המחאה רק גוברת: מה שובת היום?

בבוקר שאחרי ההפגנה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, גל המחאה מחריף. היום תתקיים שביתה כללית בבתי החולים, שיעבדו במתכונת שבת. יו"ר ההסתדרות עופר עיני יפגש עם ראשי המחאה החברתית ויגבש איתם את הצעדים שתנקוט ההסתדרות, כולל האפשרות להכריז על סכסוך עבודה. הנשיא פרס ייפגש עם הרופאים וראשי המחאה וינסה לסייע

בבוקר שאחרי ההפגנה החברתית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, המארגנים לא חושבים לרגע להפסיק את גל המחאה. לאחר מפגן הכוח העצום אמש עם כ-150 אלף מפגינים ברחבי הארץ, ועם הצטרפותה למאבק של ההסתדרות והעומד בראשה עופר עיני, ברור כי ראש הממשלה נתניהו לא יוכל להתעלם מדרישות המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום תתקיים שביתה כללית במתכונת שבת בבתי החולים, והבוקר תצא צעדת רופאים מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים אל אוהל המחאה של יושב ראש ההסתדרות הרפואית הד"ר ליאוניד אידלמן מול משרד ראש הממשלה. בשעה 11:00 יתאספו אלפי רופאים ומתמחים להפגנה גדולה ברחבת גן הוורדים מול משכן הכנסת.

בתי החולים ברחבי הארץ יעבדו היום במתכונת שבת כלומר חדרי מיון, חדרי ניתוח, טיפול נמרץ, פגיות, דיאליזות יעבדו בתורנויות כמו של יום שבת. כמו כן, מרפאות החוץ בבתי החולים יהיו היום סגורות ומכונים של בתי החולים יתנו מענה רק במקרים דחופים. לא יתקבלו ביקורים במרפאות למטרות שאינן טיפולים. עם זאת, מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה עובדות כסדרן.

במקביל, היום יפוג האולטימטום שהעניק יו"ר ההסתדרות עופר עיני שקרא במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר לראש הממשלה להיכנס איתו למשא ומתן.

עיני ייפגש עם מנהיגי המאבק

יו"ר ההסתדרות עופר עיני יפגש במהלך היום עם נציגי הנהגת מחאת האוהלים והסטודנטים כדי לדון בצעדי ההסתדרות לזמן הקרוב. עיני צפוי להוביל את ההסתדרות להיכנס למאבק המחאה. "עד אמש לא התקבלה פנייה רשמית אצלנו", אמרו אתמול בהסתדרות, בעוד שבאוצר טוענים שהשר שטייניץ הגיב לקריאתו של יו"ר ההסתדרות והסכים להיכנס איתו לשיחות.

את ההסתדרות זה לא מספק והם רוצים לקבל פנייה מראש הממשלה עצמו שייצא באופן רשמי וגלוי על כוונתו להיכנס לשיחות. טרם ברור באילו צעדים ינקוט עיני, אך כדי לקיים השבתה כללית של המשק עליו להכריז קודם לכן על סכסוך עבודה כולל, שבועיים לפני ששביתה כללית תוכל לצאת אל הפועל. בינתיים ההסתדרות יכולה לקיים סדרה של פעולות לתמיכה ציבורית במחאה ועל זה יחליט עיני בפגישותיו עם ראשי המחאה היום.

הנשיא פרס מתערב במשבר

ובינתיים, נשיא המדינה שמעון פרס רואה את המחאה החברתית המתעצמת ומחליט לפעול. הבוקר יפגש פרס במשכנו עם יו"ר ההסתדרות הרפואית הד"ר ליאוניד אידלמן שיגיע מלווה במשלחת של רופאים. בהמשך היום יכנס פרס צוות של מומחים בבקשה לקבל מהם הצעות לפתרון המשבר.

"המחאה הזו מרגשת אותי, היא מזכירה את תנועת ה-1 במאי. אנסה לתווך בין הצדדים בתקווה שיחד נמצא רעיונות יצירתיים שהיו מקובלים על כל הצדדים", אמר הנשיא בשיחות סגורות.
 
הדלק יתייקר היום בחצות?

היום בחצות צפוי הדלק להתייקר פעם נוספת, כשליטר בנזין 95 אוקטן יעלה לאזרח הישראלי 25 אגורות יותר וייקבע על מחיר של מעט פחות משבעה שקלים וחצי. שלשום, לקראת ההתייקרות הממשמשת ובאה, הפגינו בתל אביב רבים וכעת נבדקים בממשלה קיצוץ חירום במיסים על מנת למנוע את עליית המחירים.

יניב, שתדלק את רכבו בתחנה בתל אביב, אמר: "אני חושב שהמחאה הזאת לא מספיק ממוקדת כרגע. ברגע שהיא תהיה ממוקדת ויותר אנשים יצאו לרחוב באמת, ראש הממשלה שלנו יזיז את עצמו". זאב גראואר, יוזם מחאת הדלק, הסביר כי "המיסוי הגבוה על הדלק הוא לא צודק. 60% מס מתוך 300 שקלים שאנחנו נאלצים לשלם בתחנת הדלק הם למעשה 183 שקלים מס. על זה אנחנו נאבקים פה. אנחנו רוצים שיפחיתו את המיסוי".

אזרחים מתכוונים לשבות, השלטון המקומי מצטרף

מחר צפויות הרשויות המקומיות למאבק וינקטו עיצומים למשך יום אחד. במאהל המחאה אמר יו"ר השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, למנהיגי המחאה: "ביום ראשון ניפגש עם ההנהגה שלכם. ראשי השלטון המקומי ואתם יגבשו תכנית".

עוד באשר ליום שני: מחאה חדשה שצצה באינטרנט קוראת לאזרחים שלא להגיע לעבודתם. צביקה, מארגן השביתה, הסביר: "זה לא משנה, כי גם אם אגיע בכל יום לעבודה - אני עדיין מרוויח מעט נורא ולא מצליח לגמור את החודש. לכן ביום שני, אני ועוד עשרות אלפים לא נגיע לעבודה ופשוט נשבות. אנחנו מארגנים הפגנה מול הכנסת שבה נקרא לח"כים לפעול ברצינות למען צדק חברתי - או ללכת הביתה".

מעבר ליוזמות החדשות, צפויה מחאת האוהלים ומעמד הביניים להתגבר. ייערכו הפגנות בירושלים ובכנסת, ומאהלים נוספים ככל הנראה יוקמו בנקודות נוספות בארץ. במקביל, מתוכננות פעולות מחאה נוספות נגד בעלי ההון - דוגמת המפגן שנערך אתמול מול מגדלי אקירוב וזה שהיה מול ביתה של עפרה שטראוס. שבוע נוסף של מחאה עומד בפתח, והטעם יהיה, כפי שנראה, חריף יותר.