"יש לחייב מסעדה לציין רכיבים אלרגניים"

יומיים לאחר מותה של חן אפרת בת ה-26 מאילת, מתגובה אלרגנית למזון שהוגש לה בבית קפה בת"א, כתבו עוה"ד ורד כהן ורענן בר-און מכתב דחוף לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בדרישה לחייב לאלתר בעלי מסעדות לציין רכיבים אלרגניים במזון. "מה עוד צריך לקרות כדי שבילוי תמים לא יגבה חיי אדם?", כתבו

 בעקבות מותה הטרגי של חן אפרת כתוצאה מתגובה אלרגית למזון שהוגש לה במסעדת "לה-גופרה" בתל אביב, פנו עורכי הדין ורדן כהן ורענן בר - און לסגן שר הבריאות בבקשה לחייב מסעדות לציין רכיבים הגורמים לאלרגיה.

חן בת ה-26 אכלה בבית קפה בתל אביב עם חברותיה ביום חמישי האחרון. כשהזמינה ופל בלגי ציינה, כך לפי עדויות חברותיה, שהיא רגישה מאוד לאגוזים ווידאה עם בית הקפה כי השוקולד שהיא מקבלת הינו מסוג "שחר", ולא מממרח הכולל אגוזים. מסתבר כי המנה שהוגשה לה כן כללה שוקולד מסוג "נוטלה" המכיל אגוזים - למרות שהיא ציינה זאת מפורשות, כך לטענת המשפחה.

מספר שעות לאחר מכן, הופיעו תגובות אלרגיות בגופה של אפרת והיא הובהלה לבית החולים "איכילוב". הצעירה הועברה לטיפול נמרץ והוחל בטיפול אינטנסיבי להצלתה. במהלך שלושת הימים הראשונים נעשו בה טיפולים שונים שחלקם אף ייצבו את מצבה, אך חרף מאמצי הרופאים, נקבע כי הצעירה שרויה במצב של מוות מוחי. אתמול החליטו בני משפחתה של חן לתרום את איבריה.

במכתב ששוגר לסגן שר הבריאות כתבו עורכי הדין כהן ובר-אור: "לו היו בנמצא תקנות ברורות לעניין סימון אלרגניים במוצרי מזון, לרבות במזון המוגש במסעדות (הן מבחינת פירוט מרכיבי המוצר, לרבות מרכיבים אלרגניים, והן מבחינת מידע תזונתי על המוצר) ניתן היה למנוע את האסון הכבד".

"כאשר אנו מזמינים מנה מסוימת במסעדה , אין לנו דרך לדעת בוודאות מה אנו אוכלים, ואנו תלויים במוצא פיו של המלצר", ציינו עורכי הדין והוסיפו: "ממש כשם שאפשר וניתן לחייב יצרנים להציג את כל המידע הדרוש על אריזת המוצר, כך אפשר וניתן לחייב מסעדות להציג את המידע הדרוש לעניין המנות הנמכרות על ידן. הטלת חובה על יצרני מזון ועל מסעדות לסמן אלרגניים במוצרי מזון - תקטע את התלות של הלקוח בתשובות הניתנות לו על ידי מגישי המזון".

"לעומת האיחוד האירופי וארה"ב, משרד הבריאות בישראל מפגר מאחור"

"מסתבר כי כ-10% מהאוכלוסייה רגישים לרכיבי מזון שונים, והבעיה מתעוררת כשהרכיב האלרגני מופיע במזון מורכב, ולא נזכר ברשימת הרכיבים", ציינו עורכי הדין והוסיפו: "כבר בשנת 2004 הומלץ על ידי האיחוד האירופי, ומינהל המזון והתרופות האמריקאי, על הוספת ציון בולט על אריזות של מוצרים שמכילים רכיבים הידועים כמחוללי אלרגיה : חלב, ביצים, דגים, אגוזים, חיטה, סויה, בוטנים, שומשום ופירות ים".

