יום הולדת שישי בשבי: גלעד שליט בן 25

זו השנה השישית שגלעד שליט מציין יום הולדת בשבי החמאס בעזה: היום מלאו לו 25 שנה. משפחתו ופעילים במאבק למען שחרורו עורכים ברחבי הארץ אירועים לציון יום זה. נועם ואביבה שליט מפגינים מול לשכת ראש הממשלה, ואביו של החייל החטוף נושא שלט: "נתניהו, אין לך מנדט להרוג את גלעד"

יום הולדת עצוב: היום חל יום הולדתו ה-25 של גלעד שליט. זה הוא יום ההולדת השישי שגלעד מציין בשבי חמאס. משפחתו וחברי המטה למען שחרורו יציינו את היום בשלל אירועים.

הוריו של החייל החטוף, אביבה ונועם שליט, מפגינים בשעה זו בפתח ישיבת הממשלה בירושלים. יחד עם הוריו של גלעד מפגינים עוד כמה עשרות בני אדם מהמטה לשחרור גלעד. נועם נושא שלט בידיו עליו כתוב: "נתניהו, אין לך מנדט להרוג את גלעד".

לקראת השעה 13:00 ייחסמו פעילים משאיות המעבירות סחורה לעזה במעבר כרם שלום. ב-14:30 יתקיים טקס בנקודת החטיפה בכרם שלום, ובשעה 17:00 תחל צעדה מצומת יד מרדכי למחסום ארז שתסתיים בעצרת גדולה בה ינאמו יושב ראש ועדת החוץ והביטחון ח"כ שאול מופז, הרב ישראל מאיר לאו, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון ועוד רבים. ב-19:30 מתכננים הפעילים לעצור צמתים מרכזיים ברחבי המדינה לכרבע שעה ובמרכזם- צומת עזריאלי בת"א.

"נתניהו נושא באחריות"

אמש נאם נועם שליט, בעצרת מחאת הדיור שנערכה בתל אביב."ראינו ושמענו באהבה רבה שמנהיגי המחאה לא שכחו את גלעד באירועים השונים שהיו עד היום", אמר שליט. "לפני שנה צעדנו בשיא הקיץ ממצפה הילה בגליל לירושלים, ואיתנו רבע מיליון בני אדם במצטבר".



"אחרי למעלה מחמש שנים, כשברור לחלוטין שכל יום שעובר הוא גזר דין - הגיע הזמן לומר לנתניהו אתה נושא באחריות להחזיר את גלעד הביתה", אמר שליט והוסיף: "צדק חברתי חברות וחברות יקרים, הוא גם השבת הערכים עליהם התחנכו דורות של לוחמים - אין משאירים חייל בשטח. האם מנהיגינו שכחו ערכים של ערבות הדדית? האם את הערכים האלו מתכוונים להפריט? אנחנו אומרים הערב לראש הממשלה ולמקבלי ההחלטות, מנהיג שלא מוכן להתמודד עם הסיכונים המחושבים בשחרורו - לא ראוי להנהיג אותנו, לא ראוי להנהיג את המדינה הזאת".

ביום שישי האחרון פורסם סרטון וידאו מצמרר, המביא תמונות של גלעד כתינוק, כילד וכנער - שמעולם לא פורסמו. מוזיקת הרקע שמלווה את הסרטון היא השיר "לחזור הביתה" בביצוע בועז מעודה, והוא מסתיים בתמונותיו של גלעד מקלטת השבי שהעביר חמאס לפני שנתיים, ואז מופיע כיתוב על המסך: "אל תתנו לתמונה הזו להיות התמונה האחרונה".

את הסרטון יזמו עמית סידס, בעלי חברת ההפקת "ממש", וקובי גמליאל מחברת "isocia". "משפחת שליט החליטה לחשוף את האלבום של המשפחה, זה משהו שלא הסכימו לעשות בעבר", סיפר סידס לחדשות 2 באינטרנט. "הרעיון היה שהציבור יבין שגלעד הוא לא עוד תמונה על הקיר, אלא ילד שחי וקיים, שחייך ושמח. שיכירו את הנפש שעומדת שם. נעם ואביבה הסכימו לשתף פעולה עם הרעיון כי זה לא בא ממקום יחצ"ני".

"עבורי זה היה מאוד מרגש לראות תמונות של גלעד מתקופת הילדות שלו. אני מקווה שנצליח להעביר את הריגוש הזה הלאה, שיבינו שלא מדובר בתמונה אלא בנאדם שחי שם", הוסיף סידס. "התחלנו לעבוד על הסרט לפני שנה, אבל אז התחילו הצעדות למען שחרורו של גלעד. היו אז כל מיני תהליכים שקרו, וחשבו שהנה אוטוטו משהו קורה, אבל שנה עברה והנה לצערנו הוא חוגג עוד יומולדת בשבי, והם החליטו לנצל את זה".

מפיק הסרטון סיפר כי "כדי לאסוף את התמונות נסענו למצפה הילה, לבית של נעם ואביבה. סרקנו תמונות ואמרנו 'בואו ניתן לעם להכיר'. גיליתי בתמונות למשל את גלעד מתחפש בפורים, אתה מגלה כל מיני חוויות שאדם עבר בחיים, עם אבא ואמא שלו. בתמונה הראשונה בסרטון רואים את גלעד כשהוא תינוק קטן, עם דגל ישראל מעל הלול. אתה רואה שמדובר במשפחה ציונית שאוהבת את הארץ, וזה מכאיב קצת בלב. זה ילד שהלך לצבא, כמו כולנו וזה כואב שהוא עדיין שם".

"גלעד, תחזיק מעמד, אמא ואבא"

במקביל, במכתב פתוח לבנם שפרסמו אביב ונועם שליט לרגל יום הולדתו, הם מביעים אהבה וגעגועים, לצד ביקורת נוקבת על מנהיגי ישראל. בין השאר כותבים נועם ואביבה שליט:

"הודעות ממוחזרות וחבוטות יֶצאו קרוב לוודאי מלשכת ראש הממשלה בנוסף למאמרי פרשנות מלומדים של "מומחים" לטרור מטעם השלטון ומטעם עצמם, הודעות אשר יאמרו "עושים הכול" (5 שנים של "עושים הכול") וימשיכו להלך אימים על הציבור כאילו שעיסקת שחרורך תחזיר את הטרור - למדינת ישראל.

אבל אנחנו לא נתייאש, ואתה חייב להחזיק מעמד כי אנחנו חייבים למצוא את הדרך להחזיר אותך אלינו הביתה, במהרה, מחר!

אוהבים מאוד ואין סוף געגועים,
אמא ואבא"

צבי שליט: "נתניהו, עליך להציל את גלעד"