סערה בגוש עציון בגלל רומן דו-לאומי

בתחנת דלק בצומת גוש-עציון, נפתח לפני כשנה סופרמרקט – סניף ראשון של רשת רמי לוי מעבר לקו הירוק. על פניו, אין דבר פחות פוליטי מהסופרמרקט הזה, שבו פלסטינים מבית-לחם עמדו בתור לקופות סמוך למתנחלים מאפרת. אלא שבשבועות האחרונים החל גל של שמועות לשטוף את ההתנחלויות באזור: שמועות על רומן

על אם הדרך, בין בית לחם לחברון וליד צומת גוש עציון, שוכן אי קסום של דו קיום. הסניף של רמי לוי נפתח לפני שנה ונראה כמופת של שלום ואחווה.

תושבים מחברון ובנותיה פוסעים מעדנות לצד מתנחלים מאפרת ושלוחותיה, וכולם טובלים בצוותא במעיינות השפע. כך היה בסופר השלום, עד שהכל השתבש.

כשמדברים בצד עם הלקוחות, עולה תמונה אחרת לגמרי. "הערבים שפועלים פה נראים יהודים, עם עיניים כחולות", הם אומרים בשיחה עם חדשות 2. "הם מתחילים עם הבנות היהודיות שעובדות פה", הם מוסיפים.

"הערבים אלופים בלהתחיל עם הבנות שלנו", הם טוענים, ונחרדים: "זה גרוע מאוד, אבל בשבילם זו מצווה אמיתית. לקחת ילדה יהודיה זה הדבר שהכי חשוב להם". "הם מקבלים אפילו כסף בשביל זה. הם מנסים לשבור כך את העם היהודי", הם אומרים.

חוזה העסקה: אסור לערבים וליהודיות לדבר

הרב גדעון פרל הוא רב היישוב שליד הסופרמרקט באלון שבות. כבר לפני שנה התריע הרב פרל על ה"סכנה" הגלומה במרחק הקצר שבין הקופאית היהודייה לפועל הערבי. "הוא מביא לה מתנה, הם מדברים, הוא מעודד אותה ויש קליק", הוא מזהיר. "נוצר יחס של אהבה ואנחנו יודעים שאין לה גבולות, אבל זה נגד התורה!", הוא זועק.

הנהלת המרכול, קשובה לרגשי הציבור, הכניסה נהלים קפדניים שמטרתם למנוע את סכנת ההתאהבות. "חתמנו בתחילת העבודה שלא נדבר עם הבנות ואנחנו לא מדברים", מספר אחד הפועלים הערבים בשיחה עם חדשות 2. גם הקופאיות מקבלות תדריך דומה - אסור להן לפתח יחסים עם הפועלים הערבים.

לפני חודש פשטה בגוש עציון השמועה הנוראה: בניגוד לכל הנהלים, פרץ רומן בין קופאית יהודיה מקרית ארבע, לבין פועל ערבי מחברון - ונוצר קשר.

חבריו של הפועל הערבי כועסים

בעקבות חשיפת המקרה, שהתגלה על ידי הוריה של הצעירה, היא כבר לא מגיעה לעבודתה ונמצאת בביתה בכפיה, תוך כדי שאסור לה לעזוב אותו, מחשש פן תיפגש עם בן זוגה. גם בן הזוג הערבי פוטר מעבודתו באותו מקרה, למרות שיש מי שטוען כי הוא ברח מתוך חשש.

הפועל הוותיק שאדי כועס על חברו הפזיז שהעז להתאהב ביהודייה ולסכן כך את הפרנסה של כולם. "זה משוגע", הוא אומר. "זה עבודה פה", הוא מתלונן.

לכעס של שאדי יש בסיס. לפני שבועיים הגיע שלב הפקת הלקחים בפגישה שקיים הרב פרל עם רמי לוי. "נפגשנו עם רמי לוי והסברתי לו את העניין הזה", אומר הרב פרל. "הוא אמר שישתף איתנו פעולה ויפעל לפי כללי הקהילה", מוסיף פרל, "אז ביקשנו שלא יהיו פועלים ערבים לצד היהודיות".

לוי בתגובה: "מעסיק עובדים בצורה שוויונית"

לפני שבוע פיטרו את כל הפועלים הערבים, כדי למנוע שהם יעבדו עם היהודיות, ככל הנראה בעקבות פגישתו של הרב פרל עם רמי לוי. עם זאת, בעקבות חשיפת הפרשה, עוד באותו הערב קיבלו חלק מהפועלים שיחת טלפון משמחת - הפיטורים בוטלו.

"אני מעסיק עובדים שלא לפי דת, גזע ומין", הבטיח אז רמי לוי מול מצלמות הטלוויזיה, תוך כדי שהוא מכחיש את הפיטורים. אך למרות האמירה, החל לפתע גיוס מסיבי של אורזים חדשים, במקומם של הערבים - חובשי כיפות.

עכשיו באמת כנראה התהפך העולם, אומרים שם בימים האחרונים. מתנחלים חביבים משרתים ערבים מחברון, ואיכשהו, קשה להאמין שהסיטואציה הזאת תימשך עוד הרבה זמן.

ולמרות כל התמונה הזאת, מתברר שיש מיעוט מאוד חריג שלמרות הכל רוצה לחיות בדו-קיום. "הם עובדים טובים", הם אומרים. "ואנחנו רוצים לחיות פה יחד", הם מסיימים באופטימיות.