"במדינות העולם הותקנו תקנות מתאימות לעניין סימון מוצרי מזון. במספר מדינות בארצות-הברית אף הוגשו הצעות חוק לחיוב מסעדות לציין את המידע הדרוש בתפריטיהן, לרבות רכיבים אלרגניים", הדגישו במכתבם וציינו כי "למרות המלצות על אכיפת רישום רכיבים על אריזות של מוצרי מזון - משרד הבריאות במדינת ישראל מפגר מאחור".

לטענת עורכי הדין: "חלפו שנים, ועדיין מה שצריך היה לעשות כבר לפני שנים רבות - לא נעשה. מה עוד צריך לקרות כדי שבילוי תמים בבית קפה לא יגבה מחיר יקר - חיי אדם ?".

אתמול בשעות הצהריים: חן אפרת הובאה למנוחות

חן אפרת, הצעירה בת ה-26 שמתה מהתקף אלרגיה לאחר שאכלה בבית קפה קינוח המכיל אגוזים בניגוד לבקשתה, הובאה אתמול בשעות הצהריים למנוחת עולמים בנוכחות בני משפחה וחברים בבית העלמין באילת. בינתיים מתכננים עורכי דינה של המשפחה לפעול נגד בית הקפה שהגיש לחן את המנה שהובילה לטרגדיה.

"מדובר בשרשרת שלמה של כשלים, מהמלצרית, דרך הטבח ועד לבעלים", אמר פרקליטה של משפחת אפרת, עו"ד אלעד אוהבה ממשרד קנר-וולף, בשיחה עם גלי צה"ל. "הכל יתברר בתביעה, אבל היה פה כשל מערכתי שלם. יש לנו עדויות ברורות על רשלנות של בית הקפה".

"אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה"

"חברה שלה התקשרה לפנות בוקר", סיפרה אתמול בדמעות מלכה, אמה של חן, בבית החולים. "היא אמרה שאין לה אוויר, אמרתי לה להמשיך עם הוונטולין. אחרי שעה התנפחה לה הלשון והיא דיברה לא ברור. היא הייתה זהירה יותר ממני, הולכת לכל מסעדה ושואלת מה יש בכל מנה, וכשלא הייתה תשובה - לא הייתה אוכלת. פשוט רימו אותה כאן".

"היא חלמה להירשם ללימודים, התכוונה לנסוע ליוון לעשות חיים", אמרה האם בכאב. "היא הייתה רוקדת, אוהבת את הים, לצייר, לאפות ולבשל. אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה. אני כועסת על כולם. עצוב לי מאוד מאוד ואני לא יודעת איך אחזור בלעדיה ולחיות, אך לפחות נתתי את איבריה שמישהו אחר ייהנה".

"אני רוצה שאנשים יתרמו איברים", הוסיפה מלכה. "כמו שאני תורמת, את הבת הכי יפה לי. למרות שזה עצוב וכואב לי - אני רוצה לעזור לאנשים אחרים. ואני יודעת שהלב שלה אצל מישהו אחר - הבת שלי עוד חיה, עדיין פה".

"תגובה אלרגית קיצונית גרמה ל'סגירה מוחלטת' של הריאות"

פרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב"איכילוב" הסביר עוד על נסיבות המקרה הטרגי. "חן הגיעה אלינו במצב קשה מאוד", לדברי הרופא. "המצב היה בעצם תגובה אלרגית קיצונית למדי בבחורה צעירה שסובלת מאסטמה. שניהם ביחד גרמו ל"סגירה מוחלטת" של הריאות - מצב שבו האוויר לא נכנס".

"האיברים החיוניים סבלו מאוד, המוח והכליות, כל ניסיון שעשינו כולל לחבר לראיה מלאכותית לא עזרו והנזק המוחי החמיר", הוסיף פרופ' סורקין. "עד שהיא הוגדרה מוות מוחי, כשהמשמעות - אין זרימת דם למוח".

מוות טרגי מאלרגיה - סיקור מיוחד:

"יש עדויות לרשלנות מצד בית הקפה"

בעלי בית הקפה: "אנו רגישים לאלרגיות למאכלים"

המדריך המלא: איך להיזהר מתגובה אלרגית?

הרופא שטיפל בחן: "מזרק היה מציל ממוות"

אמה של חן: "רימו אותה בבית הקפה"

1 מכל 13 ילדים סובל מאלרגיה למזון

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק