השדרן הימני אמריקני בישראל - ויש לו הרבה מה לומר

גלן בק עורך בימים אלה מסע אירועי תמיכה בישראל, למורת רוחם של גופי שמאל רבים שמתבוננים בו בעין עוינת - בניגוד לחבריו הרבים בהתנחלויות ובגבעות יהודה ושומרון. סיירנו לאורך חומות ירושלים עם מי שדימה את הנוער הנורווגי שנטבח - למעריציו של היטלר

בקיסריה נערך הערב טקס דתי שערך השדר האמריקני הימני גלן בק. הוא היה איש תקשורת בולט ברשת "פוקס" השמרנית, עד שהפך קיצוני עבורם ופוטר ממנה. בימים אלה הוא מארגן סדרת אירועי תמיכה בישראל, שמעוררים אי נוחות בקרב לא מעט אנשים בארץ.

"אני רוצה שכמה שיותר אנשים יראו את ישראל בדיוק כמו שהיא: מקום היסטורי, מעורר השראה ושל אומץ לב", הוא מסביר כשמאחוריו חומות ירושלים העתיקה. הפעם, לפחות, הוא הקפיד לשמור על פיו ולא חולל פרובוקציות דוגמת אלה שהיה אחראי להן בשידור חי – והביאו לסיום עבודתו ברשת "פוקס".

בין ה"פנינים" שעליהם מדובר, גם משדר שבו תיאר את נשיא ארצות הברית ברק אובמה כ"אדם בעל שנאה מושרשת ועמוקה לאנשים לבנים או לתרבות הלבנה".

מקום אצל החברים של בק: בנוער הגבעות ובהתנחלויות

בק נוהג לבקר באופן תדיר בישראל. יש לו כאן חברים רבים – בקרב חוגי הימין, בהתנחלויות ובגבעות יהודה ושומרון. השלום, לעומת זאת, אינה מילה ששגורה בפיו. "מרוב להיטות להשיג שלום ויתרנו על הערכים שלנו. כולנו עשינו זאת. 'נכנסנו למיטה' עם אנשים רעים. כל זה היה בניסיון לעשות את הדבר הנכון, אבל זו הייתה טעות".

בקטע וידאו הוא הציג חלק מעמדותיו ונשא נאום נלהב שבו אמר: "עשרות מיליוני ערבים עברו זוועות בארצות מולדותיהם. טרוריסטים נולדים, מחבלים מתאבדים נשלחים בעידוד אמהותיהם. אבל מי הרשע בסיפור? ישראל! היא המכשול לשלום!".

התיאורים הללו קוסמים ללא מעט אוזניים ישראליות, אבל מי שיבדוק את עולם הדימויים של בק יגלה תמונת מצב בעייתית למדי. אחרי הטבח בנורבגיה, לפני חודש, שגבה את חייהם 70 בני נוער במחנה קיץ, הוא בחר להעיר כי הקייטנה שנערכה במקום הרצח הזכירה לו את תנועת הנוער של היטלר.

היום, בירושלים, הוא חידד את אותה האמירה: "אם אתה מאזין לשידור זה נאמר כעיקרון. הבה לא נשלח את ילדינו לעבור 'חינוך מחדש' באמצעות פילוסופיה פוליטית מבית היוצר של מפלגה פוליטית".

ההסבר הזה היה רך בהרבה מהמילים שאמר בשידור חי. "היה ירי במחנה פוליטי, שנשמע דומה קצת ל'נוער ההיטלראי'", הוא גולל באוזני מאזיניו – ועורר לא מעט תדהמה.

ומה עם פעילי מחאת האוהלים? הם "קומוניסטים"

לגלן בק יש גם הרבה מה להגיד וביקורת רבה על מארגני המחאה החברתית ופעיליה. הוא רואה בהם קומוניסטים לכל דבר ועניין: "הדרישות שלהם הן שמאלניות", הוא הסביר. בתכנית הרדיו שלו הוא התייחס לאותו הנושא וכן העניק אהדה רבה ל"ספינת הדגל" של אביגדור ליברמן – חקירת ארגוני השמאל. "למה בכלל לבדוק אם יש מימון בינלאומי שמאלני שמעורב בתל אביב. לא משנה מה תעשה, אל תבדוק אם מעורבת גם תנועה איסלאמית שמצטרפת אליהם".

מופע הימין הנוצרי עלה הערב בקיסריה וברביעי יגיע לירושלים. ב"שלום עכשיו" קראו להפגין נגד ההתערבות של בק, ומי שמרגיש שהחיבוק ממנו חם מדי – כדי שיזכור את דבריו: "אני לא מכיר את המדינה שלכם. אתם מכירים. תפסיקו. מהיכן הגיעה המשיכה המשונה של התקשורת שלכם לנקודת המבט האמריקנית, שברור לגמרי שאינה מבוססת?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת