גיליוטינה הוצבה במאהל המחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב

האם סמלה של המהפכה הצרפתית הוא אובייקט הולם למאהל המחאה בתל אביב או שהמארגנים הלכו צעד אחד רחוק מדי? גיליוטינה, מכשיר המשמש להוצאה להורג הוצב בשדרות רוטשילד ולעוברים ושבים קשה להישאר אדישים. אתמול בחולון עשרות מפגינים מהמאהל שהוקם בשכונת ג'סי כהן חסמו את דרך משה דיין והבעירו צמיגים

מיצג אומנותי חדש ומעורר מחלוקת הוצב במאהל המחאה החברתית בשדרות רוטשילד: גיליוטינה. לדברי המארגנים, הגיליוטינה הפכה לאחת האטרקציות המרכזיות במאהל המחאה, כשהעוברים ושבים מגלים עניין מיוחד בסמל המהפכה הצרפתית. נכון לאתמול, איש לא לקח אחריות על הצבתה בשדרה. כך מפרסם הבוקר העיתון מעריב. במליאת ארבעה שבועות למחאה שסחפה את המדינה, לרבים מהפעילים לא ברורים סיכויי הצלחתו, אך למרות זאת פעילויות המחאה ימשכו היום ברחבי הארץ.

דגם בגודל מקורי של גליוטינה - סמלה של המהפכה הצרפתית הוצב אמש במאהל המחאה המרכזי בשדרות רוטשילד. גיליוטינה היא עמוד עץ שבראשו להב חד, ובתחתית הגיליוטינה מקום להנחת צוואר של מוצא להורג. בעת השימוש, הגיליוטינה חותכת את ראשו של הקורבן, שבימי המהפכה בצרפת היה מוצג להמונים. רבים מהחולפים בשדרות רוטשילד התקרבו למתקן במטרה לבדוק האם הסכין חדה והאם מנגנון הפעולה שלה עודנו מתפקד.

"מבחינתי לא מדובר פה באמנות, אלא במבנה מיותר ומעורר סלידה. אין פה אמירה במסווה של אמנות, אלא הסתה לשמה", אמר אחד האזרחים שנתקל במייצג. "אני לא רואה הבדל בין תמונתם של רבין או ביבי במדי אס.אס לבין הגליוטינה הזאת", הוסיף.

היום תמשך המחאה החברתית ברחבי הארץ. בעמק הירדן מצפים ליותר מאלף מפגינים שיצעדו למען סולידריות וצדק חברתי ובדרישה לחזק את הפריפריה ואת החקלאים. כמו כן, נמשך מאבק המשפחות הצעירות: הערב שוב יתקיימו צעדות עגלות ופעילויות מחאה של הורים וילדים בירושלים, תל אביב, חולון, קרית מוצקין באר שבע ואילת.

במקביל, נשיא המדינה שמעון פרס ייפגש הבוקר עם צוות המומחים לשינוי כלכלי חברתי בראשות פרופסור טרכטנברג שיפרוס בפניו את מתווה פעולת הוועדה.

אתמול - הסלמה במאבק בחולון

עשרות מפעילי מחאת הדיור חסמו אתמול את דרך משה דיין שבכניסה לחולון, במחאה על כוונת העירייה לפנות מבני עץ שהוקמו במאהל המחאה בשכונת ג'סי כהן ללא היתר. המהומות פרצו אחרי שפקחים של עיריית חולון הגיעו למקום ודרשו מהתושבים לפנות את צריפי העץ שהוקמו שם. הם הגישו להם צווי הריסה הקובעים כי עליהם למלא אחר ההוראות תוך יממה אחת.

המאורע הצית זעם רב בקרב הפעילים, שהחליטו להעלות הילוך ולצאת בסערה לחסום את הכביש. המפגינים קראו שם סיסמאות בעד צדק חברתי ובעד קידום הדיור הציבורי. בשל כך, נחסמה דרך משה דיין לתנועה ובמקום השתרכו עומסי תנועה כבדים.

המפגינים שרפו צמיגים וספה במרכז הכביש. התושבים במאהל אמרו לחדשות 2 כי בכוונתם לא להתפנות ולהישאר עד שייענו כל דרישותיהם.

יו"ר התאחדות הסטודנטים: המאבק לא יהיה אלים

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, הבהיר אתמול אחר הצהריים כי המחאה נגד יוקר המחייה, שהוא אחד ממוביליה, תישאר בעלת אופי לא אלים כפי שהייתה מלכתחילה - ולא תשנה את פניה לאלימה, דוגמת המהומות המשתוללות ברחובות לונדון.

"רציתי להתייחס לאמירות שיצאו כביכול מטעם התאחדות הסטודנטים, בדבר קריאה לאלימות או מה שיכול להתפרש כקריאת קרב לאלימות", אמר שמולי - בהתייחסו לפרסומים בנושא בכלי תקשורת שונים בארץ. "אני אומר בצורה חד משמעית ורוצה להיות ברור מאוד בנושא הזה: הסטודנטים שאני מוביל אותם לעולם לא ינקטו איזשהו אקט אלים נגד המדינה. המאבק שלנו מונע מתוך אהבה למדינה ומתוך רצון שלנו לחיות פה לאורך זמן", הוא הסביר.

בהמשך, הדגיש שמולי כי המאבק ברחובות ערים ישראל אינו בעל אופי פוליטי אלא חברתי בלבד: "פתרון אמיתי יבוא אם הממשלה. אני העם של ראש הממשלה וכמוני גם כל הארגונים החברתיים פה. כל התרסה וכל אמירה שעלולה להתפרש כקריאה לאלימות - אם אתם רואים בכזו שהיא מטעם הסטודנטים, אני קורא - בעיקר לכלי התקשורת - לחשוב פעמיים. הרבה כתבי חינוך שאנו מכירים לא מהיום יודעים שקריאה לאלימות היא דבר שרחוק ממני שנות אור. חשוב לי להבהיר את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת