כך הושפלה צלמת בבידוק בנתב"ג

יוליה בורולובה נחשבת כאחת הצלמות הטובות והמוערכות בעולם. היא בילתה שבוע נהדר בישראל, שהסתיים בטונים צורמים במיוחד: מצלמתה, שהיא כלי עבודתה, עוכבה לבידוק בשל "חשש ביטחוני". רק לאחר שקיבלה בחזרה את המצלמה, התברר מה עשו הבודקים של נתב"ג עם הציוד היקר בחדר האחורי

ה"בידוק הביטחוני" בנתב"ג (יוליה בורולובה)

תופעת "הישראלי המכוער" גרמה לא מעט נזק לתדמית המדינה בחו"ל, אבל מתברר כי היחס לתיירים זרים בתוך גבולות המדינה הוא לפעמים חמור בהרבה. 

יוליה בורולובה, צלמת ידועה ומוערכת בעלת מוניטין בינלאומי מרוסיה, ביקרה בשבוע האחרון בישראל. היא טיילה ברחבי הארץ והתרשמה ממנה מאוד - עד כדי שהחליטה לארגן פורום צילום בינלאומי בארץ הקודש. אלא שהביקור הנפלא נחתם בטונים צורמים במיוחד, כשעברה לדבריה השפלה בוטה בנמל התעופה בן גוריון בדרכה למטוס שבו שבה למולדתה, שהשלכותיה אף הסבו נזק לפרנסתה. הפרשה פורסמה לראשונה בבלוג "חורים ברשת".

את בורולובה וצלמת נוספת מרוסיה אירח בארץ ויקטור ורצנר, צלם בעצמו שליווה אותן לאורך ביקורן, ממש עד לביקורת הדרכונים. "בבידוק הביטחוני פתחו לכל התיירים את המזוודות וממש חיטטו להם בתחתונים. הסברתי להן שזה משיקולי ביטחון, והן גילו הבנה לכך", סיפר ורצנר לחדשות 2 באינטרנט.

"חומר נפץ" במצלמה?

התחנה הבאה בדרכן הייתה בידוק החפצים שאותם ביקשו השתיים להעלות עמן למטוס, ובהם ציוד מקצועי הכולל מצלמות ועדשות ייקרות ערך. "שתיהן התבקשו להפקיד את המצלמות ולהמתין, והן הועברו לבדיקה בחדר אחר. בינתיים, דיברו אליהן אנשי רשות שדות התעופה בגסות ובבוטות. הם הסבירו להן שהם חוששים שהמצלמות מכילות חומר נפץ או נשק", הוסיף ורצנר.

השתיים, שהחלו להיות די מבוהלות, ניסו להסביר לאנשי הביטחון כי מדובר בסך הכל במצלמות - ותו לא. "הן אפילו רצו להראות להם חלק מהתמונות ולצלם במקום כדי שייראו שזה נכון ואין כל חשש", תיאר את שאירע.

עד שבדיקת המצלמות הושלמה, חלפו כ-40 דקות מורטות עצבים שלאורכן המתינו שתי התיירות במתח - כדי לעלות סוף כל סוף למטוס עם הציוד. בסופו של דבר, שבו הבודקים אליהן והדהימו אותן כשמסרו לידיהן את רוב הציוד, פרט למצלמה אחת ועדשה אחת, לטענתן, בשווי כולל של 32 אלף שקלים.

גם הדמעות לא הועילו

"הם לא הסבירו מה עורר את החשד אבל הבהירו להן שהמצלמה הזאת לא תעלה איתן למטוס ותישלח לנמל התעופה במוסקבה אחרי בדיקה דקדקנית יותר בהמשך", סיפר ורצנר. "שתי הצלמות היו פשוט המומות. יוליה התחילה למרר בבכי שם וממש התחננה. היא הסבירה לבודקים שהיא שבה למוסקבה וחייבת לעבוד, ואם לא יתאפשר לה לשוב עם המצלמה - לא תוכל לעשות זאת מכיוון שזה כלי העבודה שלה".

אלא שגם הדמעות וגם התחנונים לא הועילו. "הם לא הגיבו ופשוט אמרו להן בתקיפות: תעלו לטיסה. אין לכם מה לעשות, או שלא תטוסו בכלל או שתמריאו בלי המצלמה". בסופו של דבר, המריאו השתיים ללא המצלמה - עם טעם מר במיוחד מטיול בישראל שעד הרגע האחרון היה עבורן חוויה חיובית במיוחד.

"כשי'וליה חזרה לרוסיה היא נאלצה לשכור מצלמה כדי להמשיך לעבוד, עד שהמכשיר שלה נשלח בחזרה. זה גם אילץ אותה לנסוע מרחק די גדול בחזרה לשדה התעופה, כדי לאסוף את המצלמה שלה", סיפר ורצנר.

ה"גאווה הישראלית" התגלתה רק בבית

אלא שלפני כן וממש זמן קצר אחרי ששבה לביתה, בדקה י'וליה את תכולת כרטיס הזיכרון של מצלמתה - שהוציאה טרם ההמראה. התמונות שהיא מצאה שם, שתיעדו את ה"בידוק" הדקדקני, גרמו לה לשפשף את עיניה: היא נדהמה להבחין ב"חוויה המשעשעת" שהתרחשה בחדר הבידוק, בזמן שהיא נשלחה לעלות למטוס ללא המצלמה ומלווה בתחושות קשות.

"רואים שם ילדים משתעשעים עם המצלמה, מחייכים אחד לשני ואחד אפילו הגדיל להראות את התחת שלו", סיפר ורצנר בזעם. "לצערי, התחת הזה זה הפרצוף של המדינה".

יוליה בורולובה היא צלמת אירועים המדורגת במקום השלישי בתחומה ברוסיה ונחשבת לאחת מבין 50 הצלמים המובילים בעולם כולו. את הפורום הבינלאומי שתכננה לערוך בישראל היא ביטלה, ופרסמה בפייסבוק שלה ובכל פורום אפשרי את החוויה המשפילה שנאלצה לעבור בתום ביקורה בארץ - יחד עם התמונות, שכמאמר הקלישאה - מעידות כנראה על מה שהתרחש טוב יותר מ-1,000 מילים.

ורצנר, שסיפר כי בשירותו הצבאי ערך בידוק ביטחוני במחסום ארז, סיכם בזעם: "אני קצת מתמצה בבידוק הזה ויודע שכל הטענות שלהם בנתב"ג היו בולשיט. מדובר היה בסך הכל בצעירים שפשוט הריצו דחקות על חשבונה של הצלמת, ובעצם על חשבון התדמית של המדינה".

רשות שדות התעופה: נתנצל וננקוט בכל האמצעים

מדוברות רשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "בתאריך ה-26 ביולי השנה עברה הצלמת יוליה בורוליובה בנתב"ג בדרכה בחזרה לרוסיה. במהלך הבידוק הביטחוני, התבקשה הצלמת להשאיר חלק מציוד הצילום לבדיקה ממושכת וזאת על מנת שלא לעכבה בטרם הטיסה. ציוד זה נשלח אליה כיממה לאחר טיסתה. היום התקבלה פנייה מידידה של הצלמת בטענה שנעשה שימוש לא נאות במצלמה. רשות שדות התעופה תתנצל בפני הצלמת הגב' יוליה בורוליובה. הנושא מצוי בבדיקה וננקוט בכל האמצעים המתבקשים כלפי המעורבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת