צפו: אש משתוללת ביסוד המעלה

כוחות כיבוי גדולים הגיעו למושבה שבעמק החולה, בניסיון להשתלט על הלהבות שפרצו במפעל "יסוד קור". כעבור כמה שעות הושגה שליטה האש. מחשש לחיי התושבים, הם פונו אל מחוץ ליישוב והוחזרו אליו אחרי שהתברר כי לא נשקפת סכנה לחייהם. 10 צוותי כיבוי פעלו במקום, יחד עם שני מטוסים

שריפה פרצה הבוקר במפעל קירור במושבה יסוד המעלה שבדרום עמק החולה. כוחות כיבוי גדולים הגיעו למקום, וכעבור מספר שעות הצליחו להשתלט על האש. מחשש שהלהבות יפגעו במכל אמוניה שנמצא בבית החרושת, פינו שוטרים את התושבים מבתיהם. זמן קצר אחר כך, הופסק הפינוי - לאחר שהתבדה החשש לפגיעה בחומר המסוכן.

אחד הכבאים נפגע משאיפת עשן ופונה מהזירה לטיפול בבית החולים "זיו" בצפת. פקד יקי אוחנה, עוזר דובר מרחב חוף במשטרה, אמר כי "מדובר בדליקה שפרצה במפעל "ייסוד קור" ועדיין משתוללת.

דובר שירותי כבאות והצלה בגליל המערבי, רס"ל יגאל בן-אבו, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "אין עוד סכנה לפגיעה במכל האמוניה ולכן הפסקנו לפנות את התושבים מהמקום. מי שהורה על הפסקת הפינוי הוא צוות של המשרד להגנת הסביבה שנמצא במקום. האש עדיין משתוללת ואין עליה שליטה. פועלים שם 10 צוותי כיבוי יחד עם שני מטוסים ורכב לטיפול בחומרים מסוכנים".

בעקבות השריפה והתפשטות העשן הסמיך העולה מהמפעל, פונתה שמורת החולה ממטיילים. כביש הגישה למקום נחסם, והוא צפוי להיפתח שוב לתנועה אחרי תום הטיפול בדליקה בבית החרושת.

"לא ניתן למושבה היפה שלנו להתייפח"

נאוה דולינסקי, תושבת יסוד המעלה, בחרה להסתגר בביתה ולא התפנתה אל מחוץ ליישוב. על הדרמה שהתחוללה סמוך לביתה היא סיפרה: "כל החקלאים במושבה התגייסו להזיז את מכלי הפלסטיק שלהם כדי למנוע מהאש להתפשט. הפסיקו להזרים מים לבתי התושבים כדי להפנות את כל הזרם לטובת הכבאים. בין היתר, הציעו לנו להתפנות למרכז קנדה במטולה ולשהות שם בחינם עד שהשריפה תכובה. מי שנשאר, כמוני, קיבל SMS מחמ"ל המועצה לסגור את כל החלונות".

למרות המצב, נותר מצב רוחה של דולינסקי מרומם. "כרגע אין כניסה ליסוד המעלה, אבל התחושות הן מאוד טובות - מכיוון שאנחנו מושבה מאורגנת מאוד", היא הסבירה. "הכל פעל במהירות וביעילות עם שיתוף פעולה מצד כל הגורמים. אנשים לא יצאו לרחובות ולא הפריעו לכוחות, אלא קיבלו את ההודעות ופשוט פעלו בהתאם להנחיות".

דולינסקי, שמפעילה צימרים סמוך לביתה, סיפרה כי "למזלי, אנשים שהתארחו אצלי יצאו בשעות הבוקר לטייל. הם שמעו על השריפה ואני אמרתי להם שאין להם מה לדאוג ושימשיכו בטיול שלהם. אני מאמינה שעד שהם יחזרו, הכל כבר יהיה כרגיל. יש מתח מסוים כי לא יודעים בוודאות מתי זה ייגמר, אבל ברור שאנחנו והחקלאים לא ניתן למושבה היפה שלנו להתייפח ככה".

שלי רווה, בעלת צימר ביסוד המעלה, סיפרה מחוץ ליישוב - אחרי שפונתה: "ראיתי את השריפה. היתמר מהמפעל עשן שחור וסמיך. הייתי בבית, עד שעברו ניידות משטרה וקראו לתושבים להתפנות החוצה מהמושבה. התושבים לא נמצאים באיזשהי דרמה גדולה או פאניקה. אנחנו יושבים ומחכים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק