מארגני המחאה מבהירים: אין דעיכה

מספר המפגינים אתמול בהפגנות המחאה בפריפריה היה נמוך יותר מבהפגנות הענק בתל אביב, אבל ראשי מחאת הדיור ויוקר המחיה מבהירים כי הם מתכוונים להמשיך בצעדי המחאה שהם נוקטים מזה כחודש. "הציבור איתנו", אומרת סתיו שפיר לחדשות 2 באינטרנט, "אני ממש לא מרגישה שיש דעיכה אלא להפך - אנשים חדשים יוצאים לרחובות"

יממה לאחר ש-75 אלף ישראלים יצאו לערי הפריפריה להפגין נגד יוקר המחייה ומצוקת הדיור, ממשיכים ראשי המחאה משדרות רוטשילד בת"א להתעקש: המחאות ימשיכו עד שייענו לדרישותינו.

סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה, אמרה הבוקר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי היא נדהמת בכל שבת מחדש מההיענות של האזרחים לקריאות לצאת ולהפגין. "אנשים יוצאים מהבית שבוע אחרי שבוע. אנשים מארגנים בעצמם את ההפגנות האלה. קורה פה דבר נפלא", היא אומרת.

בתשובה לשאלה על דעיכת המחאה לאחר כל שבת בה יוצאים המונים לרחובות, אמרה שפיר כי לה אין הרגשה שהמחאה דועכת. "תשאלי כל אדם ברחוב אם המחאה דועכת. יותר ויותר אנשים מאמינים שהמחאה הולכת להצליח. אפשר לשחק עם המספרים כמה שרוצים, אבל בסופו של דבר יש קונצנזוס על מטרת המחאה".

על ההחלטה להוציא את מוקד ההפגנות מת"א, אמרה שפיר כי מבחינתה "אין הבדל בין מרכז לפריפריה, אנחנו מטשטשים את הגבולות האלה בגלל הפערים העצומים בין המצב בפריפריה למצב בתל אביב. אנחנו עושים מאמצים גדולים לתקן את החוליים בחברה שלנו. מצד שני, לא ראינו מעשה אחד בשטח של ראש הממשלה, שצריך לפעול כדי להחזיר את אמון האזרחים במקום להקים ועדות ולמשוך זמן".

אתמול פנה איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, בקריאה ברורה לראש הממשלה מעל בימת ההפגנה בעפולה. "אין ספק שהמחאה הולכת להימשך, במקביל אנחנו בוחנים את נכונות הממשלה להיכנס איתנו להידברות אמיתית. אם לא - נמשיך בצעדי המחאה".

ברק: "הזדמנות לעצב מחדש את הכלכלה"

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הבוקר למחאה הנמשכת. "זהו רגע של חסד, יש פה הזדמנות ולא איום", אמר ברק בראיון לגלי צה"ל. "יש סיכוי לעשות שינוי עמוק מאד באמנה בין האזרחים לממשלה. יש הזדמנות לעצב מחדש את הכלכלה, לעשות מה שמתאים לנו, לעשות 'ניו דיל' אמיתי ושיח חדש".

בתשובה לשאלה אם יסכים לקיצוץ בתקציב הביטחון, אמר ברק כי "משרד הביטחון יישא בעול עם כולם ואם תהיה עסקת חבילה אמיתית, גם אנחנו נשתלב בה, אנחנו כבר פועלים". שר הביטחון הוסיף כי "עלינו לנוע באחריות ולגבש סולידריות חברתית, לדרוש מכולם אחריות אבל לתת לכולם הזדמנות".

לבני: מבחן הרצינות - פתיחת התקציב

מנגד, יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני מתעקשת כי ראש הממשלה לא נענה באמת לדרישות המחאה, למרות הקמת "צוות מנו". "רק כשנתניהו יבין שהמפגינים רוצים ישראל אחרת, הוא יוכל לבצע שינוי", אמרה לבני בראיון לקול ישראל. "מבחן הרצינות זה לא נאום או ועדה. נתניהו הקים צוותים ענקיים וקבינט כלכלי ענק. זו הוועדה ה-21 שהוקמה, אבל המבחן האמיתי הוא התקציב. על נתניהו לפתוח את תקציב 2012 ולהתחייב שהוא מגיש תקציב חדש לכנסת".

לבני הדגישה כי "לאור הוועדות המנופחות, לא נראה שיש רצון בשינוי אמיתי של סדרי העדיפויות. לא צריך ועדות אלא מנהיגות". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת