דוח כליאה בשב"ס: הפרת זכויות קשה

עשרות אלפי אסירים כלואים בבתי הכלא בישראל. מדוח שחיברה לאחרונה הסנגוריה הציבורית עולה תמונה קשה של הפרת זכויות, תנאי מגורים קשים, צפיפות גדולה ומחנק. באחד המקרים, כך על פי הדוח, נכבלה אסירה למיטתה ולא הופנתה לרופא למרות שסבלה ממחלת מעיים קשה. שב"ס בתגובה: "פועלים לשיפור"

אסירים בשב"ס. ארכיון (חדשות 2)

דוח של הסנגוריה הציבורית שמפורסם הבוקר מעלה תמונה קשה אודות תנאי הכליאה בשירות בתי הסוהר. מהדוח עולה תמונה של הפרות קשות של זכויות האסירים, תנאי מגורים קשים, צפיפות גדולה ומחנק בתאים ומבנים שאינם מתאימים לכליאה.

מדובר בדוח שחובר לאחר ביקור שערכו מחבריו ב-40 מתקני כליאה במהלך שנת 2009-2010, 26 מהם באחריות שירות בתי הסוהר. נציגי הסנגוריה נתקלו בתלונות אסירים על ענישה משמעתית קולקטיבית ובלתי מידתית, שימוש בכבילה וליקויים במתן טיפול רפואי.

כך, למשל, באחד המקרים התלוננה אסירה כי למרות שסבלה ממחלת מעיים קשה, לא הופנתה לרופא במשך שלושה שבועות. בנוסף, היא הייתה קשורה למיטתה ונאלצה לעשות את צרכיה בהיותה כבולה.

במקרה אחר התלוננו אסירים כי הם כלואים בשיטה המכונה "הכלוב". בשיטה זו נוהגים הסוהרים להשאיר את האסירים זמן ממושך במתחם מגודר של כשני מטרים על שני מטרים.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה לפרסום הדוח: "השירות מקבל בברכה כל ביקורת ופועל לשיפור ותיקון הליקויים. כבילת אסירים, לרבות אובדניים, מבוצעת על פי פקודות שב"ס במצבים שבהם נדרשת שמירה על חיי אסיר ולמניעת פגיעה באחרים. אנו רואים בשמירה על חיי אדם ערך עליון ועושים מאמץ רב לאזן בין הרצון למנוע אובדנות, פגיעה עצמית ושמירה על ביטחון בית הסוהר לבין שמירה על כבוד האסיר וזכויותיו. הארגון פועל לשיפור התנאים במסגרת האמצעים המוגבלים שברשותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת