חודשה אספקת הגז הטבעי לישראל

תקלה בחיישן בבקידוח ים תטיס גרמה להפסקת הזרמת הגז הטבעי לישראל למשך כמה שעות, עד שתוקנה והפעילות שבה לסדרה. מחשש שהתיקון יימשך זמן רב, הביעו בחברת החשמל חשש מפני שיבושים באספקת הזרם

ישראל מנותקת מגז טבעי (חדשות 2)

האיום על אספקת החשמל הרציפה הוסר, אחרי שהזרמת הגז הטבעי ממאגר "ים תטיס" הופסקה למשך כמה שעות בשל תקלה שהתגלתה בחיישן. עם תיקונה, שבה הפעילות במקום לסדרה. מחשש שישראל תיוותר בלא כל מקור לגז טבעי, החלו בחברת החשמל להיערך לתרחיש של שיבושים קשים באספקת הזרם ובייצור חשמל בדרכים חלופיות.

קבוצת ים תטיס, המחזיקה במאגר הישראלי מרי-B, היא ספקית הגז העיקרית של חברת החשמל וסיפקה למשק כשני שליש מצריכת הגז עד להפסקת הזרמת הגז ממצרים. מאז השיבושים ממצרים, הגדילה הקבוצה את קצב הזרמת הגז בעשרות אחוזים.

אתמול: צינור הגז ממצרים פוצץ בפעם החמישית השנה

טרוריסטים פוצצו אתמול את מסוף הגז המשרת את הצינור המוביל גז ממצרים לישראל בצפון סיני, בפעם החמישית מתחילת השנה. על פי הדיווח, שלטונות מצרים אישרו את דבר הפיגוע.

הפיגוע אירע במסוף הגז באל-שולק (al-Shulaq). מדובר בפיגוע השלישי החודש בלבד וכאמור החמישי מתחילת השנה, אז הופל משטרו של חוסני מובארק.

אף ארגון לא נטל על עצמו אחריות לפיגוע עד כה, אולם השלטונות במצרים מפנים אצבע מאשימה כלפי הבדואים המשתייכים לקבוצות איסלאמיות קיצוניות בצפון סיני. רק אתמול נוהלו חילופי ירי בין כוחות הביטחון המצריים לבין בדואים קיצוניים, במהלכם נהרגו חמישה בני אדם.

הפיגועים החוזרים ונשנים גרמו לשיבושים באספקת הגז ממצרים לישראל, כמו גם באספקה לירדן וסוריה. חברת החשמל הודיעה לאחרונה כי בשל השיבושים באספקת הגז והמעבר לשימוש בחומרים אחרים לייצור חשמל (בעיקר סולר), היא נזקקת לסיוע כספי מיידי מהממשלה בהיקף של 3-3.5 מיליארד שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת