הכנות אחרונות ל'הפגנת המיליון': "זה ממש לא סוף המחאה"

רגע האמת של המחאה החברתית. שעות ספורות לפני מבחן הכוח הגדול - "הפגנת המיליון", מביעים ראשי המחאה אופטימיות באשר למספר האנשים שיבואו להפגין, ומצפים שהוא "יעבור בהרבה" את הפגנת ה-300 אלף שנערכה בחודש שעבר. עם זאת, הם מבהירים: "זו אינה 'מסיבת הסיום' של המחאה". משדר מיוחד מההפגנה החל מ-19:30

"לא צריך להתעסק במספרים או בספקולציות. אפשר במקום 'הפגנת המיליון' לקרוא לזה 'הפגנת ההמון'" - כך אומרת היום סתיו שפיר, מראשי המחאה החברתית, בשיחה עם חדשות 2 שעות ספורות לפני מבחן הכוח הגדול של מחאת קיץ 2011. בעוד היא נזהרת במספרים, מבהירה שפיר כי הצפי של המארגנים הוא לעבור בהרבה את ההפגנה שנערכה בתחילת החודש שעבר, בה השתתפו כ-300 אלף איש ברחבי הארץ.

מוקד המחאה הערב יהיה כמובן בתל אביב, לשם צפויים לזרום מאות אלפי מפגינים שיצעדו מכיכר הבימה ועד כיכר המדינה. בין היתר יופיעו שם אייל גולן, היהודים, הדג נחש וכוכבי "ארץ נהדרת". בירושלים תצא ההפגנה מגן הסוס בשעה תשע בערב ותסתיים בכיכר פריז. גם בחיפה מצפים המארגנים למפגן כוח משמעותי של עשרות אלפים. מוקדי מחאה נוספים צפויים בכל הארץ: בקרית שמונה, ראש פינה, כרמיאל, נהריה, כפר יהושע, חדרה, קלנסוואה, הוד השרון, נס ציונה, מודיעין, מצפה רמון ואילת. 

"מצפות לציבור עוד הרבה הפתעות"

תפסנו את סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה עוד מראשיתה, לשיחה לקראת מה שמוגדר "רגע האמת של המחאה". "ההפגנה היום היא ממש לא 'מסיבת הסיום' של המחאה", אומרת שפיר. "זה ממש לא הסוף, אפשר לומר שזו ההתחלה של השלב הבא של המחאה, בו יופעל לחץ גדול יותר כלפי הממשלה". באשר למה שהגדירה "השלב הבא", אמרה שפיר: "אני מעדיפה לשמור על דיסקרטיות. אפשר לומר שאנחנו מפסיקים להיות נחמדים ומצפות לציבור הרבה הפתעות".

העצרות יתקיימו היום בתל אביב, בחיפה, בירושלים ובערים נוספות. עם זאת, בבאר שבע לא תתקיים עצרת. "מאוד קשה להמשיך מחאה חברתית כשהטילים מתעופפים באוויר", אומר שפיר, "בישראל תמיד הביטחון מקבל קדימות להכל ואנחנו נורא מפחדים שישתמשו בכאב שלנו כעם כדי לגרום לנו לחשוב שהדברים שאנחנו נלחמים עליהם הם לא ברומו של עולם", היא מסבירה, "בפועל, מבחינה כלכלית וחברתית, המדינה שלנו מתפוררת".

בתשובה לשאלה על תפקיד הצוות לשינוי כלכלי-חברתי בראשותו של פרופסור מנואל טרכטנברג, אומרת שפיר: "אף אחד מאיתנו לא הגיע לוועדת טרכטנברג, משום שלא ברור מה המנדט שלה לשנות", לדבריה, "זה בזבוז זמן, זו ועדה שמטרתה להמשיך למרוח את הזמן מתוך השאיפה שהמחאה תדעך", אומרת שפיר.

"הממשלה תעניק פיתרונות ואז האוהלים יתקפלו"

גם איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית וממובילי המחאה, לא מפחד מהצהרות. "אני לא מתבייש ולא מפחד ממבחנים ומרגעים כאלו", אמר שמולי לחדשות 2. "זה רגע מבחן עבורנו, ואני מאמין ומקווה שנעמוד בו היום. אין שום סיבה שלא נאבק על דברים אמיתיים שמפריעים לציבור ואני בטוח שפעם נוספת הציבור יבוא ויתמוך בנו".

"המטרה שלנו כסטודנטים היא בסופו של דבר להביא לשיפור הרווחה, הבריאות החינוך והדיור", ציין שמולי. בנוגע לקיפול כפוי של מאהלי המחאה ברחבי הארץ, אמר שמולי כי "צריך להבין שהאוהלים מייצגים מקרים קשים, ולכן אין מה לדבר על לקפל בכוח. אני מאמין שבסופו של דבר הממשלה תצטרך לבוא ולתת פיתרונות ואז האוהלים יתקפלו".

"אני חושב שבסופו של דבר הדבר החשוב הוא להביא הישגים שיבואו לידי ביטוי בקבלה בסופר, במעון, אצל החבר שלי שמנסה לשכור דירה", אמר שמולי וציין כי "שם הממשלה תימדד". לגבי משבר פנימי בתוך הנהגת המחאה אמר שמולי: "אני לא מתרכז בהנהגה, יש דיבורים והרבה פניות ואני דוחה הכל כי זה לא מעניין ולא רלוונטי. כעת חייבים להביא הישגים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת