עיני: דפני וחבריה הם המנהיגים שלנו

אל מול קהל של רבבות בני אדם, נשא יו"ר ההסתדרות נאום תוקפני שבו הדגיש כי אין בכוונתו להפיל את הממשלה - אך חיבק את מנהיגי מחאת האוהלים: "אין חמלה. הפכנו לחברה קפיטליסטית חזירית. ילדינו הם עובדי קבלן ורק הממשלה מרוויחה מעליית המחירים". צפו בדבריו של עיני, הערב

ברחבת הוועד הפועל של ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב שבתל אביב התקבצו הערב אלפי בני אדם, לאות הזדהות עם גל המחאות החברתיות השונות ששוטפות את הארץ בשבועות האחרונים. באירוע משתתפים עובדים בני מגזרים שונים וחניכי תנועות נוער, ובשיאו נשא יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נאום תוקפני וחיבק את ראשי מחאת האוהלים. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את העצרת מבית ההסתדרות בשידור חי.

עיני ערך במקום מפגן כוח של ממש ובנאומו קרא: "אין חמלה. הפכנו לחברה קפיטליסטית חזירית. ילדינו הם עובדי קבלן ורק הממשלה מרוויחה מעליית המחירים". לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא קרא: "הקשב לעם. המפתח להצלחת המחאה הוא שנהיה כולנו מלוכדים". עם זאת, הוא הדגיש שוב כי אין בכוונתו להפיל את הממשלה.

לדברי יו"ר ההסתדרות, נמשך השחיקה במעמדו של מעמד הביניים כבר זמן רב: "הממשלות האחרונות, וזה לא תהליך של שנה או שנתיים, אלא של 20-25 שנים האחרונות, הלכו וחיסלו את הכוח המאורגן והקטינו את המשכורות. מצד שני – הכל עולה: מי שהולך לסופר כשהמדד 3% - המחירים עולים ב-30%. אין קשר בין מה שקורה בכלכלה לבין מה שקורה בכלכלה איתנו. מחירי הדיור שעלו בשנים האחרונות הם לא גזירה משמיים. זוהי תולדה של החלטות ממשלה לבנות פחות - וכשיש פחות דירות המחירים עולים. ומי המרוויח האמיתית מעליית המחירים? הממשלה, אף אחד אחר לא".

"אמרו שאין מנהיגים למחאה הזו, ואני אומר לכם: דפני וחבריה הם המנהיגים של המחאה הזאת! שלא יפרידו ביננו!", הדגיש יו"ר ההסתדרות והמשיך: "אני פונה אליך, אדוני ראש הממשלה. זה בא מהבטן: תשמע אותנו! לפני שבועיים וחצי פרץ הכאב הזה החוצה מאנשים צעירים וטובים שהרגישו כי הם כבר לא יכולים יותר. הכאב הזה שלהם הדביק מדינה שלמה, שמרגישה אותו הדבר".

"לא לפספס את המחאה!"

על רקע המחלוקות בין ראשי המחאה, הדגיש עיני כי הדרך היא אחת. "בכל סיכוי יש סיכון ואסור לנו לפספס את המחאה הזו!", קרא יו"ר ההסתדרות.

משתתפי העצרת נשאו שלטים שעליהם נכתב: "העם בעד צעד חברתי", וצועקים סיסמאות ובהן: "עובדים עם המחאה". בעקבות האירוע, נחסם רחוב ארלורוזוב שבמרכז תל אביב לתנועה.  

בין עיני לבין מובילי מחאת האוהלים התגלע השבוע ויכוח, שבשיאו תקף אותם באופן חריף על האופן שבו הם מנהלים את מאבקם. עם זאת, הוא הדגיש כי ההסתדרות אומנם מהווה חלק מהזעקה הציבורית ושותפה לה, אך בשום פנים ואופן אינה הגורם המוביל אותה.

בוכים על חלב שנשפך: הרפתנים חסמו את כביש הערבה

מוקדם יותר, חסמו עשרות רפתנים את כביש הערבה במחאה על ההמלצות לדרכי הוזלת מחירי החלב. על פי ההמלצות, עיקר נטל ההוזלה ייפול על הרפתנים, ולא על הקמעונאים. "אנחנו מוחים על ההמלצות להרוס לנו את ענף החלב", אומרת הרפתנית מרג'ורי סטרום, "מדובר בענף הכי יציב בערבה".

לדברי הרפתנים, פרנסתם של יישובים רבים בישראל תלויה בענף החלב. סטרום טוענת כי מחירו של החלב כחומר גלם אותו מספקים הרפתנים נשאר די יציב בשנים האחרונות, אך מחירם של המוצרים שמהם הוסר הפיקוח עלה.

הרפתנים טוענים כי לא הוגן שכל נטל ההוזלה ייפול עליהם, בעוד שרשתות השיווק לא ייאלצו לעשות דבר. "אנחנו משתכרים משכורת ממוצעות וגם אצלנו יש מצוקת דיור", אומרת סטרום ומוסיפה כי הממשלה מנסה לחבל להם במקור הפרנסה היציב היחיד. שני הענפים המשמעותיים ביותר בקיבוצי הערבה הם חלב ותמרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק