרחובות - המחאה כבר ניצחה. אני ממליץ לכל מי שמרגיש מה שאני מרגיש ללכת להפגנה"

שעות ספורות לפני "הפגנת המיליון" המתוכננת להיערך הערב בשלוש הערים הגדולות בישראל, העניק ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי ריאיון בלעדי לתוכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס, ובו דיבר לראשונה על המחאה החברתית.

"אני ממליץ לכל מי שמרגיש מה שאני מרגיש ללכת להפגנה. הייתי עד היום בכל ההפגנות, וברובן היו תמיד אלה שצעקו עליי וקראו קריאות גנאי", אמר חולאי והדגיש: "בעשייה שלי שמרתי שיהיה גיבוי ציבורי מלא למחאה, בסופו של דבר שמו אותה בקונטקסט ואני שמח שהיא נקלטה".

"אני הוא זה שנתן את האישורים לשים את האוהלים ברחובות תל אביב. כשיש יער רווי במים, כלום לא יצית אותו, כשהיער יבש גפרור קטן יצית אותו. דפני ליף ומובילי המחאה בסך הכל הציתו את היער שהיה מאוד יבש", אמר ראש העיר תל אביב.

"על הממשלה מוטלת האחריות למצוקה החברתית"

"מדינת ישראל שהייתה פעם סוציאליסטית, אני סוציאל דמוקרט כל חיי, שנתיים לפני הבחירות הפנו אליי את האצבע המאשימה וטענו כי אני הוא זה שאחראי למחירי הדיור הגבוהים ולכך שאין תחבורה ציבורית טובה בעיר", אמר חולדאי והדגיש כי "על הממשלה מוטלת האחריות למצוקה החברתית. כראש עייריה העשייה שלי היא הרבה יותר מסוציאל דמוקרטית. הצלחתי ליצור בעיר מערכת חינוך של חמישה כוכבים, השקעתי בפיתוח של יפו מעל מיליארד שקלים. יצרתי מערכת תשתיות לכולם כולל שבילי אופניים, ואופניים, וכן נדנדה לכל ילד".

"התקשורת זורקת סיסמאות בלי להגיד את האמת, הפיתרון לדיור ותחבורה בתל אביב הוא מחוץ לעיר. צריך להילחם בבעיה, אך אני כראש עיר לא מסוגל לפתור אותה", ציין חולדאי והוסיף: "כולם רוצים לגור היום בתל אביב. המחירים יירדו כשהמדינה שהיא בעלת למעלה מ90% מהאדמות, תשחרר אדמות".

בתשובה לשאלה על 'דירות הרפאים' בעיר, אמר חולדאי כי "אם ישנו אדם בישראל שהוא בעל דירה שאינו מושכרת, לראש עיריית תל אביב אין כלי שיכול לגרום לו להשכיר אותה. פנינו לממשלה כדי להטיל ארנונה יותר גבוהה על דירה ריקה ולייצר מוטיבציה להשכיר אותה, אך טרם נענינו".

"אין לי כלים כראש עיר לייצר שינוי במדינת ישראל"

"השינוי הוא שינוי למדינת ישראל, המחאה היא מחאה של מדינה שהייתה עם סולידריות חברתית. אני עושה את המקסימום שאני עושה, ואצלי עושים יותר מאצל כל אחד אחר, אני התחלתי פרויקטים של דיור בר השגה, אך אין לי כלים לייצר שינוי במדינת ישראל, ותל אביב היא חלק ממדינת ישראל" אמר חולדאי והדגיש: "אני לא יכול לייצר תחבורה ציבורית נוחה לתל אביב, ולא יכול לייצר מציאות שבה דירה בתל אביב תהיה זולה יותר מרמת גן או גבעתיים".

חולדאי התייחס לסוגיית מגדלי היוקרה שנבנו בשנות כהונתו בעיר ואמר כי "העובדה שנבנה מגדל זה לא כי אני עוזר לעשירים. בתל אביב אחוז הדירות הקטנות הוא הגדול ביותר בארץ, וממשיכים לבנות דירות קטנות כל הזמן. בתחום התכנון יש עשייה אמיתית, תכנון ויצירת דיור זה לא דבר שקורה ביום אחד. לצערי יש צביעות שאומרת שראש העיר יכול לייצר מציאות שונה, אך כמובן שזה לא כך".

"השיח הציבורי ישפיע בסופו של דבר על דפוס הבחירות לכנסת"

ראש עיריית תל אביב - יפו בסך הכל מאמין שהמחאה החברתית ניצחה. לדבריו:"יש שתי דרכים אפשריות בדמוקרטיה: האחת היא בכינון מהפכה כמו אלו ששמו את הגיליוטינה בשדרה, ואילו השנייה היא דרך השיח הציבורי ולקיחת האחריות למצב. מזה למעשה נוצר דפוס הצבעה לבחירות, זה בהחלט ישפיע על החקיקה בכנסת, ועל דפוסי הבחירות לכנסת".

חולדאי התייחס לשמועות לגביו בדבר פנייה לקריירה פוליטית ואמר כי "אני לא אומר שכן ולא אומר שלא. כעת אני מתרכז בתפקידי כראש עיריית תל אביב - יפו. אני חושב שאין זמן יותר רלוונטי מעכשיו לשמר את ערכי מפלגת העבודה בעבר,. לפני 10 שנים שאהוד ברק היה ראש ממשלה ובייגה שוחט היה שר האוצר זו הפעם האחרונה שהצלחתי במהלך הקריירה לייצר דיור לצעירים בתל אביב יפו, מאז אני לא מצליח כי ברגולציה ובשלטון הקפיטליסטי של מדינת ישראל לא מתאפשרת יצירה סולידרית"

לסיום אמר חולדאי כי "אם נתניהו לא יאמץ מספר צעדים שיובילו לצדק חברתי ולדיור ציבורי, אני לא אהיה זה שייתן ויגיד את המילה. נתתי חופש למחאה ואני מבין שהיא חשובה, אני מבין את המצוקה. תושבי שדרות רוטשילד עוד חודשיים לטובת התשתית החברתית החשובה שהולכת לקרות. ואני מקווה שבסופו של דבר מנהיגי המחאה יגיעו לנקודה שבה יגידו שעניין האוהלים נגמר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת